Advert
Sanki dün gibi…
M.Mahsum Oral

Sanki dün gibi…

Bu içerik 139 kez okundu.
Advert

Sanki dün gibi…

Sanırım kurban bayramıydı ve o günlerde yalnızca kendisi konuşan namlu ağzı susmaya karar vermişti bir süreliğine… Ve o günlerde kurbanlarını bizim bölgeye göndermek istemişti bazı insanlar.

Şöyle bir not düşmüştüm deftere…

“Bizim toprak, ne humuslu, ne kireçli, ille de kanlı”

Bayramdır diye mola verdi silahlar, kurbanlarını bize göndermiş ahali, neyse ki toprağımızın kanla sulanma ihtiyacını devraldılar bir süreliğine hayvanlar…

Şimdilerde ise öyle bir mola yok. Namlu ağzı seriye bağlanmış, yalnızca o konuşuyor.

Bu ne olduğuna bir türlü karar veremediğim notum da geçmişin raflarına kaldırıldı. Eskileri hep güzel anar insanlar… Sebebi belki de buna benzer bir şeylerdir…

***

Memlekette gazetecilerin gününü (çoğu gazeteci böyle bir günün farkında olmadığı halde) kutlama inceliğini gösterebilen Hikmet usta, Kızıltepe ekspres sitesindeki yazımın baya yaşlandığını uyararak tabiri caizse bir genel yayın yönetmen gibi kendisine has üslubuyla bir hatırlatmada bulundu.

Yazı söz konusu olduğunda kendi bildiğimce edebiyatı tercih eden biri olmama rağmen, Kızıltepe ekspres sitemizde daha çok memleketimize dair yazıları yayınlatmak istiyorum.

***

Şöyle bir bakındığımız zaman, aslında hiçbir olağanüstü değişiklik, dönüşüm, yenilik olmamasına rağmen, sanki yabancısı olduğumuz bir yığın gündem oluşmuş gibi duruyor.

Oysa oturduğumuz binaların her türlü malzemesinden çalındığını, bu işi yapan insanların yalnızca kendi çıkarlarını düşündüklerini, doğal olarak deprem bölgesinde yaşadığımızdan ötürü bir gün o binaların altında kalıp can vereceğimizi hepimiz gayet iyi biliyorduk.

Oysa şuna yasak buna yasak demekle kendini heba etmiş bir ülke sisteminin, böyle bir durumda vatandaşının geceyi dışarıda karla-yağmurla-aç bir şekilde geçirmesine mahal vermeyecek kadar organizasyonlu ve alt yapısı önceden kurgulanmış bir sisteme sahip olmadığını da biliyorduk.

Ve bizim apaçık gerçeğimiz olarak karşımızda duran savaşta bir asker hayatını kaybettiği zaman, bunu duyuran haber sitelerinde yorum yapan çoğu insanın bu savaşı bitirmeye yönelik çözüm anlayışının, hepimize topyekûn bir şekilde uçaklarla bomba yağdırmak gibi çarelerinin olduğunu da biliyorduk.

Bu kadar aklıselimlikten uzaklaşmış bir bünye gerçeği ortada dururken, depremde hayatını kaybeden insanlara oh çekip, onlara yardım niyetine taş sopa gönderen insanların sesleri yabancı gelmemeliydi kimselere…

Ve N.Ç gibi bundan sonra yan yana yazıldığı takdir de alfabenin en iç burkan iki harfi olarak belleğimize kazınacak olan o kızın ve onun gibi kızların hayatın döngüsünde hafifçe sendeledikleri takdir de, onlara dünyayı cehenneme çevirecek bir yığın insanın tetikte beklediği de yabancısı olmadığımız bir şeydi.

Ve bu cehennemin orta yerine düşmüş olan bir bedenin “yandığının farkında olmasını” da kendisi için bir suç teşkil ettirecek kadar adil olmayan bir hukuk sistemimizden de haberdardık.

Şaşırmıyoruz… Cemil Meriç’in dediği gibi “Şuurumuzu kaybettik”

Mahsumoral47@hotmail.com

04.11.2011


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’nin Yüzde 54’ü Eğitim Sisteminden Memnun
Türkiye’nin Yüzde 54’ü Eğitim Sisteminden Memnun
Sağlıklı Böbrekler İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin!
Sağlıklı Böbrekler İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin!