Advert
Bir şey yapmak…
M.Mahsum Oral

Bir şey yapmak…

Bu içerik 141 kez okundu.
Advert

Bir şey yapmak…

 

Kızıltepe Ajansıyla (takip edenler iyi bilir) başlayan bir internet gazeteciliği süreci başladı Kızıltepe’de. Ve dolayısıyla bu haber verme-haber alma durumu kendisiyle birlikte bir sosyal platform oluşturdu. Bazı şeyleri hesap verebilir noktasına kısmen getirebildi. Sözün özü Kızıltepe’deki internet gazeteciliği henüz gerçek anlamda ulaşması gerektiği yerde değilse bile, en azından bazı şeylerin saydamlaşması açısından bir etki sahibi olabiliyor.

Bu aynı zamanda kendisiyle birlikte bir sorumluluk yükünü de getiriyor.

Çünkü yerel gazeteleri olduğu halde aslında “hiç yokmuş gibi görünen” bir memlekette basın görevini üstlenmiş sitelerin işi oldukça zor.

 

Çünkü dışarıya her sene her bölümden öğrenci gönderen, Diyarbakır’dan sonra siyaset nabzının en yoğun hissedildiği, kitabı çıkmış birçok yazarı, aksiyon filmi çekebilecek kadar kabuğunu zorlayan bir kesimi, uluslararası sanat sergilerine katılabilen sanatçıları, her fikirden birer sendikası, albümü çıkmış müzisyenleri, hali vakti oldukça yerinde olan birçok zengini, genç nüfusu hayli fazla olan bir potansiyeli içinde barındıran bu şehre geniş bir kadrajla baktığımızda, bunca verimli madeniyle örtüşmeyen bir görüntüsünün olduğunu fark ediyoruz.

 

Şu sıralar; “Yine yeşillendi fındık dalları. Acep ne olacak yârin halleri” türküsüne benzer bir durum gelişti. Her yıl Zergan deresinin ıslahı konusunda ses getiren projeler konuşuluyordu.

Şimdilerde bir ödeneğin çıktığı bilgisi konuşuluyor. Ama bununla sorunun bitmeyeceği de herkesin malumu. Ancak bu aşamada bile gözümden kaçmayan bir “rol” kapma durumu görüyorum. (Belki de yanılıyorumdur) Art arda basın açıklamalardan anladığım kadarıyla bu ödeneğin çıkmasında herkes kendince bir pay sahibi olduğunu düşünüyor…

Aslında haksız da sayılmazlar. Derenin bu noktaya (şuandaki kirli haline) gelmesinde herkesin bir katkısı oldu. Onun (tertemiz) haline geri dönmesinde de hepimizin bir katkısı olmalı. Göz yumarak bu noktaya getirdik dereyi, gözümüzü ve iyi niyetimizi açarak onu eski haline getirmemiz pekâlâ mümkün. Bu ödeneğin çıkmasında bu meseleye duyarlı yaklaşan herkesin çabası var. Vicdanen rahatsızlığını ortaya koyan, gelişmeleri takip eden, bunu dile getiren sitelerin, yazarların, geçmiş dönemdeki vekillerin, şuanda görev yapmakta olan vekillerin, belediyenin, hükümetin, sivil toplum örgütlerinin çabası yadsınabilecek gibi değil.

 

 

Yani sadece bir partiye, bir kuruma, bir derneğe, bir şahsa indirgenmeyecek bir gelişme oldu. Bunun bir devama ihtiyacı var, henüz her şey bitmiş değil. Çünkü makyajlı bir ıslah değil de, esaslı bir ıslah için daha yol uzun ve oldukça zor görünüyor. Ama imkansız değil..

Bahsettiğimiz kolektif ruh ıslah sürecinin devamını getirir ve onu bir nihayete erdirebilir.

 

Ve bu kolektif ruhun daha kendini sınayacağı bir sürü alanı var Kızıltepe’de…

Çünkü sosyolog Hamit Ölçer’in o güzel yazısını okuduysanız, memleketteki bütün aykırılıklar, anormallikler, cinnet sebebiyetleri yerini bir doğallığa bırakmış.

Çünkü alıp başını gitmiş olan onca arızalı durum tepkisizlik sonucu normalleşmiş.

 

Amacımız kendi köşemizden toplum mühendisliği yapmak değil tabiî ki.

Önce kendi duyarsızlığımızdan başlayıp bu koca ovanın bir köyden çıkıp daha yaşanılabilir bir yer olmasının önündeki tüm engelleri, faktörleri işaretlemek, yazabiliyorsak yazmak, anlatabiliyorsak anlatmak, senaryosunu kurgulayabiliyorsak filmini çekmek, oyununu oynayabiliyorsak tiyatroya taşımak, resmini çizebiliyorsak sergilemek, müziğini yapabiliyorsak şarkısını söylemek!…

 

Bunun için gerekli tüm enstrümanlara sahip bir yer burası. Yoksa gördüğümüz onca aydınlanma çabası belki de bir yanılsamadır!...

 

Emeği geçen herkese teşekkürler.

17.03.2012


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eklem Ağrılarınızla Vedalaşın!
Eklem Ağrılarınızla Vedalaşın!
Türkiye’deki Ortalama Yaşam Süresi 78,1
Türkiye’deki Ortalama Yaşam Süresi 78,1