Advert
Hayatımıza Güç Katan İki Değer; Çalışmak ve Çalışkanlık
Necat Akman

Hayatımıza Güç Katan İki Değer; Çalışmak ve Çalışkanlık

Bu içerik 657 kez okundu.
Advert

HAYATIMIZA GÜÇ KATAN İKİ DEĞER; ÇALIŞMAK VE ÇALIŞKANLIK

 

Bir işi yerine getirmek ya da bir şeyler ortaya koymak için emek harcamak ve bunun sonucunda yeni bir şeyler elde etmek diyebiliriz çalışkanlık için.

Yaşamımıza güç ve saygınlık kazandıran çalışmak ve çalışkanlık değerleri; bireyin toplumda erdemli ve mutlu bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için bir fırsattır aynı zamanda. Çalışmak ve çalışkanlık değerlerini birbirine karıştırmamak gerekir. Çünkü çalışmak çalışkanlıktan önce gelir ve çalışkanlık çoğu zaman çalışmanın bir sonucudur diye düşünüyorum.

Hayatta kimin ne dediğinden daha çok bizim ne yapmak istediğimiz önemlidir. Bir insanın neler yapabileceğini kendisi daha iyi bilir. Kendi potansiyelimizin farkında olarak yaşamın bir gerekliliği olan çalışmak ve akabinde başarılı olmak çalışkanlıkla (İstek, tercih, güç, azim, yetenek, farkındalık gibi ) bağlantılı değil midir sizce de?

Hiç kuşkusuz çocukken; hepimize sorulan ve en çok sinir bozan sorulardan bir tanesi olan "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuydu. Bu sorunun temelinde ya da cevabında gelecekte ne iş yapacaksın ve ya hangi meslek grubunda çalışmak istersin? denilmek isteniyor. Genel olarak doktor, öğretmen, polis, hemşire gibi klişe cevaplar ile yanıtlansa da bu sorular, hayal gücü ve yaratıcılığı fazla olanlarımız komik ve fantastik cevaplar vermiştir. (Astronot, itfaiyeci, Cumhurbaşkanı, babam gibi sakal traşı olacam, büyüyünce anne olacam gibi farklı ve ilginç cevaplar verilebilmektedir.)

Burdan da anlaşılacağı üzere çocukken bize sorulan bu sorular; çalışmanın ve çalışkan olmanın gelecekte karşılaşacağımız değerler olduğu ve bu sorulara verdiğimiz cevapların ise hayatımıza yön verecek en önemli tercihler olduğunu düşünüyorum. Ünlü yazar ve filozof Voltaire’nin “ Çalışmak bizi şu üç büyük beladan kurtarır; can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk.” Sözü de çalışmanın önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bazı insanların olanakları iyi olduğu halde bir şey yapmak için gayret sarf etmezler. Bazı insanlar da vardır ki bütün imkânsızlıklara rağmen azimli çalışmalarının sonucunda amaçlarına ulaşırlar. Toplumumuzda çalışarak bir şeyler üreten bireyler, toplum tarafından çalışkan etiketi ile çoğunlukla hak ettiği değeri bulmaktadır. .

İnsanlar çalışarak hem maddi hem manevi kazanç elde edebilirler. Yaptıkları iş karşılığında para kazanan bir insan maddi açıdan geri bildirim alırken, aynı zamanda bir işte başarılı olma duygusu kişiyi manevi olarak da tatmin etmektedir Her zaman hayal edin ve umutlu olun, hedefleriniz olsun. Kendinize güvenin ve başarmak için çok çalışın. Çalışan ve yılmayan bireyler olmamız dileğiyle.

 

Necat AKMAN

18.04.2017

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.