Advert
Ortadoğuda Dünyaya  İşid Şoku
Emin Karakulak

Ortadoğuda Dünyaya İşid Şoku

Bu içerik 222 kez okundu.
Advert

ORTADOĞUDA DÜNYAYA  İŞİD ŞOKU

 

Örgütün amacı geniş bir alanda şeriat ve İslami halifelik yaratmak Cephesi ve diğer muhalif güçler IŞİD'e ciddi şekilde meydan okumuş durumda.

        Ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Hizbullah ve İran tarafından desteklenen güçler karşısında ciddi kazanımlar elde etmiş de değiller.İ

       İŞİD ise bölgede Suudi Arabistan Ürdün ve Türkiye üzerinden Suriye topraklarında olan İŞİD  destek görmektedir.

       Ve bugünkü Türkiye görsel medyasında Türk olan 3000 militan İŞİD in içinde olduğu hatta istatistik olarak hangi şehirlerde katılımın olduğunu ifade edilmektedir.

     Dünkü Türkiye büyük millet meclisinde Musul’daki konsolos ve şoför rehineler kurtarma gön deminde muhalefet parti sözcüleri tarafından da dile getirilerek Musul üzerinden diyalog kurmayı bıraksınlar Türk iyede temsilcileri var. Onlarla diyaloga geçsinler rehineler  onlardan istensin.

      Adana da ki yardım TIR ları İŞİD  örgütüne gönderilen silahlardı. Açık olarak MHP ve CHP grup sözcüleri açıklamalarda bulundu.

Irak Kürdistan federasyonu  başkanı sayın Mustafa Barzani Kürt Petrolu satma yetkisi bizdedir ırak merkezi hükümetin yetkisinde değildir.

     Türk iyeyle 50 yıllık bir anlaşmayla satışını imzalandı zaten merkezi hükümet ile Kürtler arasında Kerkük sorunu vardı. Kerkük Kürtlerin kırmızı çizgileridir

.İŞİD in Musullu ele alması Kerkük e  doğru ilerlemesi Araplar ve Türkmenler Kerkük ü bırak savunması terk edip Kürtlere sığındılar Kürtler Musullu kuşatıp Kerkük ede girip savunmaya aldılar.

     Suriye de İŞİD ın ara sıra DAŞ adına Roj avaya saldırılar yaparak Roj avadaki kasabalarda katliamlar gerçekleştiriyor.

     İŞİD ın Musullu alması PKK nın Kürdistan kazanımlarını  savunması için Peşmerge saflarında savaşmaya hazır olduklarını açıklaması KÜRTLER için tarihi fırsatlar doğdu hem Kerkük Musul sorunu hem petrol sorunu en önemlisi de Kürtlerin birliği ve beraberliği için  büyük fırsatlar doğmuştur.

           Ayrıca modern ve şehirli Suriyelilerin IŞİD yönetimini kabul edebilecekleri hiç de olası değil.

         Aynı şekilde IŞİD Suriye'nin önemli merkezlerini de ele geçirme noktasına gelirse, İran ve Hizbullah Esad'ı daha fazla güçlendirmeyi sürdürebilir.

         Dahası IŞİD hiçbir zaman ABD ve Avrupa ülkeleri ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Kuveyt gibi kilit önemdeki Körfez ülkelerinden resmi destek alamayacak.

IŞİD ayrıca Bağdat'a ve Irak'ın Şii güney kesimlerine ya da Kürdistan Bölgesel Yönetimi kontrolündeki Kuzey Irak'a ilerlediğinde daha da büyük meydan okumalarla karşılaşacak.

Örgüt bu durumda kilit  önemdeki bir petrol ihracatçısını tehdit etmiş olacak, doğrudan İran'a ve kritik önemdeki güney Körfez ülkelerine meydan okumuş olacak. Muhtemelen de normal koşullar altında düşman olan ülkeleri birleştirmiş olacak.

        Her ne kadar birleşik bir cephe yaratmak ya da IŞİD'in bu seviyedeki kazanımlarına karşı hızlı ve etkili bir direniş geliştirilmesi pek olası görünmese de, petrol IŞİD'in tüm Irak'ı ele geçirmesine izin verilemeyecek kadar önemli.

        Ama daha zor olacak olan ise IŞİD'in Irak'ın kuzeyinde, batısında ve Suriye'nin doğusu ve kuzey doğusundaki bazı bölgelerde en azından geçici bir kurtarılmış bölge yaratmasına engel olmak.

       Suriye'nin bir kısmında hali hazırda Esad'ın devam etmesini istediği bir iktidar boşluğu var, en azından Suriye'nin tüm ana şehirlerini ve ülkenin merkezini kontrol altına alana kadar.Irak'ta da Başbakan Nuri El Maliki otoriter yönetimi ile bölücü ve verimsiz politikalar izliyor.

        IŞİD Felluce'de, Ramadi'de ya da Musul'da Irak ordusu güçlerini yenilgiye falan uğratmadı. Onun yerine 2010 yılından beri her bir baskı eylemi ile artan Sünni öfkesini ve nefretini istismar etti.

         Maliki'nin barışçıl gösterileri bastırması, önemli Sünni siyasetçilere saldırılar, ülkenin petrol zenginliğini paylaşmak konusundaki başarısızlık ve yolsuzluk iddiaları, tüm bunlar Sünni öfkesinin ve silahlı direnişe desteğin ortaya çıkışını etkiledi.

       Bunlara ABD ile beraber çalışan Sünni milisler olan "Irak'ın Oğulları"nı istihdam etmek ve Sünni kabile liderlerine saygı göstermek konusundaki başarısızlık da dahil.

       Komutanlar devre dışı bırakılıp, Maliki'ye sadık olanlar anahtar rollere getirilirken, polise ve orduya pozisyonları ve terfileri satma izni verildi.

       Başbakan'ın ofisi tarafından fonların kullanılmasında yolsuzluklar büyüdü. Adalet sistemini düzenli olarak manipüle ederken hem savunma hem içişleri bakanı olmaya çalışan bir başbakan düşünün.

       Irak'ta 2011 ve 2012 yıllarında şiddetin ve ölümlerin artmasına sebep olan, 2013'te de ülkeyi iç savaşa iten gelişmeler, IŞİD'in 2013 sonlarında Felluce ve Ramadi'ye saldırmadan çok önceydi.

       ABD tarafından eğitilen güçler birliklerini, liderliklerini ve etkilerini kaybetti. İyi askerler ya ordudan ayrıldılar ya da kenara itildiler.

       Birimler arasındaki uyum düzenli olarak azaldı. Hizmet desteği ciddi bir sorun haline geldi, ordudan firar etmeler ve mezhep gerilimleri arttı.

       Polis gücü istikrarlı bir şekilde kötüye gitti, yolsuzluğa ve istismara karıştı ve ne zaman ciddi bir direniş eylemi ile karşılaşsalar karakollarına dönme eğilimi gösterir oldular.

       Maliki kendisinin en büyük düşmanı haline geldi, ABD'li danışmanlardan gelen uyarıları gözardı etti, İran'la uğraştı ve Arap devletlerinin güvenin istikrarlı bir şekilde kaybederken Iraklı Kürtleri yabancılaştırdı.

        Şehirdeki savaşla baş edemeyen kuvvetleri, zafere giden yolu bombaladılar, baskı altında kaçtılar ve IŞİD ve Sünni kabilelerin düşük seviydeki saldırıları karşısında kendilerini sürekli tehdit altında buldular.

Bazı Irak güçleri Samara'da olduğu gibi savaşmaya devam etti. Fakat IŞİD'in istismarına ve aşırılığına rağmen ülkenin batısı ve kuzeyi büyük oranda Maliki'nin karşısında konumlandı.

       Bu da, Musul civarında Irak güçlerinin neden çöktüğünü, kitleler halinde ordudan firarları ve ekipmanların terk edilmesini açıklıyor.

Aynı zamanda bu durum, Maliki lider olarak kaldıkça Irak'ın ilerleyip ilerleyemeyeceği sorusunu da gündeme getiriyor.

Maliki hala bazı önemli Sünni aşiret liderlerine rüşvet verebiliyor olabilir.

      IŞİD de işgal ettiği yerlerdeki Sünnilerin çoğunu bir süre sonra kendinden uzaklaştırabilir. Ancak Maliki Saddam Hüseyin'in Şii eşine benzemeye başladı ve Irak için IŞİD kadar tehdit oluşturuyor.

     Irak umutsuzca ulusal bir lidere, ulusunu kendisi önüne koyan bir lidere ihtiyaç duyuyor.

Böylesi bir liderin eksikliğinde IŞİD bölgesel bir tehdit olabilir, Irak'ı Şii, Sünni ve Kürt bölgelerine bölen ya da Irak'ı iç savaşın en kötü günlerine geri götürebilir ve Irak içinde yeni bir Suriye yaratabilir.

13.06.2014

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.