Advert
20 Kasım Dünya çocuk hakları günü
Emin Karakulak

20 Kasım Dünya çocuk hakları günü

Bu içerik 303 kez okundu.
Advert

20 Kasım Dünya çocuk hakları günü

 

Suriye’de 2011’de başlayan insani krizin aralıksız devam etmesi nedeniyle çocukların hayatları gün geçtikçe daha dramatik bir hal alıyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) verilerine göre, Suriye’deki çatışmalardan bugüne kadar 5,5 milyon çocuk etkilendi. Bu rakam, ülkedeki toplam çocuk sayısının yüzde 56’sını oluşturuyor. Savaşın acı bilançosuna göre, bugüne kadar 10 bini aşkın Suriyeli çocuk çatışmalarda hayatını kaybetti. 8 binin üzerinde çocuk ise yalnız başına sınırı geçerek çevre ülkelere sığındı.

Suriye’deki çatışmaların neden olduğu insani kriz gün geçtikçe ağırlaşırken, geçen yıl 260 bin olan çocuk sığınmacı sayısı 1 milyon 311 bini aştı. Komşu ülkelere sığınmak zorunda kalan çocukların yaklaşık 425 bini ise 5 yaşın altında. Oxford Research  Group’un verilerine göre, Suriye rejiminin Gota’ ya yönelik kimyasal silah saldırısında 128 çocuk hayatını kaybetti. Suriye Devrimi İstatistikleri Merkezine göre ise Suriye’de halen 18 yaşından küçük 11 bin 525 çocuk gözaltında tutuluyor.

Suriye’deki savaşın en büyük mağduru konumundaki çocuklara acil insani yardım gönderilmesi konusunda da büyük zorluk yaşanıyor. UNICEF’e göre, Suriye içerisinde yardıma muhtaç 4,3 milyon çocuk var. Ayrıca, abluka altında veya erişilmesi zor bölgelerdeki 5 yaşın altındaki çocuk sayısı ise 323 bine ulaştı.

Öte yandan, Suriye ve komşu ülkelerde yaşayan 5,5 milyon çocuğa acil insani yardım yapılması gerekiyor. Suriye’de Şiddet ve İhlalleri Belgelendirme Merkezi'ne göre, 98 bin 823 çocuk çatışmalar nedeniyle yetim kaldı. UNICEF’in verilerine göre ise okul çağındaki çocukların yüzde 40’ı ihtilaf nedeniyle okula devam edemiyor. Ülkedeki okulların yüzde 18’i ise çatışmalarda hasar görmüş durumda ya da barınak olarak kullanılıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre ise Mısır’da 59 bin 596, Irak’ta 90 bin 247, Ürdün’de 310 bin 820, Lübnan’da 537 bin 633 ve Türkiye’de ise 379 bin 792 Suriyeli çocuk bulunuyor. 37 bin 498 Suriyeli çocuk ise mülteci olarak komşu ülkelerde doğdu.

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 192 ülke ile birlikte Türkiye’nin de imzasını taşıyan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeyle güvence altına alınan Çocuk Hakları Günü’nde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, savaşların olmadığı daha adil ve huzurlu bir dünyada yaşamaları en büyük dileğimizdir.

 

Evrensel hukukun ve adaletin sağlanması her şeyden önce çocuklarımızı ilgilendirmektedir. Ne yazık ki; özellikle yakın coğrafyamızdaki savaşlardan en çok çocuklarımız etkilenmektedir.

 20 Kasım Dünya çocuk hakları günü kadim bir medeniyetin mirasçıları olarak hedefimiz dünyanın dört bir yanındaki çocuklarımızın yüzünün gülmesini sağlamak olmalıdır.

 

Dünyanın en kıymetli varlıkları çocuklarımızı bu önemli gün vesilesiyle sevgiyle kucaklıyor, daha güzel bir geleceğe sahip olmalarını gönülden temenni ediyorum.

Çocuk hakları sözleşmesi aşağıda

 Çocuk Haklarına Dair Sözleşme,

 Tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların hakları yasalarca da tanınıyor. 20 Kasım günü tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi 1990 yılında imzalamıştır.

   Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır.

   Sözleşme bunları kapsamaktadır: yaşama hakkı; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır.

   Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, medeni, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki insan haklarını en geniş biçimde tanımlamaktadır. Bu sözleşmeye yön veren temel değerler şunlardır: ayrım gözetmeme; çocuğun yararının gözetilmesi; yaşama ve gelişme; katılımdır.

   Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, on sekiz yaşın altında olanları çocuk olarak tanımlayarak başlamaktadır. Sözleşmede ele alınan başlıca konular şunlardır:

·         Ana–babanın rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu;

·         Bir isme ve vatandaşlığa sahip olma ve bunu koruma hakkı;

·         Yaşama ve gelişme hakkı;

·         Sağlık hizmetlerine erişim hakkı;

·         Eğitime erişim hakkı;

·         İnsana yakışır bir yaşam standardına erişim hakkı;

·         Eğlence, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma hakkı;

·         İstismar ve ihmalden korunma hakkı;

·         Uyuşturucu bağımlılığından korunma hakkı;

·         Ekonomik sömürüden korunma hakkı;

·         İfade özgürlüğü hakkı;

·         Düşünce özgürlüğü hakkı;

·         Dernek kurma özgürlükleri hakkı;

·         Çocukların kendileriyle ilgili konularda görüşlerini dile getirme hakkı;

·         Özel gereksinimleri olan çocukların hakları:

·         Özürlü çocukların hakları.

 

·         

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.