Advert
Bayrak, olsaydı barışa kardeşliğe katkı olacaktı
M.Şerif Öter

Bayrak, olsaydı barışa kardeşliğe katkı olacaktı

Bu içerik 205 kez okundu.
Advert

Bayrak, olsaydı barışa kardeşliğe katkı olacaktı

21 Mart 2013 Newroz Bayramı Diyarbakır da kutlanırken Sn. Abdullah Öcalan’ın O tarihi barış çağrısı münasebetiyle toplanan büyük kalabalığın çoğunun elinde sarı, kırımızı, yeşil renk bayraklar vardı. Bende o gün Newrozda Bir Türk Bayrağı olsaydı başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım. Bu gün Kızıltepe’de Platforma Demokratén Kürd kongresi vardı Barış süreci için halkların kardeşliği için keşke salonda bir Türk Bayrağı da olsaydı. Buda sürece bir katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bu gün Kızıltepe ilçemizde Platforma Demokratén Kürd kongresi vardı. Platformun kurulmasında emeği geçen herkesi demokratik cesaretlerinden dolayı kutluyor ve başarılar diliyorum.

Platformun bazı kurucu üyeleri yakinen tanıdığım iyi niyetli insanlardır. Şimdilik Platform çatısı altında başladıkları aslında bir siyasi hareket olduğu ortadadır. Liderliğini Sayın Mesut Barzani’nin yaptığı Irak Kürdistan’ını yöneten Kürdistan Demokrat Partisi KDP Çizgisinde sosyal ve siyasi faaliyetleri bölgede büyük oranda destek bulacaktır.

Yaklaşık 70 yıldır Kürt halkın özgürlüğü için Irak ve İran’da büyük mücadeleler veren Rahmetli Molla Mustafa Barzani ve oğlu Mesut Barzani Dik duruşları ve inançlı olmaları Türkiye’deki inançlı Kürtlerce çok sevildiği ve azımsanmayacak oranda bağlı Kürtler vardır.

Bu nedenle Platforma Demokratén Kürd Demokratik ve hukuk çizgisinde sosyal ve siyasi faaliyetler yürüttüğü sürece destek bulacak ve başarılı olacaktır.

Şimdi gelelim Kongrede dikkat çeken eksiklikler ve Bayrak meselesine

Kongre öncesi ev sahibi yöneticiler kapıda konuklarını karşılamaları ve yakından ilgilenmelerine diyecek yoktu.

Fakat kongrede yönetim kadrosunun isimlerinin okunmaması, başkanın konuşma yapmaması ve platformun ,amacı anlatılmaması büyük bir eksiklik ve tecrübesizlik olarak değerlendirildi.

Kürtler orta doğuda uzun yıllarca büyük baskılara, Katliamlara maruz kalmış ve demokratik haklardan yoksun bırakılmış.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini yaklaşık 11 yıldır yöneten AK Parti Hükümeti yaptığı birçok reform ve attığı demokratik adımlar sayesinde eksiklikler olmakla beraber Kürtler birçok demokratik ve özgürlük haklarını elde ettikleri ortadadır. Çok değil birkaç yıl öncesine kadar yeşil sarı iki rengi bir arada bulunduranlara hımmm kafanızın içinde kırmızı renkte var diye aylarca bölücülükle suçlanıp cezaevinde kalan Kürtler az değildi. Abdullah Öcalan’a sayın demek kongre salonlarında Kürt liderlerin resimlerini asmak bölücülük ve vatan hainliğiyle suçlanıp yargılanıp ağır cezalara çarptırılırdı insanlar.

Bu günkü Platforma Demokratén Kürd Kongre salonu sarı, kırmızı, yeşil renkli bayraklar ve Büyük Kürt Lider Rahmetli Molla Mustafa Barzani’n resimleriyle doluydu. Bu rahat ve özgür tablo salonda bulunan herkeste olduğu gibi bende de sevinç yarattı.

Kürtlerin bu günkü demokratik haklarına kavuşmasına vesile olan ve büyük siyasi riskler alıp Muhalefet ve ırkçı zihniyet tarafından bölücülükle ve vatan hainliğiyle suçlanan Dün Diyarbakır’da Sayın Mesud Barzani ile halkın karşısına çıkıp Kürt ve Türk kardeşliğin önemini vurgulayan Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan ve bu riskli reformlara imza atan hükümetin demokrasiye verdikleri emek hatırına salonda bir Ay yıldızlı Bayrak olsaydı yerinde olurdu.

Kaldı ki O Ay yıldızlı Bayrak uğruna şehit düşen Kürd dedelerimizin kanları hürmetine devam eden barış süreci için halkların kardeşliği için herkesten çok Kürtler Türk Bayrağına saygı duymalı sahiplenmeli.

Ay yıldızlı Bayrak ne kadar Türklerin ise o kadar Kürtlerin de Bayrağıdır.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları