Advert
Kızıltepe
Emin Karakulak

Kızıltepe

Bu içerik 557 kez okundu.
Advert

KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..

 

Sivil Toplum Örgütleri, Resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.

 

Sivil toplum kuruluşları, oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir. Vakıf dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır.

Sivil toplum kuruluşları özgür düşünceye yönelik atılımlar yapmak ve toplumun bireylerinin bu atılımlara aktif katılımın sağlanması ile birey ve toplum bilincinin oluşturulmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Sivil toplum örgütleri kendi aralarında sendika ve dernekler olarak federasyon veya kon federasyon olarak da örgütlenirler.

Bir ülkede sivil toplum örgütleri güçlü şekilde örgütlenmişse o ülkenin çöküşü asla söz konusu değil.

Avrupa’da her yüz insandan 95’i sivil toplum kurumu olarak örgütlüdür. Her örgütlü insanı ayda 10 gününü gönüllülük temelinde sivil topluma hizmet etmek için bedava çalışmakta ve topluma hizmet etmektedir.

 

KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ORGÜTLERİ.

Mardin genelinde yanlış değilsem bine yakın ilçemiz Kızıltepe’de ise 250 yakın sivil toplum örgütü vardır.

Bu dernekler topluma veya Kızıltepe toplumuna hizmetin neresinde.

Bu dernekleri veya sivil toplum örgütlerin kuranlar başını iki dizinin arasına koyup vicdan muhasebesini yaparak düşünüp misyonunun ve görevlerini yerine getirebiliyor muyum. Ama maalesef benim kanaatime göre dernekleri kendi kariyerlerini ve bir yerlere gelmek için kuruyorlar.

Kızıltepe’de 250 yakın mevcut derneklerin yarısı birlikte dayanışmayı kolektif çalışmayı bırak bu derneklerin yarısı birbiriyle barışık değil. Bazıları tarafında derneklerin ilişki iletişim sosyal dayanışma adı altında toplantı düzenleniyor kendine yakın dernekleri çağırıyorlar kendileriyle olmayan dernekler davet edilmiyor.

Eğer sivil toplum bunu yapıyorsa o zaman siyasi partilerden, belediyelerden ve mülki amirlerden niye beklenti içerisinde oluyorsunuz.

 

Kızıltepe’ye ve Kızıltepe toplumuna çağrım.

Sivil toplum örgütleri amme hizmeti yapan sivil kurum ve kuruluşlardır sizleri amacında ve Kızıltepe’ye hizmet amaç ve misyonunda olmayan dernek ve federasyonları sorgulamaya eleştirmeye ve tartışmaya çağırıyorum.

Ben bir sivil toplumcu bir yazar gazeteci olarak her zaman her yerde ve her platformda eleştiriye öz eleştiriye açığım

Kızıltepeye sevgi ve saygılarımla.

 

Mehmet Emin KARAKULAK

Gazeteci-Yazar.

Kızıltepe Toplumsal Dayanışmayı Geliştirme Derneği Başkanı

 

 

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”