Advert
Advert
OHAK-DER'den Diyanet ve Camiasını Sahiplenme Çağrısı
Konuk Yazar

OHAK-DER'den Diyanet ve Camiasını Sahiplenme Çağrısı

Bu içerik 232 kez okundu.
Advert

OHAK-DER'DEN DARBE KARŞITI TAVIR ALAN DİYANET VE CAMİASINI SAHİPLENME ÇAĞRISI

 

Darbe karşıtı tavır almak takdir edilmesi gereken bir davranış olması gerekirken, Diyanet ve camiası töhmet ve ithamlarla yıpratılmak isteniyor.

 

Bilindiği ve yaşandığı üzere 15 Temmuz 2016 Cuma günü TSK içerisinde bir grup tarafından darbe girişiminde bulunulmuştur. 
Bu girişim karşısında Millet/halk, devlet kurumu ve kuruluşları ve STK'lar tarihinde örneğine az rastlanan bir kahramanlık göstererek bu kalkışmanın/teşebbüsün akamete uğramasını sağlamıştır.

Diyanet ve camiası da Milletin/halkın yanında yer almış ve darbe karşıtı bir tavır içinde olmuştur.

Darbe karşıtı tavır almak takdir edilmesi gereken bir davranış olması gerekirken, Diyanet ve camiası töhmet ve ithamlarla yıpratılmak isteniyor. Hatta basına da yansıyan "İzmir Narlıdere'de sela okuyan müezzine saldırı" gibi fiziki müdahaleler gibi sosyal medya üzerinden de itibarsızlaştırma ve kişilik haklarına saldırı ve hakaret furyası başlamıştır.

 

Eleştiri elbette ki doğal karşılanmalıdır. Fakat eleştiri, özeleştiri hassasiyetinden uzak, onur kırıcı bir anlayış içerisinde bulunan kişilerin, hakaret, tehdit, küfür sözcükleri ile kırıcı ve kişilik haklarına saldırı sayılabilecek özensiz bir dil ve üslup ile yapılmamalıdır.


Böylesi söylem ve açıklamaların 'eleştiri' bağlamında değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Zira bu davranışlar, doğruluğu teyid edilmeyen bilgi-görsel/paylaşım üzerinden bir insan linç edilebilinir veya telafisi mümkün olmayan birçok mağduriyete sebep olabilir.


Kamuoyuna saygılarımızla
{ OHAK-DER YKB M. Burhan Hedbi }


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haziran'da Gündemde Seçimler ve Liderler Zirvesi Vardı
Haziran'da Gündemde Seçimler ve Liderler Zirvesi Vardı
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı