Advert
Advert
“Silme Mantığı”
Muazzez Arık

“Silme Mantığı”

Bu içerik 466 kez okundu.
Advert

“Silme Mantığı”

 

Oysa insanın kendine yapılmasını istemediği birşeyi başkasınada yapması doğru değildir. Çünkü her insan neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilir. Nitekim Allah ayetinde de bu durumu şöyle bildirmiştir:


Hayır; insan, kendi nefsine karşı bir basirettir.
Kendi mazeretlerini ortaya atsa bile. (Kıyamet Suresi, 14-15)


“Kimsenin yaşının gözüne bakmam hemen silerim”, “Bir kalemde silerim”, “Babamın oğlu olsa affetmem”… gibi halk arasında kullanılan ve makbul görülen beylik sözler vardır. Böyle kişiler kendilerini kendilerince çok kişilikli kararlı üstün irade sahibi insanlar olarak görürler. Halbuki böyle midir? Hayır. Tam tersi böyle insanlar iradesi çok zayıf en önemlisi de Allah’ı gereği gibi kavrayamamış insanlardır. Bu özelliklerini çoğu zaman övünerek anlatırlar. “En ufak hatasında hemen silerim, çok severim ama sildim mi tam silerim” gibi cümlelerle kendince kişiliklerini öven cümleler kullanırlar. Halbuki bunlar övünülecek değil aksine kendilerinde ki ahlak eksikliğini anlatan cümlelerdir. Her insan hata yapar. Allah’a kul olan insan dünyada eğitim için olduğundan hatasız olması mümkün değildir. Önemli olan bu hataları düzelterek yaşaması kendini hep daha iyi hale getirmesi Allah’ın razı olacağı ahlakı yaşamaya çalışmasıdır. Dolayısıyla insanın her insana şefkat gözüyle bakması gerekir. Nasıl ki kendisine bu gözle bakılmasını istediği gibi. Çünkü insan kendisi bir eksiklik hata yaptığında ilk başta Allah’ın kendisini bağışlamasını ister sonra da ilgili kişiler varsa onlardan hemen özür dilemek onların da özrünü kabul etmesini bekler. İşte bu hak kişi için nasıl geçerliyse aynı şekilde karşı taraf içinde geçerlidir. İnsanın şefkat ve merhametle bu hakla herkese bakması kalbini böyle yumuşatması gerekir.

 

Allah bir ayetinde bu durumu şöyle açıklamıştır:

…affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nur Suresi, 22)

 

Eğer Allah, kazandıkları dolayısıyla insanları (azab ile) yakalayıverecek olsaydı, (yerin) sırtı üzerinde hiç bir canlıyı bırakmazdı, ancak onları, adı konulmuş bir süreye kadar ertelemektedir. Sonunda ecelleri geldiği zaman, artık şüphesiz Allah kendi kullarını görendir. (Fatır Suresi, 45)

 

Allah insana ölene kadar açık tevbe fırsatı tanımıştır. Allah katında önemli olan samimiyetle ihlasla Allah’a yönelerek tevbe etmektir. Bir hatayı kaç kere yaptığın vs değil önemli olan vazgeçmiş olmandır.


Allah ayetinde;

Ve 'çirkin bir hayasızlık' işledikleri ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah'ı hatırlayıp hemen günahlarından dolayı bağışlanma isteyenlerdir. Allah'tan başka günahları bağışlayan kimdir? Bir de onlar yaptıkları (kötü şeylerde) bile bile ısrar etmeyenlerdir. (Ali-i İmran Suresi, 135)

buyurmuştur.


Her zaman için bir insanın son hali önemlidir. Geçmiş hatalar, geçmişte yapılmış her türlü yanlışın… yukarıdaki ayetin (Al-i İmran Suresi, 135) ifadesiyle karşılığı açıklanmıştır. İnsana düşen kendince kişilik modelleri geliştirmek değil, Allah’ın bildirdiği beğendiği ahlak üzere kendini şekillendirmeye çalışmaktır.


İşte kişi “Silme mantığında” olmayan; şefkat, merhamet, affedicilik, sevgi, vefa,…gibi çok önemli temel özellikleri kendindeki eksiklikleri farkederekiçinde bulunduğu durumun ne kadar mühim olduğunu kavrayıp hemen Allah’ın beğenmediği bu yapıdan çıkmalıdır.


Sevgi dolu, merhamet dolu, affedici olarak yaşamalıdır. Sevgiyle hareket eden insan her zaman Allah katında başarı kazanır. Sevgi de güzellik vardır. Güzel olan herşeyin sebebi sevgidir. Bunun içinde kişinin kalbinde Allah sevgisini çok güçlendirmesi esasdır. Çünkü Allah aşkı olan herşeyde güzellik olur. Aşkla yapılan her şeyin sonucu mutluluk, başarı, bereket, nimet, … getirir. İnsan insana merhametle bakar, sevgiyle bakar, ona acır şefkat duyar, değil onu silmek onun bir hatası olduğunda onu o hatadan kurtarmak için vargücüyle çaba gösterir. Asıl güzellik, asıl kişilik, asıl irade, asıl zevk, mutluluk…bu güzel ahlaktadır.


İşte bu ahlak yaşandığında , “Silme mantığı”nın yerini; Allah için sevmek, Allah için kazanmaya çalışmak alır…

 

https://www.facebook.com/muazzezark

https://twitter.com/MuazzezArik

http://instagram.com/muazzez_arik

http://www.youtube.com/channel/UCLxtjChqBYQwRIgd7UuLCyA

https://google.com/+MuazzezArık

http://www.pinterest.com/muazzezarik/ 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor