Advert
Medya Hiç Özgür Olmadı
Emin Karakulak

Medya Hiç Özgür Olmadı

Bu içerik 291 kez okundu.
Advert

MEDYA HİÇ ÖZGÜR OLMADI

10 Ocak dünya çalışan Gazeteciler günü yılına bir daha girerken basın. Medya ve gazeteciler "Özgür dersem doğru olmaz ve bu yazıyı hiç kimse okumaz yani okuyacak hiç kimse olmaz. Özgür değil. Medya Türkiye'de hiçbir zaman özgür olmadı. En özgürlükçü liberal, Cumhurbaşkanımız o zamanlarda Turgut Özal'dı, o da medyaya çok baskı yaptı

, medyanın sermaye değiştirmesine neden oldu, gazete maliyetlerini çoğalttı, vergiler getirdi, kendi oğlu üzerinden o zamanın yasasına uygun olmayan özel televizyon kanalları açtı, ondan sonraki siyasal iktidarlar da böyle oldu. Medya bir zaman Çillerci oldu, bir zamanlar Yılmazcı oldu.

Medya Türkiye'de hiçbir zaman özgür değildi yani bağımsız değildi, taraflıydı. Aslında medya taraflı olmalıdır ama bu taraf halktan yana olmalıdır. Son 20-25 yıldır halktan kopuk bir medya düzeni olduğu için halkın da medyadan talebi yoktur.

Ülkede her şey iyi de medya mı kötü? Ülkede her şey kötü. Çürüme bir yerde başlayınca her yere sirayet eder. Askerimiz mi çok iyi, polisimiz mi çok iyi, kapınızı polis çalsa korkuyorsunuz, askerin düştüğü durum ortada, belediyeleriniz mi iyi.

Bütün bu bozuk yapıyı tamir edebilecek tek güçlü kurum medyadır, medya bunları yazarak çizerek, insanları aydınlatarak, insanları bir araya getirerek sorunları çözebilir, medyanın görevi budur, gücünü de buradan alır. Ama Tük iye de böyle bir medya ortamı yok, dün de yoktu bugün de yok ama bugün daha vahim çünkü medya bu günde bölük pörçük medya patronları siyasi iktidarla kendileri gönüllü bir işbirliği içine girerler.  Bir kısmı gönüllü olarak bunu yaptı, sonra bir kısmı direndi, sonra onlarla bağ kurmak isteyince siyasi iktidarlar onlara izin vermedi üzerlerinde baskı kurdu."

"Eskiden gazete ya da televizyon yöneticileri, iktidar değiştiği zaman o iktidara yakın yayın politikaları izlerlerdir ama AK Parti döneminde bunun yeterli olmadığını görüyoruz, direk AK Parti'ye yakın insanları o kilit noktalara getiriyorlar

. Bir de şu ortamda iktidar kontrolü dışında çok fazla medya organı olmasını istemiyor çünkü anladığım kadarıyla AK Parti kendisine karşıt medyadan çok çekti, belki de AK Parti'nin iktidar olmasının temelinde bu medya düzeni yatıyor, kendileri de bazen bunu söylüyor, medyaya rağmen iktidar olduk diye. Bugün daha vahim diyorum çünkü içeride gazeteci kimlikli insanlar var.

 O kişilere sarı basın kartı var mı diye soramazsınız, yaptıkları işlere bakarsınız. Gazetecilik faaliyetini bir anlamak lazım, Wikileaks belgeleri ortaya çıktığı zaman dediler ki, bunun bir amacı vardır. Burada önemli olan, kamuoyundan saklanan bir bilginin ya da belgenin ele geçirilip kamuoyu ile paylaşılması bir gazetecilik faaliyetidir.

Gazeteci kendisine bilgi ve belge geldiğinde yayınlar çünkü gazetecilik muhalif olmayı gerektirir, kaygılarla hareket edilirse gazetecilik yapılamaz. Gazetecilerin yazdıkları sizi rahatsız edebilir, demokrasi budur zaten. Türkiye'de herkes demokrasiyi "benim hoşuma giden işler yapılsın" olarak algılıyor.

Hayır, tam tersi seni rahatsız edecek işlerin olacağı rejimin adıdır demokrasi. Bunu çözmek lazım, örgüt üyeliği kavramı Türkiye'de çok sıkıntılı ve çok sakıncalıdır."

10.01.2014

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.