Advert
2015 yılı Kürtler arasında Barış yılı olsun
Emin Karakulak

2015 yılı Kürtler arasında Barış yılı olsun

Bu içerik 345 kez okundu.
Advert

2015 YILI KÜRTLER ARASI BARIŞ YILI OLSUN

Yılın son günlerinde Cizre de Kürtler arasında başlayan saldırı ve çatışmalarda üç kişi hayatını kaybetti. Bu çatışmalar yine de Kürtleri tedirgin etti.

Yaklaşık üç yıldır devlet ile PKK arasında başlayan çözüm süreci zikzaklarla müzakere aşamasına geldi.

Müzakere aşamasında diyaloglar artık PKK İmralı ve KCK dışındaki Kürt siyasi partileri ile Kürt sivil toplum örgütleri Kürtlerin içindeki cemaat ve kanaat Önderlerinin de çözümde görüş ve fikirlerine başvurmaları onlarında çözüm sürecine katkı sunmaları başlamışken.

Cizre de HÜDAPAR ve KCK de örgütlü yurtsever gençlik YDG-H arasında çatışmalar başladı. Bu olaylar Kürtlerin tepkisi çekti. Çatışan iki taraf da olayların provokasyon olduğu ve barış sürecini sabote etmek amacıyla bu olaylar olduğunu.

Peki çözüm sürecinde üç yılık döneminde yapılan tüm çözümü sabote eden provokasyonlardan ders alınmadığı, hiç sorgulanmadığı daha iki ay önce Kobane eylemlerinde Kürtlerde tarihe geçen şiddet kaos yağmalama ve porovakosyondan ibret ve ders alınmadığını düşünüyorum.

Halkın yaşananlara tepkisi ise şöyle yansıdı:

İç savaşların en önemli nedenlerinden biri herkesin kendini tek doğru ve haklı görmesidir.

Cizre'de 6-7 Ekimden beri durmayan olaylar geçen hafta Hasip Kaplan'ın ziyaretiyle durmuştu. HDP'liler gidip YDGH'yı Hüdapar tabanını tutsun.

Cizre'deki çatışmalar tüm taraflara göre, provokasyon ama yerel seçim öncesinden beri HDP-Hüdapar gerilimi mevcut!.

Cizre'de yaşananları Kürtler birbirini yiyor şeklinde okumayın. Kürtler maşalar aracılığı ile birbirine yediriliyor. Hedefse çözümü baltalamak.

Ben şimdi çatışan iki tarafın olaylarla ilgili açıklamalarını sizlere yazacağım 

HÜDA-Par Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yılmaz, Cizre’de 2 kişinin ölümüne neden olan olayların ardından düzenlediği basın toplantısında, olayın çözüm sürecini provoke olduğunu savunarak;

HDP, DBP ve PKK’nın içlerinde iyi niyetli olmayan kişileri tasfiye etmesini istedi.

HÜDA-Par Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Cizre’de 2 kişinin ölümüne neden olan  olayların ardından düzenlediği basın toplantısında, olayın çözüm sürecini provoke olduğunu savunarak; HDP, DBP ve PKK’nın içlerinde iyi niyetli olmayan kişileri tasfiye etmesini istedi.

Yılmaz, “Ne zaman süreçle ilgili olumlu bir mesaj verilse PKK, YGD-H çevreleri tarafından bizim partimize yönelik provokatif eylemlerde bulunuluyor. Bizim partimiz üzerinden kendilerine göre çözüm sürecini sabote etme veya farklı mecralara çekmeye çalışıyorlar. Bunun da sorumlusunun PKK tarafı olduğu düşüncesindeyiz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Sayın Hatip DİCLE olaylardan ‘üçüncü güç’ dediği Gülen Cemaati’ni sorumlu tutarken, KCK yöneticilerinden Mustafa Karasu, “Bu saldırılar AKP’nin politikalarından ayrı düşünülemez” dedi.

Ortada üçüncü bir güç var, o da ‘paralel yapı’

Cizre’de yaşananlara ilişkin dün Meclis’te gazetecilere açıklamalarda bulunan Hatip Dicle, “Ortada üçüncü bir güç var o da ‘paralel yapı’. Bu yapı çözüm sürecinin en büyük karşıtı. Ben öyle düşünüyorum” demişti.

İMC TV’de Banu Güven’in sorularını yanıtlayan Dicle, “O gece HÜDA PAR’lıların evlerine ve işyerlerine işaret atıldığı söyleniyor. Biz bunu Adıyaman’dan biliyoruz, Maraş Katliamından biliyoruz. Bu bir özel savaş taktiğidir. KCK’nin gençlik birimi olan Yurtsever(!) Devrimci Gençlik Hareketi (YDH-H), olaydan bir gün önce bir kongre kararını sonuçlandırdı. Bu kongre kararına göre, artık YDG-H yol kesmelerdir, kanal kazmalardır yada olaylarda (saldırılarda) Molotof kullanmadır veya yüzlerini-gözlerini kaparak gösterileri kapatmaktır vs. hükümetçe de üzerinde eleştirel yaklaşılan konularda (bundan böyle sözü edilen eylemlerin bundan böyle yapılmayacağına dair) karar aldırlar. Düşünün böyle bir kararın bir gün sonrası bu olay gerçekleşiyor.” dedi.

Yorumu Kürt kamuoyuna bırakarak Yeni Yılınızı Kutluyorum.

31.12.2014

Mehmet Emin Karakulak

eminkarakulak@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.