Advert
Tişt pê nayê…
M.Mahsum Oral

Tişt pê nayê…

Bu içerik 162 kez okundu.
Advert

Tişt pê nayê…

Farkındasınızdır, bazı uygulamalar, işleyişler, anlayışlar, yönetimdeki iktidarlar birilerinin hoşuna gitmediğinde, bir ülkeyle aidiyet bağlarının sarsıldığını düşündüklerinde, orayı terk etme durumları söz konusu olur. Mesela Japonya’ya veya artık hangi ülkede mutlu olacağını düşünüyorsa oraya gidip yerleşme kararı aldığı gazetelerde yer alır. Piyanist Fazıl say gibi mesela… Üstelik bu gidecek olan adamın elektrik, dil, kimlik gibi sorunları da yoktur.

* * *

Allah’ın takdiri, doğanın bize karşı bir cilvesi olan şu Kızıltepe sıcağını bir noktaya kadar anlayabiliriz, ancak şu “insan eliyle” bize hayatı zehir eden elektrik problemini anlamakta zorlanıyorum. Hatta bunu anlamak da istemiyorum. Anlamaya çalışırsam, bana çektirilen işkenceyi “meşru ve haklı” göstermiş olurum. Ve bizler, yani “doğdukları yerde ölenler” için gidilecek başka bir yer de yoktur. Gitmiş olanın bile ölüsü yine buraya gelir.

* * *

Kalıp burada bu sıkıntıyı her yaz çekmenin akılla, vicdanla ölçülebilecek bir tarafı var mı?

Ben bu işkenceyi yaşadığımda, neden bu işkencenin yanında bir de garnitür niyetine sinir bozucu “gerekçeler ve açıklamalar” dinlemek zorunda kalıyorum.

Kuyular çalışıyor, sulama yapılıyor, kaçak kullanılıyor!

Dolasıyla bu işkenceyi yaşamaktan başka bir çıkar yolunuz yok deniliyor.

Hatta “sorun ve mazeret” bildirmenin köküne indiğinizde, bu arkadaşlar kibarlıktan olsa gerek lafı olduğu gibi söylemekten çekiniyor olsalar da, asıl verilen mesaj budur.

Arkadaşım siz bu duruma müstahaksınız, yani sızlanmanın hiçbir alemi yok, hatta siz sızlanarak bile bize ayıp etmiş oluyorsunuz, demeye çalışıyorlar, ama bizim bunu duyma-anlama fonksiyonlarımız henüz pek gelişmemiş…

Bir vatandaşa gerçek anlamda “hizmet” vermek yerine, ona “sorun dinletme terapisinin” yapılması ancak Kızıltepe gibi bir dünyada meydana gelebilecek bir anormalitedir.

* * *

Geçen yazımda belirttiğim ve bazı şahısların anlamakta zorluk çektiği, “Havuz probleminin” özünde de bu yatıyor. Yani senin “ahlak” diye adlandırdığın kavramın, duygunun kendisi sadece “belden aşağı” bir hudutla çevrilmiş, başka da değil!

Bize yapılan bu hakaret, bu haksızlık, bu işkence bir “ahlaksızlık” barındırmıyor mu?

Bu seni zihinsel, bedensel, psikolojik olarak taciz etmiyor mu?

Eğer esas olan şey sadece “bedensel temassa” bunun da bir örneği var.

Mesela sırf “hâsılat payını paylaştırmamak için” ek birkaç otobüsü daha bünyesine eklemediği için, hastane-havaalanı güzergâhına yolcu taşıyan otobüslerinin içinde insanların “kadınlı-erkekli” bir şekilde balık istifi diye tabir edilen bir pozisyonda ve onca ter kokusunun salgılandığında bu yaz sıcağında yolculuk yaptıklarına şahit olursunuz…

Ama buna “pek bir işe yaramayan, hatta oturulacak koltuk bulduktan sonra dinen” birkaç mırın kırının dışında bir reaksiyonun gösterildiğine tanık olamıyoruz!

Neyse…

* * *

Her ay kendisine kesilen elektrik makbuzunu ödeyip, küçük apartman dairesinde yaşayan ben gibi binlerce insana, ziraat dersi vermenin gereği nedir?

Ben senin kaç kuyuya elektrik verdiğini neden dinlemek zorundayım?

Ben senin üretiminin tüketimini karşılayamadığını neden anlamak zorundayım?

Ben senin kaçakla mücadele serüvenlerinin muhatabı mıyım?

Bana neden sadece sorun anlatıyorsun?

Ben zaten yıllardır cümle içerisinde “sorun” olarak geçen bir özneyim kardeşim, sıkıldım “sorun” olmaktan, sorun dinlemekten.

* * *

Bu cinnet geçirilmesi gereken durum karşısında güzel memleketimiz Kızıltepe, yine şanına yakışır bir sessizlikle, günü bitirme çalışmasına devam ediyor.

Tişt pê nayê…

Bu sihirli kelimeyle her şey hal oluyor, bunu bulan kişiden Allah razı olsun bu mübarek ayda…

Kafanıza takılan her şeyi bununla çözersiniz, bizim dışımızdaki dünyanın daha bu formülden haberdar olmaması ne büyük bir talihsizliktir…

23.07.2012

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eklem Ağrılarınızla Vedalaşın!
Eklem Ağrılarınızla Vedalaşın!
Türkiye’deki Ortalama Yaşam Süresi 78,1
Türkiye’deki Ortalama Yaşam Süresi 78,1