Advert
Yerel  Seçim ve Seçmen
Emin Karakulak

Yerel Seçim ve Seçmen

Advert

YEREL  SEÇİM  VE SEÇMEN

 

İnsanlarımız nihayet  yerel seçim atmosferine girdik siyasi iktidar partisinden tüm  muhalefet partileri

2014 de yapılacak yerel seçimlerde kıran kırana yarışmaya girmişler Demokrasilerde iki farklı seçim vardır.

         Bir genel seçim iki yerel seçim genel seçim her bölgeyi ve siyasi görüşü temsilen parlamentoya vekil  seçip gönderirler.parlamentoya giren çoğunluk olan parti iktidar olup kabineyi oluş turp yürütme ve yasamayı yapar ülkeyi Ülkeyi idare eder.

        Yerel seçim ise büyük şehir ilçe belediye başkanları il genel meclis üyeleri ve muhtarları seçerler.Yerelle hizmet ederler.

Demokrasilerde halkın kendi kendini yönetmesidir.Demokrasi ile yönetilen bir ülkede o ülkenin anayasasına göre seçim tarihleri belirlenir.Türk iyede her beş yılda bir seçimler yapılır.

          Ama Türkiye meclisinde bulunan mevcut siyasi partiler iktidar, ve muhalefet partileri Demokratik ve Demokrasiye uygun politikalar üretmediği için siyasi tıkanmalar oluyor bundan dolayı  bazen erken seçime ihtiyaç duyuluyor.

            Bu dönemlerde genel seçimler öne alınıyor bezende yerel seçimlerin süresi bir yıla yaklaşmışken hem genel  hem yerel seçimler birlikte erkene alınıyor.

          Görev seçmene düşüyor eğer seçmen genel ve yerel seçimlerin usul yasal sorumluluklarını ve görevlerini birbirinden ayırt edemese seçmen salt olarak kendi ideoloji ve siyasi görüşüne göre değerlendirirse yok eğer seçmen bazı partiler gibi benim için bir referandumdur.o bakışla hareket ederse yanlış yapmış oluyor.

        Çünkü referandum yerel ve genel seçimlerden ayrı usulü ve mevzuatı vardır referandum ülkede siyasi,ekonomik,coğrafik ve ulusal bir gelişme olursa parlamentoyu ve siyasi iktidarı aşarsa o parlamento genel kurulda referandum yasasını çıkarıp halka ve millete gider

       Yukarda da belirtim referandum ayrı yerel ve genel seçim ayrı bir  birine karıştırdığımızda yanlış yapmış oluruz.

    Sandık başına giderken kendi oyu onun kişiliği ve onurudur bunu düşünerek elini vicdanına koyarak oyunu kullanmasını gerekir.

       Yani Türkiye de  Demokrasi mücadelesini insan hakları sorunları Barış çözümünü üreten barışı ve kardeşliği öne çıkaran toplumsal barışı savunan ve bunu yaşama geçiren şehrin imar planını iyi bilen ve yapan yine şehrin semtin mahallenin alt ve üst yapıyı iyi bilen hizmete sunan ve halkının hizmetinde bir işçi gibi çalışan bu sebepten dolayı otuz mart iki bin on dört yerel seçimleri seçmen için bir sınav olmalıdır.

            Kardeşliğin barışın hoş görünün olduğu bir yerde bütünlüğün olacağı bilmelidir.

Türkiye de ilimizde ve ilçemizde düşüncesi fikri ne olursa olsun hangi görüş ve partiden olursa olsun demokratik bir şekilde seçimlere gire bilmeli ve politika üretmelidir.

         Ama ne yazık ki bu seçim atmosferinde sağlıklı politikalar üretilmediği ve toplumun halkın genel sorunuyla ilgili insan hakları demokrasi ve bütünlükle alakalı vaatlerle değilse birey,kişi,zümre  ve toplumun belli katmanlarıyla ilgili vaatlerle seçim startlarını veriyorlar/

   Ancak seçmen kendi oyunu kendi halkıyla bütünleştirerek kullanmalıdır bunun başka  bir alternatiflerinin olmadığını bilincinde olmalıdır.

         İlimiz ve ilçemize gelirken Mardin ve Kızıltepe halkı da demokrasi barış ve kardeşlik bütünlük içerisinde yaşayabilecek bir ortamın hazırlanmasına ilerde öncülük yapacaktır.

 İnsanlarımız neye inanıyorsa nasıl düşünüyorsa düşünsün ama özgürce oyunu kullanmalıdır.

        Ancak halkın özgür iradesi demokrasilerde bu demektir. Mardin halkı seçimlerin demokratik yarış olduğunu bilmeli Mardin halkı ve tüm Türkiye halkı seçmenlerin sakin sabırla herkes tarafından izlenmesinin seçimlerde hoş gürünün egemen olmasının temennisiyle.

M. Emin Karakulak.

 

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!