Advert
Bölgemizde Elektrik Dalgalanmaları
Emin Karakulak

Bölgemizde Elektrik Dalgalanmaları

Bu içerik 271 kez okundu.
Advert

Bölgemizde Elektrik Dalgalanmaları

Elektrik dalgalanmalarda bölgemiz Mardin de kaliteli elektrikten faydalanmamaktadır.

Eğer üretici firma nasıl ki firmanın zarara uğramaması için elektriğin bakımın onarımını kaliteli aletlerin kullanımını gerçekleştirmiyorsa yapamıyorsa elektrikte arıza dalgalanma ve elektrik salınımında aksamalar meydana gelmektedir.

Enerji kaybına neden olur o kaybı da kaçak göstermek bölgemizi kaçakcı ve hırsızlıkla lanse etmek  bizlere büyük hakarettir.

Tüketici mağdur olmaktadır  ancak elektrik Tüketiciler kendi haklarını savunmak ve korumak için.

Tüketici koruma derneği (MARDİN TUKO-DER) e başvurmaları gerekmektedir.

Mesele diyelim bir elektronik eşyası dalgalanma sonucu zarar görürse eğer dalgalanmada kaynaklanıyorsa dalgalanma saatini dakikasını tutsun hemen o eşyanın servisini ve tüketiciyi aramalı ve hakkını aramalı Yani ilimizde tarımsaldan meskene kadar harcanan elektrik mega kentlerdeki iki sanayi sarfiyatı kadar olamaz.

Dalgalanmalarda veya salınım da tüketicinin beyaz eşyasından tut elektronik eşyasına tarım rekortesi düşmesinden esnafın zaman kaybına kadar.

Vazgeçilmez bir enerji kaynağı olan elektrik enerjisini üreten, ileten ve dağıtan kuruluşların görevi; kesintisiz, ucuz ve kaliteli bir hizmeti tüketicilerine sunmaktır.

 Elektrik enerjisi, üretimi aşamasında doğal ve maddi birçok maliyetin ortaya çıkmasında dünya gündeminde olan küresel iklim değişikliği ve ortaya çıkan maliyetler elektrik enerjisine bağımlılığı azaltacak çözümleri gerekli kılmaktadır.

Elektrikle tarımsal sulamada yapılan alanlarda özellikle sulama sezonlarında elektrik problemleri had safhaya çıkmaktadır.

Bölgenin önemli bir kısmı 380 kV Atatürk barajı santralinde ve 380 kV Karakaya sisteminden enerji ihtiyacını karşılamakta ve bu iki hat Karakaya-barajındaki elektrik santralinde Diyarbakır-Batman- Kızıltepe Şanlıurfa-Atatürk barajı santrali şeklinde ring oluşturmaktadır.

Daha   önce Şanlıurfa ve Mardin gibi illerde lokal olarak yoğun hissedilen gerilim dalgalanmaları tarımda uygulanan yanlış teşvikler nedeniyle, sulama pompalarının sayısının artması ve alanının genişlemesi ile 2011 yılı sulama döneminde yukarıda belirtilen 380 kV ring üzerinden 154 kV, 33 kV gerilim seviyesinden beslenen Diyarbakır, Batman, Şırnak, Siirt, Elazığ hatta Malatya’ya kadar bütün tüketicilere değişik boyutlarda sirayet etmiştir.

Sulama dönemlerinde kalıcı ve uzun süreli elektrik kesintilerinin yanında sıklıkla oluşan gerilim dalgalanmaları (salınımlar) nedeniyle çok sayıda elektrikli teçhizat hasarlanmakta veya sağlıklı çalışamamaktadır.

Bu yazının konusu özellikle sulama döneminde bölgede yaşanan gerilim dalgalanmalarının sebepleri ve bazı çözüm önerileridir.

Elektrikte kalite kavramı son yıllarda yoğunlukla tartışılmakta ancak elektriğin çok sayıda parametresi olduğundan bazı değerlerin standartları ve mevzuatları hala tamamlanmamıştır.

Ancak Gerilim ve frekansın anma değerlerinde sabit ve sürekli olması, gerilim ve akım dalga şekillerinin saf sinüs dalgası olması ideal elektrik şebekesinin basit bir tanımıdır.

Bu tanımın tersi olarak, gerilimin genliğinin değişmesi,kesintiler,gerilim darbeleri, fliker, gerilimin doğru bileşen içermesi,dalga şeklinin sinüsten uzaklaşması,frekans değişimleri,üç faz dengesizlikleri enerji kalitesizliğidir.

Enerji kalitesi çoklukla sistemden çekilen yük tarafından bozulur. V-I (Gerilim-Akım) karakteristiği lineer olmayan yükler şebekeden sinüs olmayan akımlar çeker ve bu akımlar şebekede sinüs olmayan gerilim düşümleri oluşturarak besleme noktasındaki gerilimin dalga şeklini bozar.

Mehmet Emin KARAKULAK

eminkarakulak@hotmail.com

eminkarakulak@tvıtter.com

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.