Advert
Kar…
M.Mahsum Oral

Kar…

Bu içerik 168 kez okundu.
Advert

Kar…

Kışların çok fazla sert ve yağışlı geçmediği ilçemize, 3 gün boyunca kar yağması memleketin kimyasını bozmaya yetti… Sosyal medya üzerinden paylaşılan Kızıltepe’de romantik kar manzaralarına ve evlerin bahçelerinde yapılan “ucube” kardan yaratıklara bakıyorum…

Vatandaşların görmeye pek alışkın olmadıkları bir kar yağışında bu tip fantezilerin olması anlaşılır bir şey de, sevgili belediyemizin kar yağışından dolayı kendisine tatil vermesini anlamakta zorlandım doğrusu…

Sevgili belediyemiz, bahsedilen tatil bu karda okula gitmesi sağlık açısından sakıncalı olacak çocuklar için geçerliydi… Yanlış bir anlaşılma olmuşsa düzeltelim lütfen.

Köy yollarının kardan dolayı kapatılmasına, insanların sıkça kullandığı çarşı meydanının ve ana caddelerin dahi kar altında kalmasına yönelik sorumlu olan kurumların herhangi bir hazırlık içerisinde olmaması ve bir çalışma yürütmemesi insanda birkaç soru sorma ihtiyacı yaratıyor.

İnsan en azından biraz daha iyimser olmak için, sağda solda elinde kürekle kar küreyen birkaç ekip görmek istiyor. Tuzlama, araçlarla yol açma, köy yollarında hummalı çalışmalara girme teşebbüslerini hesaba katmıyorum. Bünyemiz böyle güzellikleri yaşamaya henüz müsait değil.

Ayrıca elektrikleri kesmek için fırsat ve bahane bekleyen bir elektrik kurumunun böyle bir durumda bile kesintiler yapması kendi başına bir acımasızlıktır ve insafsızlıktır.

Seçim arifesinde bu tip eleştireler de bulunmak kimi insanların pek hoşuna gitmeyebilir. Ancak ben bu ilçede yaşayan bir yurttaş olarak bazı “zaruri” beklentilerimi ifade etme özgürlüğümün olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü içinde yaşadığımız doğanın böyle cilveleri var. Ve bu yağışların eziyete dönüşmesini minimuma indirgemek, yetkili kurumların sorumluluğu altındadır.

Çünkü içinde yaşadığımız memleket, başka bir ülkedeki iç savaştan dolayı binlerce göç almışsa, o göç etmiş insanların bu kışta bizimle eşit olacak ölçüde barınacak, ısınacak, yiyecek, yıkanacak imkanları da yoksa, yetkili kurumların bu durumda sorumlulukları ikiye katlanmaktadır.

Tüm bu şartlara rağmen, memleketin yerel idaresini elinde bulunduran sistem, teskeresine az kalmış asker umursamazlığı içerisinde arazi oluyorsa orada bir sorun var demektir.

Erzurum, Hakkari, Şırnak, Kars, Ardahan gibi karların çok yoğun bir şekilde yağdığı bir memlekette yaşamadığımıza şükredip huzurlarınızdan çekiliyorum.

Sözün özü, insanca bir yaşamaktır.

Neyseki kar halen yağıyor. Örtüyor üstünü eksiğimizin…

mahsumoral@gmail.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eklem Ağrılarınızla Vedalaşın!
Eklem Ağrılarınızla Vedalaşın!
Türkiye’deki Ortalama Yaşam Süresi 78,1
Türkiye’deki Ortalama Yaşam Süresi 78,1