Advert
Evlilikte İletişim Sorunları
İsa Batıhan

Evlilikte İletişim Sorunları

Bu içerik 159 kez okundu.
Advert

Evlilikte İletişim Sorunları

 

Güçlü bir evliliğin temeli iyi iletişim yoluyla sağlanır. Birçok evlilik eşlerin birbiriyle doğru iletişim sorunundan dolayı son bulmaktadır. Bu yüzden çok önemli olan iletişim konusunda bireyler doğru yolu bulmaları gerekmektedir.

 

Evlikte sorunlar yaşamayan bireyler asla yoktur. Her ailede ufak ya da büyük sorunlar olabilir. Bu sorunlarla başa çıkmanın tek yolu ise iletişimde doğru yolu belirlemekten geçmektedir. Çözümü ise sorunlarda doğru dil kullanmaktır.

 

Evlilikte yaşanan sorunlar genelde; aileler, ilişkiler, çocuklar, birbirini anlamama, kıskançlık gibi buna benzer sorunlardan dolayı yaşanıyor. Bu sorunlar karşısında da bireyler genelde birbirlerine karşı olumsuz eleştirici, yıkıcı ve aşağılayıcı tarzda konuşma dilini seçiyor. Çözüm aramaktan ziyade birbirlerini kötüleme yoluna gidiliyor. Eski konularda işin içine karıştırılarak kavganın büyüyüp alevlenmesine yol açıyorlar. Bunun yanında her iki tarafın aileleri de konu edilerek ayrılma dercesine varacak kadar kavgaya devam ediyor. Her iki bireyde kendinin haklı olduğunu savunarak bütün suçu karşı tarafa yüklemeye çalışır. İşte bu yaşanan olumsuz iletişim sonucunda hem çocuklar büyük ölçüde etkilenip, hem de mutsuz bir aile tablosu ortaya çıkıyor.

 

Evlilikte bütün bu problemlerin temelinde iletişim sorunu yatıyor. Eşler birbirlerini yıkıcı eleştirilerden kaçınmalıdır. Birbirlerine karşı yapamayacakları beklentiler içinde olmaması gerekir. Beklentileri yüksek tutmamalıyız. Eşler birbirlerini anlayıp, sevgi dillerini keşfetmesi gerekir. Bunu anlamak içinde iletişim yolu seçilmelidir.

 

Birbirlerini değiştirmek yerine olduğu gibi kabullenmeliyiz. Sevgiyi göstermede cimri davranmamalıyız.

 

Çocuk eğitiminde beraberce sorumluluk almak gerekir. Yersiz kıskançlık krizlerine kapılmamalısınız. Her iki çiftin ailelerine karşı olumsuz davranmak yerine iyi geçinme yolu aranmalıdır.

 

Suçlayıcı ve aşağılayıcı eleştirilerden kaçınmalısınız. Birbirini dinlemeli ve aylarca küsmek yerine, konuşma ve çözüm bulmaya yönelmelisiniz. Bütün bu sorunlarla baş edebildiğiniz takdirde uzun ve sağlıklı bir evlilik yaşanır.

 

Bencillik evlilikte asla yapılmaması gereken davranıştır. Bütün bu çözüm yolunu kendiniz aşamadığınız takdirde de eşler birbirlerini ikna edip uzman yardımı almaları gerekir. Aile danışmanları evlilikte yaşanan bu iletişim sorunlarında çiftlere belli seanslar uygulayarak onlara iletişimde yapılan yanlışlıkları ele alıyorlar. Böylece eşler arasında yaşanan sorunları beraber nasıl atlatacağı konusunda yardımcı olmaktadırlar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları