Advert
Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?
Mehmet Kızılkaya

Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?

Advert

 

Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?

 

 

İnsanlık kendisini kul Aşk’ıyla mı avutup durur yoksa Cenabı Allah’ın o eşsiz güzelliklerle dolu olan Aşk’ıyla mı mutlu etmek ister?

 

 

Aşk denilen duygu, insanoğlunun ayaklarını yerden kesermiş, yüreğinde ve de bütün yaşamında şiddetli heyecanların yaşanmasına vesile olan duyguları yaşatıyormuş. Böyle bir durumda insanoğlunun sabahın ilk ışıklarıyla kendi yatağından kalktığı anda aklına ilk gelen, aşık olduğu kişinin gelmesi oluyormuş. Gece yatağına girerken yatmadan önce sürekli olarak onu hayal eder, onu düşünür, girdiği her ortamda onu konuşup, ondan bahsetmek istermiş. Yaptığı, çalıştığı ve planlamak istediği her şeyi aşık olduğu kişiyi düşünerek ve de onu kendi planlarına dahil ederek yaşamak istermiş. O kişi için birçok şeyden hatta en çok sevdiklerinden dahi vazgeçebilirmiş.

 

Evet!

 

Şimdi bu bilgiler ışığında sizleri Yaratan, sizlere hayat veren, sizlere istediğiniz her şeyi veren, sizlere mutluluk, güzellik, maddi ve manevi her ne varsa veren Cenabı Mevla’ya duyduğunuz aşkı düşünün. Az önce yukarıda saydığımız her şeyi Rabbinize karşı gerçekten de hissediyor musunuz?

 

Sabah’ın ilk ışıklarıyla beraber uyandığınızda aklınıza ilk gelen Cenabı Allah mı?

 

Gün içerisinde her vakitte O’nu düşünüyor musunuz?

 

Girdiğiniz her ortamda O’ndan bahsediyor musunuz? O’nun ayetlerinden bahsetmek istiyor musunuz? Yahut bahsediyor musunuz?

 

Yaptığınız ve de yapmak istediğiniz tüm planlarınızda Yüce Allah’ın hoşlanacağı şekilde düzenliyor musunuz? O’nu düşünerek yol alıyor musunuz?

 

O’nun hiçbir zaman razı olmayacağı, O’nun hoşlanmadığı kötü söz, hal, hareket ve de tavırlardan sakınıyor musunuz?

 

Gece yatağınıza girdiğinizde O’nu düşünmeden uyuyor musunuz?

 

Yücelerin yücesi olan Rabbine duyduğunuz aşktan ötürü pek çok şeylerden hatta ve hatta sizlerle bu konuda mücadele eden kişi yahut kişilerden uzaklaşabiliyor musunuz?

 

Yüce Allah (c.c), Meryem Suresinde şöyle buyurdu:

 

“Sizden ve Allah’tan başka taptıklarınızdan kopup ayrılıyorum ve Rabbime dua ediyorum. Umulur ki; Rabbime dua etmekle mutsuz olmayacağım.”

 

Evet!

 

Yukarıda sayılan her şeyi hisseden herkes, Allah aşkını yaşıyor demektir. Geriye kalan yani Cenabı Allah dışında kalan tüm yaratılmışlara duyulan aşk, sevgi ve de mutluluk da, Yüce Allah’ın birer tecellisi olduğunu unutmamak gerekir. Yüceler yücesi Hz. Mevla’dan bağımsız bir şekilde bir beşere aşık olmak, aşk duymak ve o kişiyi de Cenabı Mevla’dan daha fazla düşünerek daha da önde tutarsa eğer açıkça şirk koşmak anlamına gelir ki, Allah’ın ayetinde Nisa Suresinde şöyle buyurmaktadır: “Allah, Kendisi’ne şirk koşanları bağışlamaz.”

 

Allah (c.c) Araf Suresinde şöyle buyuruyor:

 

“Nihayet elçilerimiz, hayatlarına son vermek üzere kendilerine gittiklerinde onlara diyecekler ki: Allah’tan başka taptıklarınız nerede? Onlar bizi (yüzüstü) bırakıp kayboldular diyecekler…”

 

Aşkın ve sevginin hiçbir zaman tükenmediği, kişiye acı vermeden, her daim bir tutku bir heyecan ve bir mutlulukla yaşanacak olan yalnızca güzel olan aşk Allah aşkıdır. Cenabı Mevla’dan bağımsız olarak yaşanan tüm aşklar insana bir süre sonra mutsuzluğa ve de bunalıma sürükler. Bu durumdaki insan yalnızca karşısındakinin istedikleri doğrultusunda bir hayat sürerek adeta köleleşmeye adım atar olur. Oysaki Yüce Allah’ın aşkı, insanlığı tüm dünyevi bağımlılıklardan alıkoyarak özgürlüğe kavuşturur.

 

Hamd yalnızca Allah’ındır.

 

Kul, Kul aşkıyla değil, Kul, Allah aşkıyla yanmalıdır.

 

Haberiniz olsun; kalpler sadece Yüce Allah’ın zikriyle mutmain olur. (Ra’d Suresi)

 

Yalnızca Allah’a kul olarak zincirleri kırabilenlerden olmanız dileğiyle…

 

Vesselam!

 

 

“Mehmet Kızılkaya”


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Lider Kadın Derneğinden Çocuklar İçin çağrı var!
Lider Kadın Derneğinden Çocuklar İçin çağrı var!