Advert
Zaferlerin ve Tirajedilerin Mart Ayı
Emin Karakulak

Zaferlerin ve Tirajedilerin Mart Ayı

Bu içerik 232 kez okundu.
Advert

 ZAFERLERİN VE TİRAJEDİLERİN MART AYI

 Ben geçen yılarda mart ayında tarihi olarak dünyada orta doğuda ve ülkemizde yaşanan olayları ayrı günün anlam ve önemini yazdım.

         Ama bu yıl periyodik olarak sadece mart ayında yaşanan önemli günlerin anlam ve önemini sadece anekdot şeklinde köşe yazıma düşürüyorum

         Mart ayı kış mevsimin sona ermesi baharın başlangıcı tabiatta ağaçların yeşermesi çiçeklerin açması doğa yem yeşile bürünür çimmenler yeşerir bağ bahçe işleri başlar.

         İnsanlar yeni bir mevsime başlaması içi kışın boş kalma yorgunluğunu üzerinden atar insanlar yeni bir mevsime adım atmak için pasif halinden aktif hale geçer.

        .Mart ayı iklim açısında bazen aynı gün içerisinde hem kıştan kalma gün ve bahar iklimi yaşanmaktadır.

İkinci Dünya savaşı son bulurken dünyanın hızla bloklaşmaya giderken doğu bloku nu Sovyet sosyalist cumhuriyeti temsil ederek batı bol oku da Amerika birleşik devletlerin temsilen 1949 Mart ayında da NATO batı ülkeleri tarafından kuruldu.

       .Mart ayı sadece bununla salt olarak  önemli değil ayrıca doğa ve tabiatın gelişme kuraların dışında dünyada ve orta doğuda devrimlerin toplumsal uyanışların Ortadoğu daki Arap baharları ve şimdiki iç savaşları da mart ayında başlamış.

        Örneğin sur iyedeki iç savaşı mart ayı 2011 de başlamış ve bu iç savaş halen devam etmektedir.

          BM ve uluslar arası güç bir çözüme gidilmemiştir.Suriye sorunu BM masasında önemli bir sorun hainde duruyor.

          Suriye deki iç savaş yavaş yavaş tüm Ortadoğu ülkelerinde taşların yerinde oynanmasında etkili oluyor Libya.mısır,Tunus ülkelerinin kendi halkının özgücüyle iktidarlar oluşmamış dünyada önemli bir sorun halinde duruyor.

          Şimdide bu mart ayında kırım sorunu ortaya çıkı verdi.Ukranya karıştı Ukranya halkı  Avrupa ile birlikte hareket etmelerini istedi iktidar  ise Rusya ile  kalmasını dedi Rusya asker yığdı ABD Rusya yı uyardı ve kırım referanduma gitti yüzde 95 kırım halkı Rusya ile kalmasını referanduma ses verdi.

       Türkiye ise kırımda yaşayan tatar halkı için rahatsızlığını dile getirdi ve dünya kamu oyuna taşıdı.

      Yine  mart ayında mitolojik efsaneye göre  kahraman Kürt demirci dahaki mağlup edip kiralığına son vermesi yine yirmi bir martta olmuştur.ve yüz yılarca yıl olarak hem kürdi standa hem Ortadoğu halkı ve dünyada nevroz kutlanıyor tarihte bazen şenlik ve barış içinde bezende kanlı şeklerde kutlanılıyor

      Sekiz mart dünyada kadınlar günü olarak kabul edildi ülkemizde kadın ailede hem de toplumda kendini özgürce ifade edemiyor.

         On altı  mart Baas rejimin Kürt ulusal muhalefete karşı aciz kalarak İran la olan savaşa son vererek baas rejim Kürtlere dönerek savaş  uçakları Kürdistan şehri Halebçeye kimyasal silahlarla saldırarak Kürtlerin soy kırımına gidilerek beş bin Kürt insanın canına mal olmuştur.

       1979 yılında İran ordusunun savaş uçakları Kürdistan coğrafyasındaki sine şehrini bombaladı 400 Kürt insanının katlettiler

       On altı mart 1978 de İstanbul üniversitesinde yurtsever öğrencilerin üzerine bomba atarak Kürt öğrenci Hamit akıl dahil olmak üzere sekiz yurtsever gencin katliamına neden olmuştur.

        Yine mart ayının başında Kürt ulusal lideri ölümsüz kahramanı general Mustafa BARZANİ ın Amerika da hastanede tedavi görürken vefat etmiştir..

     Bin dokuz yüz yetmişlerde Türk iyede gelişen sol gençlik hareketleri üniversiteleri ele geçirerek Mahir ÇAYAN ve Deniz GEZMİŞ in silaha sararak silahlı mücadeleye başlaması on iki mart darbesine neden olmuştur.Türk iyede gelişen sol gençliğin silahlı mücadelesini bastırarak Deniz ve arkadaşların idamına sebep olmuştur.

        Yine mart ayında on iki eylül darbesinde Kürt yurtsever gençlerin Diyarbakır cezaevinde darbecilerin despot ve işkencecilerin eliyle Kürt yurtsever Tutakların katletmeleri olmuştur.

       Yine mart ayında on dört mart tıp bayramı,yaşlılar haftası kurtuluş savaşında Kürtlerin Türklerle birlikte  Çanakkale de kahramanca anzaklara karşı savaşması Kürtlerin Türklerle birlikte şehit olmaları ons ekiz mart Çanakkale şehitler günü ilan etmesi .

        Birinci dünya savaşında Ruslara şehit düşen üstat Saide Kürdi(bedi-i zaman) Rusya dan esaretten  kaçarak İstanbul a gelip 1918 de Kürt teali cemiyetine katıldı 1919 de Kürt neşri-i maarifi kurdu 1960 de nevroz gecesinde Şanlıurfa da hakkın rahmetine kavuşarak gözlerini hayata yumdu

       Vel hasıl dünyada orta doğuda ve Kürdistan olan önemli etkinlikler kabul edilen bayramlar ve yaşanan eylemliklerin sonu ve arkası gelemiyor bu kadarını hatırlayıp dile getire bildim.

M.Emin Karakulak

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.