Advert
Seçimlerden Sonra Kaotik Ortam
Emin Karakulak

Seçimlerden Sonra Kaotik Ortam

Bu içerik 219 kez okundu.
Advert

SEÇİMLERDEN SONRA KAOTİK ORTAM

 

2014 yerel seçimlerden önce  seçim ve seçmenle ilgili sitelerde yazı yazmıştım.

        

Yazımda şunu demiştim eğer seçmen yerel seçime referandum gibi düşünse yanlış yapmış olur demiştim referandumun ve seçimin farklarını da yazıda dile getirmiştim ve sonunda seçim geldi seçmen görevini ifa ederek sandığa gitti kendi özgür iradesiyle oyunu kullandı.

      

Türk iyede bir buçuk yıla aşkın bir barış süreci vardır.sürece karşı olan bazı derin yapılar seçimi araç olarak kullanıp sabote etmeye çalıştılar.

       

İktidarın kararlığı ve Kürt tarafın süreçten yana tutumlarından dolayı bu karanlık yapılar seçimleri sabote etmenin üstesinde gelemediler.

       

Otuz martta seçmen partilerini ve adaylarını seçmek içi sandığa gittiler.halk oyunu sürece.,huzura.istikrara ve hizmetten yana kullandı.

          

Sandığa özgür irade yansıdığı için hiç kimsenin beklediği gibi sonuç çıkmadı ama demokrasilerde ve yasalarda eğer seçimde kurulan sandıklarda hata,baskı,oyların yanlış tasniflerinde veya sandık başında beli zümre veya grupların baskıları tespit edilirse itiraz yolu her parti ve adaya açıktır.

        

İl veya ilçe seçim kurulu değerlendirerek bir karar alır yada karar yeterli değilse o zaman itirazlarını yüksek seçim kuruluna yapması yolu açılır ve nitekim bir il ve çok ilçe belde ve muhtarlıkların seçimleri yüksek seçim kurulu tarafında iptal edildi.

         

Haziranda o il ve ilçe belde köylerde seçmen yine sandık başına gidecektir.ve hatta bazı il ve ilçelerin itiraz süreçleri halen devam etmektedir.

        

Gelelim porovakasyon ve kaotik ortama maalesef bir çok yerlerde seçim günü olaylar vuku bulunmuş onun üzerinden  vatandaşımızın ölümüne ve otuzdan fazla      vatandaşımızın yaralanmasın sebep olunmuş

           

Seçimden sonra Türkiye de ve Kürt coğrafyasında kaotik ortam ve sendromlar yaratılmıştır.bu kadar maddi ve manevi tahribatlara rağmen yukarda belirttiğim gibi itiraz süreçleri takip edilmiştir.

           

Şimdiye kadar bir çok yerde yüksek seçim kurulu kararını vermiş mesele Ağrıda BDP adayı sayın Sırı SAKIK' ın  Basındaki beyanına göre şiddet ve olaylara mahal vermemek için Ağrıda seçimin iptali için itirazda bulunduk.

         

Yüksek seçim kuruluda bu itirazı değerlendirerek iptal kararına vardı haziranda Ağrıda seçimler tekrarlanacak seçimden sonra ortamın gergin olduğu yerlerden sonuç ne çıktı    milyarlarca maddi zarar.

         

Maneviyatta tramvay ve stresten başka ne sonuç elde edildi  nihayetinde itiraz süreçlerin sonucu beklenildi. 

         

Mesele ilimiz Mardin ve ilçemiz kızıl tepede seçimlerden önce bazı tatsız taşkınlık ve gerginlikler yaşandı

        

Ama tam tersi seçim günü ve seçim den sonra münferitte olsa herhangi bir olay yaşanmadı yeni seçilen Artuklu belediye başkanı sayın Mehmet Emin IRMAK ın olayı dışında o olayda seçimle alakası olmayan bir vakaydı iki tarafın barışıyla ilgiliydi kendi partisinin ve ailesi beyanına göre.

         

Eğer Seçimlerde olsun sivil toplum kurumlardaki yönetim çekişmelerinde olsun ve yahut toplumsal  mücadelelerde olsun bizler demokrasi nedir ve demokrasiyi özümsersek demokratlığı kendimizde bulursak ve demokrat olursak

       

İnan ki bu kaotik ortama gelmeyiz yıllarca devlettin demokrasiyi uygulamadığını toplum olarak sitem ediyorduk ve mücadele ettik.

        

Bilhassa Kürt halkı olarak ağır bedeller ödedik.ve halen ödüyoruz  ve bunun içinde mücadele ediyorduk nihayetinde gücü kendimizde gördüğünde baskıyı şiddeti despotluğu yani demokrasi karşıtlığı ne varsa baş vurup uyguluyoruz

       

İlçemiz izin merkezinde ve ilçemize bağlı köy ve mezralarda muhtarlık çekişmelerinde olayların olabileceğinden korkuluyordu çok şükür sakin ve sükunetle geçti

     

Bunda başta yerel basınımız ivil toplum örgütlerin ve partilerin akli selim katkıları engel olunmuştur.

      

Geçmiş dönemlerde genellikle kırsalda muhtarlık çekişmelerinde ölüme sebebiyet veren vakalar yaşanmıştı ben bu yazıyı yazdığımda.

       

Kızıltepe belediye Başkanı İsmail ASİ üç kişi tarafından saldırıya uğradı başkan yaralandı bir kişi halk tarafından linç edilmek isterken polis tarafından gözaltına alındı iki kişi kaçmayı başardı.


12.04.2014

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.