Advert
İki dil veya kedilerin miyavlama hakkı.
M.Mahsum Oral

İki dil veya kedilerin miyavlama hakkı.

Bu içerik 118 kez okundu.
Advert

İki dil veya kedilerin miyavlama hakkı.

 

Bilmiyorum, hayvanlar âleminde yani biz insanların dışındaki dünyada kedilerin miyavlama hakkı var mıdır, kuşların resmi dil dışında başka bir dilden ötmeleri serbest midir gibi akla ziyan tartışmalar yaşanıyor mu?

 

Pek sanmıyorum.

 

Bitkiler içinde aynı şeyi düşünmek lazım.

Mesela şu GDO tartışmalarında dikkat eden oldu mu bilmiyorum ama çok duyarlı tepkiler ortaya çıktı.

GDO mu? (Bkz: Bir canlıdaki genetik özelliklerin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma deniliyormuş)

 

Televizyonlarda izliyorduk, muhabirler ellerindeki mikrofonları semt pazarlarına çıkmış emekli teyzelere tutuyorlardı ve bu GDO ürünleri hakkında ne düşündüklerini soruyorlardı.

Teyzeler, makul cevaplar veriyorlardı.

Hiçbir canlının genetiğinin değiştirilmesini ve onun bir asimilasyona uğramasını istemiyorlardı. Yani domates dediğin, domates olduğu sürece doğaldır diyorlardı.

O domatesi değiştirmek, onu başka bir şey haline getirmek, ona ne mutlu kabağım dedirtmek teyzelere pek insani gelmiyordu!

 

Gayet yerinde bir tepki…

 

Ama mesele nedense ülkedeki tek dilin dışındaki başka bir dilin kullanımına ve eğitimine gelince, mantığın ölçüsü kaçıyor.

 

Farklılığın bir zenginlik olduğunu düşünen, her şeyin doğal olmasından yana olan o ablalar bile susuyorlar nedense.

 

Yani ülkedeki tek dilin dışında diğer dillerin olduğu gerçeği vurgulandığında ve onun bir eğitim ve yaşam dili haline gelmesi için insani bir hak talep edildiğinde, bu gerçeği görmek çok pahalıya mal oluyor.

Başka ülkelerin modellerinden örnek vermek, yıllarca kafa şişirmek, kirli tezgâhlara tanık olmak ve binlerce insanın ölümünü izlemek gerekiyor…

 

Ama dileyen istediği dilden konuşuyor dediklerini duyar gibi oluyorum bazı insanların.

Teveccüh buyuruyorsunuz mu demek lazım…

Çünkü bunun engellenmesi için kişi başına bir zabıta ve dudakları mühürleyecek bir damga vermek düşüyor.

Ki bunun denenip başarılı olmadığı da tarihe tutanaklarla birlikte geçmiştir.

Kürtçeyle eğitime yer verilmesinin, Kürtçenin gelişmesinin ve zenginleşmesinin önündeki tüm engellerin bir siyasi pazara dönüşmeden ortadan kalkması ve bunun hiçbir insan yaşamına mal olmaması, bu meselenin şiddetinden nasibini almış bizlerin tek dileğidir vesselam.

04.01.2011


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eklem Ağrılarınızla Vedalaşın!
Eklem Ağrılarınızla Vedalaşın!
Türkiye’deki Ortalama Yaşam Süresi 78,1
Türkiye’deki Ortalama Yaşam Süresi 78,1