Advert
Paylaşım Üzerine
Mahsum Okyar

Paylaşım Üzerine

Advert

PAYLAŞIM ÜZERİNE

 

     Paylaşmak bir bireye ait olan maddi veya manevi bir unsuru diğer bir bireyle bölüşmek demektir. Paylaşmak her şeyden önce insani bir değer olup bireyin duygusal mekanizmalarına da yön veren bir olaydır. İnsan doğası içinde uygulama alanı çok yaygın olan, uygulandığında da insana mutluluk veren paylaşım aslında yaşamımızın içinde her an her yerde kendini gösterir. Sabah günaydın ile başlayan bir iyi dilek paylaşımımız, gün boyunca hem maddi hem de manevi çeşitli sebeplerle ilişkilerimizi aktive eder.  

       Dünyamızı, yaşadığımız ortamı, aile ve arkadaş ilişkilerimizi, kültürümüzü kısaca evrende sahip olduğumuz her şeyi, bu dünyada geçici bir varlık olduğumuzun bilincinde olarak paylaşmalıyız. Paylaşmak dendiğinde insanların aklına hemen maddi şeyler geliyor. Bu güzelliğin içinde mutlaka bu da var ama önce insanların yaşamını, sevinçlerini, acılarını, dertlerini, yalnızlıklarını paylaşmak gelir. Yakın çevremizde bulunan bir kişin acısını, üzüntüsünü paylaşmak insan için büyük bir haz kaynağıdır.

 

       Sosyal yani toplumsal bir varlık olmamız hasebiyle yaşamın güzelliği, mücadelesi, doğruluğu, anlamlılığı, yalnız yaşamamaktan geçer. Bu duruma istinaden,  ne güzel söylenmiştir; yalnızlık Allah’a mahsustur... Ancak paylaşırsak yalnızlığı yok ederiz. Yalnızlığı sadece başka bir insanın varlığı ile ortadan kaldırırız. İnsan yaşamını bir başkasıyla paylaşınca doğasına yakınlaşır. Bir başka açıdan bakıldığında da, paylaşmak belki de hayatın anlamıdır.

 

   Son olarak;

       Paylaşma topumun manen ve maddeten yücelmesine yardımcı olur. Çağımız problemlerinden sosyal dengesizlikleri önler. Toplumda bencilliği ve bireyselliği minimize eder.

Sağlıklı bir toplum için PAYLAŞMA yetisi şart!..

Mahsum Okyar

11.05.2019

 

Yeni yazarımızı kendi ağzından tanıyalım
 

30 Ağustos 1995 yılında Mardin'in Kızıltepe ilçesinde  doğdum.  İlköğretim ve orta öğretimimi Kızıltepe'de tamamladıktan sonra ara vermeden eğitim dili %100 ingilizce olan  Çağ üniversitesi Psikoloji programına yerleştim . Üniversiteyi Onur Öğrencisi statüsünde bitirdim.  İki yaz dönemi olmak üzere hem devlet hastanesinde hem de özel bir kurumda 90 iş gününden fazla staj deneyimim oldu. Üniversite sürecinde bir çok sertifikasyon programına katılım gösterdim. Mersin üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde açılan Pedagojik Formasyon eğitimi aldım . Bir eğitim öğretim dönemi boyunca Mersin İçel Anadolu Lisesinde staj yaptım. Şuan bir Özel güvenlik şirketinde etkili iletişim eğitmenliği yapıyorum.



ALINAN EĞİTİMLER :

PEDAGOJİK FORMASYON (MERSİN UNİVERSİTESİ) 

YAŞAM KOÇLUĞU 

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU 

YÖNETİCİ KOÇLUĞU 

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

ETKİN YÖNETİM VE LİDERLİK

ETKİLİ KONUŞMA ve DİKSİYON

ETKİLİ İLETİŞİM ve BEDEN DİLİ

TAKIM ÇALIŞMASI ve PERFORMANS YÖNETİMİ

MOTİVASYON ve STRES YÖNETİMİ

ZAMAN YÖNETİMİ

 

BAŞARI VE ÖDÜLLER

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK ONUR BELGESİ

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor
Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!