Advert
Advert
Doya doya zayıflamak için; G.I. Diyeti
Ruken DÜZCE

Doya doya zayıflamak için; G.I. Diyeti

Bu içerik 1188 kez okundu.
Advert

Doya doya zayıflamak için; G.I. Diyeti

 

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte birçok kişi kış aylarında alınan kiloları verme telaşına düşüp dergi, gazete veya internetten öğrenilen acil zayıflama diyetlerine başlar. Zayıflama programı uygularken nasıl bir diyet uyguladığınız da önemli. Unutmayalım ki en kolay yöntem en sağlıklı yöntem değildir.

 

Günümüzde birçok diyet programı var ve mutlaka kilo veriyoruz ama malesef verilen kiloların %90’ı geri alınabiliyor. Bu durum, çeşitli kaynaklardan edinilen ve mucize diyet olarak adlandırılan kalori miktarı çok düşük programların uygulanmasıyla ve bununla beraber kişide bir süre sonra metabolik direnç oluşmasıyla ortaya çıkar.

 

Bu nedenle kişi kendi yaşına, boyuna, kilosuna, kan bulgularına uygun ve en önemlisi bir diyetisyen tarafından hazırlanan beslenme programı uygulamalıdır. Bu yüzden bireyin amacı kısa süreli kilo kaybı değil, amaç sağlıklı beslenmeyi bir yaşam şekli haline getirmek olmalıdır.

 

Kalıcı bir sonuç için G.I. (GLİSEMİK iNDEKS) Diyeti en etkili çözüm. Hem kendinizi daha tok ve sağlıklı hissediyorsunuz hem de bütün sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalmadan zayıflıyorsunuz. Yani yiyerek zayıflıyorsunuz.

 

Besinlerin kısa süreli doyurucu etkileri incelendiğinde düşük G.I. besinlerin yüksek olanlara göre daha doyurucu olduğu bulunmuştur. Yüksek G.I. besinler tüketildiğinde, düşük G.I besinlere göre yemek sonrası dönemdeki kan şekerinde hızla yükselmeye ve daha fazla insülin üretimine neden olurlar. İlerleyen saatlerde hızla kan şekerini düşmesiyle beraber acıkmaya neden olurlar. Böylece daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Düşük G.I besinlerde ise kan şekerinde hızlı yükseliş ve düşüş gerçekleşmediğinden acıkma hissi de yaşanmaz.

 

Bir gıdanın glisemik indeksi 55’ten az ise düşük, 56-69 arası ise orta ve 70’den büyük ise yüksektir. Bu değerlere göre besin tercihi yapılmalıdır. Tercihleriniz daha çok glisemik indeksi 55’ten düşük olan besinlerden yana olmalıdır.

 

İşte bazı besinlerin glisemik indeksleri;

Düşük G.I. besinler; sebze, meyve, kuruyemişler, kurubaklagiller, tam tahilli ürünler, süt ve ürünleri ve et, balık.. Hem besleyici hem de sağlıklı seçenekler ama bu demek değil ki asla tatlı ve hamur işi yiyemeyeceğiz, hayır bu besinleri de uygun miktarlarda tüketebiliriz.

 

Yüksek Gİ besinleri ise; sofra şekeri, beyaz ekmek, beyaz unlu tatlı, kek, pasta, kurabiye, pirinç, nişastalı besinler olarak sayabiliriz. Mesela yaptığımız bir yemeğe beyaz un ve şeker girdiğinde Gİ değeri de yükselmektedir. Pirinç yerine bulgur veya kepekli pirinç, beyaz ekmek yerine kepekli, tahıllı ekmek tercih edebilirsiniz.

 

Bu diyetin en önemli kuralı da asla aç kalmamalısınız, uzun süre aç kalmak kan şekerinizin düşmesine neden olmakla beraber daha fazla yemek yemeğe ihtiyacı hissetmenize ve daha fazla yağ dönüşümüne neden olmaktadır.

1. Günde 3 ana 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün besleniniz.

2. Yanınızda mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun ki açlık hissi oluşmasın.

3. Sağlıklı pişirme teknikleri ızgara,fırın ve haşlamadır, kızartma tüketmemelisiniz.

4. Her öğünde mutlaka düşük G.I. olan salata ve sebzelerden tüketiniz.

5. Her sabah kahvaltı yapmak sağlıklı beslenmenin altın kuralı.

6. Ara öğünlerde mevsim meyveleri tercih edilmelidir. Meyveler masum besinler değillerdir. Eğer miktarını artırırsanız bilin ki vücutta baklava ile aynı etkiyi yapacak, Gİ değerleri yükselecektir. Bu nedenle meyveleri ara öğünlerinizde 1 porsiyon olarak tüketiniz.

7. Yemeklerinizi çok geç saatlere bırakmayın.

8. Fiziksel aktivitenizi artırın ve uyku düzeninize dikkat edin. 5 saatten az 8 saatten fazla uyku metabolizmayı yavaşlatabiliyor.

9. Serinlemek için asitli içecekler veya meyve suyu yerine maden suyu, ayran, şekersiz veya az şekerli, tatlandırıcılı limonata, buzlu çay tercih edebilirsiniz.

10. Tatlı, makarna, pilav, pizza veya mantı vazgeçemeyeceğimiz besinlerdir. Bir öğününüzün yerine haftada 1 veya 2 kez tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken beraberinde ve sonrasında süt, yoğurt veya ayran grubundan destek almak ki kan şekeriniz çok hızlı yükselmesin.

11. Eğer canınız tatlı çekiyorsa küçük bir porsiyon alın hatta mümkünse sütlü veya light tatlıları tercih edin.

12. Havalar ısındıkça vücut yüzey ısımızda artacak ve sıvı tüketimi ihtiyacımızda artacaktır. Bu nedenler günde en az 1,5- 2 lt su içilmelidir. Ama unutmayın ki içtiğimiz çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler su yerine geçmez.

13. Kilo kaybınız oldukça yeni bir beslenme programına da ihtiyacınız olabilir, diyetisyeninizle görüşüp yeni bir program düzenleyin. Sürekli aynı programı uygulamanız da kilo kaybınızı yavaşlatacaktır.

 

Özel Mardin Park Hastanesi

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Diyetisyen Ruken DÜZCE

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor