Advert
İnsanı Yücelten Doğruluktur
Mehmet Kızılkaya

İnsanı Yücelten Doğruluktur

Bu içerik 324 kez okundu.
Advert

İnsanı Yücelten Doğruluktur


İnsanı yücelten en önemli şey doğruluktur.


Yücelerin en yücesi Cenabı Allah (c.c), Kutsal kitabımız olan Kuran’ı Kerim’in Tövbe suresinde şöyle buyurur:


“Ey İman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun.”


Sözlerin öze, bütün eylemlerinde sözlere uymasıdır. Sözlerin, eylemlerin ve de özün; Yüce Allah’ın süzgecine en iyi şekilde vurulmasıdır. Yanlıştan, pislikten, yalandan ve onlarla beraber yol alan tüm kötülüklerden beri olmaktır. Yani bütün yapılan hatalardan yalanlardan pisliklerden kurtulmaktır. 


Cenabı Allah, bizlerin kulluğumuzun her daim bilincinde olmamızı ve doğruluktan hiçbir zaman ayrılmamamızı istemektedir. Yücelerin en yücesi olan Rabbimizin tüm emirlerine uyarak, doğrularla beraber hayatımızı şekillendirerek hayattan zevk almalıyız. Nerede yaşanıl ise yaşansın doğru konuşup, doğru bir yaşam ve de doğrularla dolu olan bir hayat sürmemiz gerekir. Öyle ki, doğruluk hayatımızın her noktasını, var olan tüm yönlerimizi en iyi şekilde kuşatmalı ve yaşadığımız her anın içerisinde bulunmalıdır. 


Doğruluk, dilimizle kendi özümüzü ortaya koyma şeklidir. Doğruluk, yaşamın en güzelini yaşayabilme durumudur. Doğruluk, huzurun kendisidir. Allah’a yakınlaşmaktır. Yaşamın en büyük zenginliğidir. 


Doğruluk, peygamberlerin en mükemmel, en belirgin, en güzel ve en özel özelliklerindendir. Bütün peygamberler sürekli olarak doğruluk peşinde gitmiştir. Doğruluk, yaşamınızın sizleri kazandıracağı en güzel hediyedir. 


Doğruluk, şuan yaşamınızı sürdürdüğünüz dünyanızın ve ebedi olarak içinde kalacağınız ahiretinizin en önemli kurtuluş anahtarıdır. 


Doğruluk, gerçek bir Müslüman’ın en güzel yoludur. Doğruluk gerçek bir Müslüman’ın hem iç hem de dış temizliğidir. 


Doğruluk, insanoğluna sonsuz güzel bir yaşamın en mükemmel hediyesidir. Doğru olmak, insanı yüceltir. Doğru olmak, Cenabı Allah’ın en güzel nimetlerinden biriyle beraber olmak demektir. 


Doğruluk, hayat ile en güzel şekilde manalaştırılır. Hayatla manalaştırılan doğruluk, ruh ile canlılık bulur. O canlılıkla beraber mutlu bir yaşam sürülür. 


Doğruluk, kelamların en muazzam olanıdır. 


Doğruluk, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın yolunda gidenlerin en büyük mutluluğu tadanların yaşam şeklidir. 


Doğruluk insanı yücelten, insanı Cenabı Allah’a en iyi kul yapmanın, dünya ve ahiretini en iyi şekillendiren en güzel yoldur. 


Dünya hayatında faydası en güzel şekilde dokunacak olan şey doğruluktur. 


Doğruluk, insanın temelini sağlamlaştıran, yıkılmasına hiçbir zaman izin vermeyen en önemli temel taşıdır. 


Unutmayın!


Doğruluk, hayatınızın her alanında sizlere bir ilke olsun. Çünkü var olan her şeye şekil veren en belirgin özelliğe sahip olan yalnızca doğruluktur. 


Ey yücelerin en yücesi olan Rabbimiz!


Doğruluktan her daim sana dönenlerden, doğrularla beraber her daim iç içe olunanlardan eyle bizleri!


Senin yolunda olan doğrularımızı yalanlardan, yanlışlardan, iftiralardan, şeytani söz ve fiillerden uzak eyle. Doğruluğumuzu, onlara karşı her daim siper kıl.


Bizlere her daim doğruluğu sevdir, doğrularla sevindir, mutlu et, neşelendir yüreğimizi.


Doğru kapılar her daim açmamızı nasip eyle. 


Ey varlığı sonsuz olan Rabbim!


Doğru olan hak yolundan bizleri ayırma. Bizleri yalanlardan, yanlışlardan ve batıl inançlardan her daim uzaklaştır. Bizleri doğruluğunla koru.  Bizleri nurunla koru. 


Ey yücelerin en yücesi olan Mevla’mız!


Doğruluktan, doğru yazanlardan, doğru yazanlarla beraber olmaktan, doğru işler yapanlardan, doğru konuşanlardan eyle bizleri. Bir an bile yalan dolandan yana olmayan, bir an olsun doğruluktan ayrılmayan insanlardan eyle bizleri. Kötülüklerden, yalanlardan, yanlışlardan fena söz ve fiillerden sana sığınırım. Kötülerin şerrinden, kötülerin yalanlarından her daim sana sığınırım. 


Ey Allah’ım!


Yalanın, yalancının, yalan konuşanların, iftira atanların, aldatanların, şeytanlık yapanların şerrinden sana sığınırım. 


Bizleri her daim doğruluktan yana olanlardan, doğruları konuşmaktan ve doğruları söyleme derdiyle yanıp duranlardan eyle. 


Bizleri yalanın kirinden, yalancıların hilelerinden yağdırdığın yağmurunla koru. Paslanmış olan tüm kalpleri nurunla aydınlatıp, yağdırdığın yağmurunla temizle sen YaRabbi!


Yüreklerimizin, yaşamımızın, hayatımızın, konuşmamızın ve amellerimizi her daim doğruluktan yana olduğu mutlu bir yaşam diliyorum.  


Unutmayın!


İnsanı yücelten, mutlu eden, sevindirip besleyen doğruluktur. 


Doğruluktan asla ayrılmayanlardan olmanız temennisiyle, 


Vesselam…


Sosyal Bağlantılar:


Facebook: https://www.facebook.com/YazarMehmetKizilkaya/


İnstagram: https://www.instagram.com/mehmetkizilkaya_/“Mehmet Kızılkaya”


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.