Advert
Kürt aydınları ve siyasetçileri sessiz
Emin Karakulak

Kürt aydınları ve siyasetçileri sessiz

Bu içerik 336 kez okundu.
Advert

Kürt aydınları ve siyasetçileri sessiz

 

Sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, Kürdistani partiler, Kürt şeyhleri ve beyleri, toplumun tüm katmanları niye böyle gönlerde susuyorsunuz neden ketum kalıyorsunuz ağzınıza kilit mi vuruluyor.?

 

Neden yanlışları görmüyorsunuz, yanlış nerden gelirse gelsin haykırın gerçekleri haykırın korkmayın. İradenizi tehdide ve korkuya teslim etmeyiniz. Ne kadar bana mı düşmüş deseniz daha çok Kürtler zarar görür ve felakete gider.

 

Bugün bu ilçeye yarın senin ilçene bugün o eve yarın senin evine bugün bu şahsa yarın senin şahsına felaket yaklaşmaktadır sana.

 

90’lar da Kürdistan coğrafyasından taş üstüne taş kalmadı, on yedi bin faili meçhul işlendi, dört bin köy boşaltıldı. On binlerce insan metropol kentlerine göç edildi metropol varoşlarından süründüler.

 

Kürtlerin şimdide bu yanlış savaş taktikleri yüzünde birbirilerine güveni kalmadı. Herkes beyin felcine uğratılmış Kürtler hep birbirlerine kuşku duyuyor iradeleri tehditle rehin alınmıştır.

 

Gerçekleri tehdide kurban etmişler, hep gerçeği içlerine gömmüşler işte felaket budur.

 

Birbirinize güvenmezseniz önünüze siyaset yolu da açılmaz, gerçekleri haykırmazsanız doğruyu analiz ve teşhis edemezsiniz.

 

Artık savaşın seyri daha da acımasızlaştı, dün Diyarbakır da kendini Tarihe, insan haklarına, Kürt siyasetine adamış Tahir  ELÇİ ye suikast düzenlenmiştir. Çok korkunç ve acımasız bir cinayet işlenmiştir.

 

Bu cinayet 1997 de Vedat aydın’ın cinayetini hatırlatıyor bana Kürtleri Diyarbakır’da serhıldana çağırıp o gün Diyarbakır’da kitle katliamı yaşandı.

 

Eğer Kürtler bu kirli savaşa karşı tedbiri ve gayreti içinde olmazsa bundan sonra bu saldırılar toplumu bir arada tutan topluma önderlik yapanlara olacak yani yukarda başlıkta saydıklarım şahsiyetlere olacaktır.

Kürdistan coğrafyasındaki Kürt milli duyguların güçlü olduğu Kürt ayaklanmalarında önderlik etmiş şehirler tek tek harabe ve viran ediyorlar insansızlaştırıyorlar. Yine göçler ve yerinden yurdundan edilen Kürtler batıya yerleşip asimilasyon ve entegrasyona maruz kalıyor.

Acaba bu savaşın amacı bumu? Kürtler hedefini özerklik, öz yönetim, halkların kardeşliğine çevirseler.

Kürtlere zorla, tehditle, düşünme hakkı bırakmadan yapsa evet bu savaşın amacı budur.

 

Merhum Tahir ELÇİN’nin eşi Türkan ELÇİ’nin dört ayaklı minarenin yanında Tahir Elçi için birkaç cümleyle yürek yakan ağıtı aşağıda

 

"Dört Ayaklı Minare yıkılaydı da sen yıkılmayaydın Tahir..!"

Vicdan mı dayanır bu serzenişe..?

Taş olsan çatlarsın ortadan ikiye..

Dört ayaklı minare yıkılmadı ama

bizim içimizde bir dünya yıkıldı..!

 

Mehmet Emin KARAKULAK

www.demokratdusunce.com

eminkarakulak@hotmail.com

meminkarakula@gmail.com

facebook-eminkarakulak@hotmail.com


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.