Advert
Yerel Yönetimlere Hizmet Yap Uyarısı
Konuk Yazar

Yerel Yönetimlere Hizmet Yap Uyarısı

Bu içerik 182 kez okundu.
Advert

Yerel Yönetimlere Hizmet Yap Uyarısı

 

SİYASİ SORUNLAR DIŞINDAKİ QOSER'in SORUNLARI.

Siyasi sorunlar gündemde olduğu için yerel yönetim kanayan sorunlarımız göz ardı ediliyor ya da ihmal ediliyor. Bu ülkede bu bölgede bu coğrafyada var olduğumdan bu yana Siyasi sorunlar var ve halen devam ediyor İlçeni seviyorsan paylaş yorum yaz Kızıltepenin kanayan sorunları kısaca 15 Başlıkta toparladık.

 

Yerel yönetim yöneticileri de bunu fırsat bahane ederek halkın bu sorunlarını göz ardı ediyor ihmal ediyor halk perişan ve çile çekiyor, ilçemiz geri kalıyor. Buna İl yönetim, İlçe yönetim ve Karayollarına büyük görevler düşüyor diye düşünüyorum.

 

Biz de Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak İlçemizin kanayan yaraları çözülmeyen şu ana kadar gündeme getirdiğimiz halde halen çözüm bekleyen sorunların kısaca başlıkları yazıp okuyucularımla paylaşacağım ve sırası geldiğin de konuyu gündeme alıp kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyorum. Bu raporu gereken yerlere de ileteceğim zaten Basın da çıktığı zaman onlara ulaşmiş oluyor ama onlar muhatap olmayıp gündeme almasa o ayrı bir konu bu halkın günahı onların boynunda onları Allaha havale ediyorum. Kamu oyuna saygıyla duyurulur. Okuyun yorum yazın yetkililer ilgililer görsünler. Tüm bu konuları gündeme aldığımızda eylem ve çalışmalarımızdan tüm Kızıltepe halkı STK ları Federasyonlar Muhtarlar bize destek verdiler. Ama seçtiğimiz kişiler bize sahip çıkmadılar hiç olmasa bundan sonraki insanların Empati kurup gerekeni yapmalarını temenni ediyoruz.

 

İŞTE İLÇEMİZİN KANAYAN YARALARININ KISACA BAŞLIKLARI..

1.Zergan Deresinin ıslahı Zergan İhale edildi Mutahit nerde kimin zamanın da ihale edildi kaç tırilyona ihale edildi niye yavaşlandı Allah için gidin Derenin son halini görün bunun takipçısı olacağız.

2.İlçemizde bir Simgesi Tepe vardi lçemizin tepesi 10-15 yıldır buranın Sit alanı olması için sürekli gündeme taşıdık malesef tepe işgal edildi yutuldu etrafı binalarla kaplandı Tepe görünmez hale geldi sonra sit alanı oldu bundan sonra sit alanı olsa ne olur olmasa ne olur. Çarpık kentleşme halen devam ediliyor ve Zergan Deresinin sıfır noktasında binalar yapılmış burada 30-40 metre kamulaştırma olmasa bu dere nasıl ıslah edilir.

3.İlçemiz Tepe Başı Mahallesinde bir Kilise var Kevok Ermeni Kilisesi Tabelası yok tarihi içeren bir tabela yok buna anlam veremiyorum niye.

4.İlçemizde Tarihi Eserler Ekoloji ye sahip çıkılmıyor bazıları Şahkulubey kumbeti .Tarihi Taş köprü güya ihale edilip onarım yapıldı gidin görün halini.

5.Ulu Cami İhale edildi bu ne zamana kadar devam edilecek göreceğiz kaça ihale edildi mutahit kim tanıyalım ki takipçisi olalım çabuklaştırılması için bu ihale kimin zamanında yapıldı.

6.İlçemizde Madde bağımlılığı için bir rehabilitasyon Merkezi kurulacaktı Stadyumun yanında binası yapıldı sonra dan vazgeçip o binayı başka bir amaçla kullanıldı kimin zamanında bu yapıldı niye vaz geçildi şimdi bu güzelim gençlerimiz mezarlık avlularına madde uyuşturucu ve Bali kullaniyor bu geçlerimizi tedavi etmek zorundayız. açıklama bekliyoruz.

7.Yıllardır ilçemize Fakülte istiyorum yüksek okul üniversite istiyorum kampanya yaptık imza kampanyası yaptık halen ortada bir şey yok bir yüksek okul Kızıltepe adına yapılmış Tabelası Mardin İstasyonda hizmet veriliyor buna aklım ermiyor buna anlam veremiyorum bu ilçenin vekilleri nerede. Türkiye de 40 ilden nüfusu daha çok olan nüfusu 300 bine ulaşan bu ilçe de ne bir yüksek okul ne bir üniversite ne bir fakülte Allah tan korkun vicdanlar sızlanmiyor mu bu ilçede ahım şahım bir kütüphane yok.

8.İlçemiz cezalandırılmış olup sınavlar yapılmıyor her yerde kopya çekildi gerekeni yapıldı ve o ilçelerde gene sınavlar yapılıyor ama Kızıltepe cezalandırıldı. İlimizin ilçemizin vekilleri nerde.

9.İlçemizde Kızıltepe Eroğlu da bir Termik Santral var halkı ve Doğayi Zehirleniyor Bazen filtre takılmıyor siyah duman çıkıyor buna yerel yönetim yöneticileri ve ilimizin vekilleri nerede.. Anız konusunda caydırıcı cezalar verilmeli çıplak dağlarımızı ağaçlandıralım ki temiz oksijen alalım. Doğayi koruyalım doğa da bizi korusun.

10.Mardin İstasyon da Kimyasal artıklar Kızıltepe ye aktırılıyor Turgut Özal mahallesine gelip ilçe içine giriyor o çevre insanları pis kokudan ızdırap çekiyor yıllardır gündeme taşıyoruz ilgililer yetkililer nerede acaba.

11.İlçemizde Kara yolları yol durumu Alt ve Üst geçit sorunu halen çözülmedi Trafik sorunu bir çile ve buna bağlı İlçe dışında bir Çevre yolun olmaması ve gündeme alınmaması ihmal ve zamana alınması bizi endişelendiriyor. . İlçemizde büyük bir Barış Parkının olması için bu 15 yıldır söylüyoruz Verimli Topraklarımız betonlaştırılıyor buna çağrımız var.Var olan doğaya sahip çıkalım Ağaç dikelim, Erozyonla mücadele edelim ,Suyumuzu boşa harcamayalım bununla ilgili bilgi amaçlı tabelaların asması gerekirdi yapılmıyor buna da anlam veremiyorum.

12.İlçemizde bulunan Parklar özelikle Mehmet Sincar Parkı ihmal edilmiş bekçi görünmüyor geceleri çöpten geçilmiyor çöp kutuları yetersiz uyarıcı tabelalar yok her zaman gündeme aldığımız halde niye yapılmıyor buna da anlam veremiyorum. Mezarlıklarımızın durumu da gözden geçirilmeli.

13.Caddelerde Pazar kurmak etik değil ara sokaklara alıp trafik rahatlanır çöp toplama zamanı da uygun değil diye düşünüyorum.

14.İlçemizde Elektrik sorunu ve Marsu sorun da başka bir çile bu onurlu halk bunları hak etmemiş bu halk oyunu kullanıyor vergisini veriyor sizleri yönetici idareci yapıyor sizleri vekil yapıyor gerektiği zaman da gerekeni yapıyor.Ama bu onurlu halka bu ızdırabı çektirmeyin bunların muhatabı kim ise herkes kendini gözden geçirip gereğini yapacağına inancımı yitirmemişim.

15.İlçemizin toprakları yerleşim içinde bir Hava alanı yapıldı ismi Mardin Hava alanı verildi niye Kızıltepe Hava alanı olsaydı olmaz mıydı niye bu isim verilmedi Mardin deki İş verenler Kanaat önderleri daha ağır basıyor Mardini öne çekiyor yabancılar Türistler Mardine akın etsin diye oradaki esnaf faydalansın diye halbuki Kızıltepe Hava alanı olsaydı yabancı ve Türistler ilk önce bu ilçeye geleceklerdi buranın esnafı faydalanacaktı ilçemiz tanıtma rehberlerin de yer alacaktı ve bakıyoruz Türkiye de çok ilçelerin ismi verilen Hava alanları var buna da anlam veremiyorum.

İlçemizde Sporla Müzik le uğraşan insanlarımıza destek verilmeli son dönemlerde ilçemizde Spor ozanlarımızın akışları da bizi sevindırıyor. Barışa Huzura katkı sunmalarını diliyoruz. Allah aşkına Qoser Kızıltepe İlçemizde bir Umumi Tuvalet yok gelinde dert yanmayın Civar köylerinde gelen insanlarımız genelikle beyan anne bacı kardeşlerimizin durumu düşündüğümüzde Empati kurup bunu yapa bilen ve şu ana kadar yapmayıp ihmal eden kişiler utansınlar.

Onları bu konuda davet ediyorum ne olur Allah için bir an evvel gereğini yapınız.

Bölgemizin ana sorunu ise bu 30 yıldır ihale edilen ve şu ana kadar bitmeyen GAP Projesi bu 30 yılda bu bölgede vekillik yapan vekillern vicdanları sızlanmiyormu Bu GAP Projesi bitse faliyete geçerse bu bölgeye huzur refah aş iş gelecek Barışa katkı sunacak Elektirik soruna da bir nebze olsun kolaylık sağlanacak öylese niye bu ihmal ediliyor ve her yıl de gündeme taşiyoruz.Metrepol tarafında böyle bir proje ihale ediliyor iki üç yılda bitiyor bizim bura da 30 yıldır bu GAP Projesi halen bitmedi buna aklım ermiyor bana bir akıl fikir verin değerli okuyucular. Bu Rapor 10.07.2006 günü saat 10.25 te Mardin Büyük Şehir Belediye Başkanlığına ve Kızıltepe Belediye Başkanlığına İnternet meil üzerinde kendilerine iletildi kamu oyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Menduh Çakar Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GEÇEN YIL 61 BİN 235 KİTAP YAYIMLANDI
GEÇEN YIL 61 BİN 235 KİTAP YAYIMLANDI
Türkiyenin Yüzde 28’İ Çocuk
Türkiyenin Yüzde 28’İ Çocuk