Advert
Anne-Bebek Sağlığı İçin Gebeler Bilinçli Olmalı...
Sağlık Köşesi

Anne-Bebek Sağlığı İçin Gebeler Bilinçli Olmalı...

Bu içerik 315 kez okundu.
Advert

ANNE-BEBEK SAĞLIĞI İÇİN GEBELER BİLİNÇLİ OLMALI...

Gebelik döneminde birçok değişiklik yaşayan anne adaylarının, bu değişikliklerle beraber birçok konuya dikkat etmeleri gerekir. Gebelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilinçli olmak, anne-bebek sağlığının korunması açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Dr. Cahit Cenksoy; gebelikte beslenmenin, son derece dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizdi.

 

Olgunlaşmamış meyveler, pastörize edilmemiş meyve suları, iyi pişmemiş etler, kümes hayvanları ve yumurtadan “Koli ve Salmonella” gibi mikroplar bulaşabilirken, iyi pişirilen gıdalarda ise bakteriler öldüğünden risk azalır. Çok fazla A vitamini içerdiği için karaciğerin fazla tüketilmemesi tavsiye edilirken, balık tüketimi ise zararlı olmasa da, içerdiği ağır metallerin anne ve bebeğe zarar verme riski nedeniyle çok tüketilmemelidir.

 

Gebelikte Enerji İhtiyacı Artıyor

Gebenin kilo alımı, çoklu gebeliğe ve gebeliğin başlangıcındaki mevcut kilosuna göre değişiklik gösterir. Aşırı kilo alımı sonucunda gebelik diyabeti, iri bebek doğumuna neden olabilmektedir. Gebeliğin erken safhalarında kadınların çoğunda iştah artışı görülmektedir, gebelikte ekstra enerjiye ihtiyaç duyulur. Mide hareketliliği yavaşlar, gıdaların mideden bağırsağa geçiş süresi uzar. Bazı gebelerde yabancı cisim yeme alışkanlığı (alçı, toprak vs.), bazılarında ise aşırı tükürük salgısı artışı gözlenebilir.

 

Bel Ağrısı Azaltılabilir

Gebelik döneminde çeşitlilik gösteren şikayetlerin oluştuğunu belirten, Dr. Cahit Cenksoy, gebelikte oluşan bel ağrısı şikayetleri hakkında “Gebelerin yarısından çoğu bel ağrısından şikayetçidir. Bel ağrısı, bel bölgesi ve kuyruk sokumunda olabilir. Ağrı yalnız geceleri de olabilir. Bel ağrısı değişik nedenlerden dolayı olur; rahmin büyümesi sonucu ağırlık noktası değişimine bağlı ağrı olabilir, relaxin hormonu artışına bağlı bağların gevşemesiyle bağlardaki gerilme ağrıya neden olur. Tedavide bele sıcak uygulaması, masaj, doğru oturma pozisyonunu, egzersiz, ortopedik ayakkabı uygulamakla bel ağrıları azaltılabilir.” şeklinde bilgi verdi.

 

Gebelikte Diş Bakımı Önem Taşır

Gebelik süresince diş bakımı da çok önemlidir. Diş fırçalama esnasında zaman zaman kanamalar meydana gelebilir, diş eti iltihapları oluşabilir ve lokal diş çekimi yapılabilir ancak çok gerekmedikçe röntgen çekilmemelidir. Zorunlu hallerde, kurşun önlükle karın korunarak film çekilebilir. Son zamanlarda çocuklarda görülen kanserlerin altında, anne karnında radyasyona maruz kalmanın yattığı öne sürülmektedir.

 

Gebelik Hastalıklarına Dikkat Edilmeli

Gebelikte üriner sistemdeki bakteri sayısının artışına bağlı olarak, üriner sistemde enfeksiyon oluşumu görülebilir. Gebelikte büyüyen uterus, ana venöz damarlara baskı yaptığı için varis oluşumu artar; bu damar genişlemeleri dış genital bölgede oluşur ve ağrıya neden olur. İstirahat ve bacakların yükseğe kaldırılması ve varis çorapları şikayetleri azaltmaktadır. Varislerde oluşacak iltihabi olaylar, derin venlere geçerse gebelerin hayatını tehlikeye sokar. Anüste oluşan damar genişlemeleri ise (hemoroid-basur) gebelikte ortaya çıkabilir veya artış gösterebilir.

 

Tehlikeli Gebeliklerde Cinsel İlişki Sakıncalı Olabilir

Yapılan araştırmalar; su kesesi kapalı ise, plasenta anomalileri ve kanama yoksa gebelikte cinsel ilişkinin güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Geçmişte erken doğum yaşayan, ölü doğum yapan veya su kesesinde su kaçağı olan gebelerde ise, cinsel ilişki doğuma kadar yasaklanır.

 

Gebeler Yolculuklarda da Dikkatli Olmalıdır

Gebeler yolculuklarda kesinlikle kemer takmalıdır. Kemerin alt kayışı karnın alt tarafından, üst kayış ise iki göğüs arasından ve köprücük kemiği ortasından geçirilmelidir. Uçak yolculuklarında uzun süre oturmak, ayaklarda kan dolaşımının yavaşlamasına neden olduğundan, gebelerin iki saat ara ile uçakta yürümesi gerekir. Uçaklarda basınç ayarlıdır, ancak nem oranı az olduğundan, bol bol su tüketilmelidir.

 

Spor Yapan Gebelerin Bebekleri Daha Zeki

Gebelik süresince aktif bir yaşam tarzı, kadın sağlığını artırarak olabilecek komplikasyonları önler. Spor yapan kadınların doğumu daha kısa ve kolay olurken, gebelikte spor yapmak bebeklerin zeka seviyesinin yükselmesini sağlar.

 

Gebelik süresince herhangi bir sorun yoksa, gebelerin çalışmasında sakınca yoktur ancak iş kıyafetlerinin rahat olması, çalışma aralarında dinlenmeye fırsat verilmesi ve bol sıvı alınması şarttır.

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.