Advert
1 KASIM’DA KREDİ, TOKAT, UYARI VE DERS VAR.
M.Şerif Öter

1 KASIM’DA KREDİ, TOKAT, UYARI VE DERS VAR.

Bu içerik 211 kez okundu.
Advert

1 KASIM’DA KREDİ, TOKAT, UYARI VE DERS VAR.

 

1 Kasım 2015’te yapılan genel seçim sonuçları nerdeyse kesinleşti gibi. Vatandaşın yüzde 50'ye yakını yani her iki kişiden biri Ak Partiye oy verdi.7 Haziranda Ak Partiyi tek başına iktidar yapmayan halk aslında bir ders vermişti. Muhalefet partilere de bir şans vermişti.

 

13 yıl aralıksız Ak Partiye yetki veren halk, devrim niteliğinde yaptığı reform ve yatırımlara rağmen; Suriye politikasındaki bazı hataları, cemaatle olan işbirliği sonucu ortaya çıkan malum kavga ve çözüm sürecinde yapılan bazı hatalar neticesinde PKK’nın bölgede tekrar silahlı eylemlere başlamasından dolayı, halk 7 Haziranda AK Partiye bir ders ve tokatlı uyarı yaparken, muhalefet partilere de koalisyon hükümeti kurmak için bir şans verdi.

 

7 Haziran sonrası Ak Parti kurmayları vatandaşın haklı uyarısını dikkate aldıkları mesajları verirken, % 60 olarak adlandırılan muhalefet bloğu CHP, MHP ve HDP ortak bir Hükümet kurmayı bırak bir tarafa, birbirlerini eleştirmedikleri gün yoktu. Bir taraftan şiddet ve çatışmalar sonucu Ülke ateş yerine döndüğü bu günlerde özellikle MHP ve HDP birbirini hain ve faşistlikle suçlamaları ortamı iyice gerginleştiriyordu. Bu durumdan vatandaşlar son derce tedirgin ve huzursuz olmuştu.

 

Uzlaşmayı beceremeyen % 60'lık blok yani üç muhalefet partiyi halk erken seçimin sorumlusu olarak görüp, faturayı kesti. Ve 1 Kasımda şu mesajı verdi. Uzlaşmadan uzak ve hayırcı siyaseti nedeniyle halk en ağır cezayı MHP'ye kesti 80 vekilden 40 vekile düşürdü. PKK'nın eylemlerine karşı net tavır ortaya koyamayan ve kamuoyu gözünde sanki şiddeti meşrulaştıran bir tavır içinde olduğu algısını yıkmayan HDP halk 82 Vekilden 59 Vekile düşürerek ikinci dersi vermiş oldu.

 

Bence halk en büyük dersi ana muhalefet partisi CHP'ye verdi. Her ne kadar oy oranına göre iki vekil fazla kazanmış olsa da, CHP için başarısızlıktır. Şöyle ki 13 yıldır oy oranı yüzde 25'lerde çakılı kalmış durumdadır. Kılıçdaroğlu parti içinde bazı yeniliklere ve ilerlemelere imza atmış olsa da toplumda iktidar rüzgârı yaratamamıştır.

 

7 Haziran 1 Kasım arası yaşanan bunca olumsuzluk ve siyasi belirsizlik ortamını gören halk 1 Kasımda istikrarsızlığa ve belirsizliğe son vermek istedi. Yeniden Ak Partiye kredi niteliğinde yetki vererek şu mesajı verdi.

 

1-Yeni sivil Anayasa’nın ivedilikle yapılması.

2-Kamu güvenliği riske atılmadan çözüm süreci kaldığı yerden mutlaka devam etmesi ve sonuca ulaşması.

3- Suriye de yaşananlar ve Rusya'nın müdahalesi Bölgede tehlikeli gelişmelere yol açabilir. Türkiye bu konuda Suriye politikasını yeniden analiz etmeli ve duracağı noktayı belirlemeli. 4- Ekonomideki tıkanıklıkların giderilmesi amacıyla reformlara gidilmeli ve dönüşüm programları hayata geçirilmelidir.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları