Advert
ÇKS Üzerinde Çiftçilere Borç
Emin Karakulak

ÇKS Üzerinde Çiftçilere Borç

Bu içerik 235 kez okundu.
Advert

ÇKS ÜZERİNDE ÇİFTÇİLERE BORÇ

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) çiftçilere elektrik borcu ve bunlarla ilgili başlatılan kampanyalar hakkında bilgi vermek için mektup gönderirken, kampanya ile ilgili talepleri karşılamak üzere Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’de birer Tarımsal Sulama İletişim Merkezi kurdu.

      Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödenene kadar 2014 yılında tarımsal destekleme yapılmayacağına dair Bakanlar Kurulu kararının ardından, Dicle Elektrik, ÇKS veri tabanı ve uydu görüntülerinden yararlanarak bölgede elektrik borcu bulunan çiftçileri belirleyerek, bilgi amaçlı hazırlanan mektuplar eşliğinde gerekli tebligatta bulundu.

      Dicle Elektrik, yılda ortalama 4 milyar kilovat saat elektrik kullanılan tarımsal sulama alanında yaşanan yüzde 95 düzeyindeki kayıt dışılığın giderilmesi ve bölgeye kaliteli, kesintisiz enerji verilebilmesi için Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar üzerine harekete geçti.

      İlk etapta Tarım Bakanlığı’ndan Çifti Kayıt Sistemi (ÇKS) verileri ve uydu görüntüleri alınarak, çiftçilerin ektiği ürün ve ekim alanı, kullandığı su, açtığı kuyu, kuyu derinliği gibi bilgiler derlendi. Konunun taraflarıyla da yapılan görüşmeler sonunda, çiftçilerin kullandığı asgari elektrik bedeli belirlendi ve gerekli tebligatlar yapıldı.

      Çiftçilere elektrik borcunun yanında bilgi amaçlı bir de bilgi mektubu gönderen Dicle Elektrik, bu konuyla ilgili başlattığı ve 16 Haziran’a kadar sürdürmeyi planladığı kampanyayı anlattı.

       Mektupta, gerek aboneliği olduğu halde borcunu ödemeyen, gerekse aboneliği olmadığı halde elektrik kullanarak sulama yaptığı saptananlara çıkarılan borç, kampanya şartları ve çiftçilerden gelmesi muhtemel sorulara açıklık getirilmesi hedefleniyor.

       Mektupların adreslerine ulaşmama ihtimaline karşılık, bilgilendirmenin eksiksiz sağlanması amacıyla, yakında SMS ile bilgilendirmenin de başlatılacağı belirtildi.

      Bu arada Dicle Elektrik, tarımsal desteklemelerin ödenmeye başlaması ile birlikte bilgi, itiraz ve anlaşma amaçlı olarak kuruma gelecek olan çiftçilerin, bu taleplerini karşılamak üzere Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’de birer Tarımsal Sulama İletişim Merkezi kurdu. Bu merkezler, kurum bahçesinde yer alırken, çiftçilerin konuyla ilgili her türlü sorularına burada yanıt bulabileceği bildirildi.

      Yaklaşık 35 bin çiftçiyi ilgilendiren bu kampanya için yoğun müracaat beklenirken DEDAŞ yetkilileri, destekleme öncesi kampanya katılım taleplerinin sonuçlandırılması ve ödemelerin zamanında yapılmasının sağlanması için geç kalınmadan müracaat edilmesini önerdi.

     Şimdi bu çağrı ve tebligat borçla ilgili ve sulama arazilerin tespiti ile ilgili iyi ama ÇKS üzerinde susuz tarla ve arazileri nede borç istenmesi çiftçilerin haksızlıkla karşı karşıya kalmıştır.

     Çiftçi geri kalan borcunu daha yeni kampanyalardan yararlanmazken tarım bakanlığın çiftçilerin ÇKS bilgi,belge ve şifrelerini DEDAŞ a vererek bu belge ve bilgiler üzerinde çitçilere borç çıkararak mektup göndermesi tarımı kurumu birimleri hukuksuzluk yapmıştır.

     Bu hukuksuzluk çiftçilerin itirazları ve çiftçiler yasal ve hukuki hakları neyse haklarını savunacaktır.

     Arazi ve tarlanın varisi dahi üzerinde ÇKS kayıtlı değilse tarım şifre ve bilgiyi veremiyorsa DEDAŞ a vermişse bence hukuksuzluk yapmıştır bu hukuksuzluğa tarım bakanlığı sorumludur.

     DEDAŞ ayriyeten mesken ve iş yeri elektrikleri aynı ayın borç faturası on gün geçmeden elektriğini keserek borç ödediğinden sonra bağlamasını yaparak bunu da gelecek ayın faturasına borç yazdığını buda kullanıcı aboneyi mağdur ettiğini büyük haksızlık olduğunu belirtmekteyim

      Borçtan dolayı elektriğin kesmesi DEDAŞ ın hakkı olduğunu ama en az bir veya iki ay  borcunu ödenmeyen önce ihtar ve tebligat yoluyla aboneye bildirilmeleri gerekirken ihtarsız ve tebligatsız elektriğin kesilmesi büyük haksızlıktır.

 Hatta kesme ve bağlamalar kağıt ve bilgisayar üzerinde yapmaktadır.

Buda ihale kanuna aykırı düşmektedir.

28.05.2014

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…