Advert
LYS-YGS tercihleri bölüm tercihi değil, meslek tercihidir
İsa Batıhan

LYS-YGS tercihleri bölüm tercihi değil, meslek tercihidir

Bu içerik 200 kez okundu.
Advert

LYS-YGS tercihleri bölüm tercihi değil, meslek tercihidir.

YGS VE LYS tercihleri, okunmak istenen bölüm, şehir, üniversite göz önüne alınarak değil gerçekten istenen meslek düşünülerek yapılmalı. LYS-YGS tercihleri bölüm tercihi değil, meslek tercihidir. Mesleğinizi seçerken iyi düşünün.

-İdealinizdeki bölüm ya da üniversite yoktur, idealinizdeki meslek vardır. Seçeceğiniz bölümün idealinizdeki mesleğe gidişte bir engel olmamasına ve olabildiğince yolunuzu açmasına dikkat edin.

- Tercih edilen bölüm ve üniversiteye dair özel koşulları mutlaka okuyun. Bir çok aday özel şartları okumadan tercih ettiğinde kayıt yaptırırken bir çok sürprizlerle karşılaşmaktadır.

- Tercih edeceğiniz bölümün yeni sistemde hangi puan türüne dâhil olduğuna dikkat edin ve o türdeki puanınızı göz önüne alarak tercihinizi yapın.

- Bir tercihi kendinden daha yüksek puanlı bir bölümün üzerine yazmayın. Ölü tercih yaparak tercih hakkınızı eksiltmeyin.

- Ailenize ve danışman öğretmenlerinize danışın. Ancak son karar sizin olsun.

- Değişen sistem nedeniyle bu yıl tercih hatalarının fazla olması bekleniyor. Bu nedenle mutlaka bir uzmandan yardım alın. Fakat uzmanın tercihlerinizi sizin için yapmasını beklemeyin. Uzmanın yanına ön hazırlık yaparak gerekli kontrolleri yaptırmak ve aklınıza takılanları sormak için gidin.

 

TERCİHTE EN FAZLA YAPILAN HATALAR

Kişinin seçmek istediği üniversite hakkında detaylı bilgi sahibi olmaması,

Öğrencinin kendi yetenek ve isteklerini bilmeden mesleki tercih yapması,

- Seçilen yükseköğretim programının özel koşullarının gözden geçirilmemesi, ( ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda, programların özel koşulları bulunmaktadır. Bu bölge yeterince incelenmeden yapılan tercihler sonrasında bir çok öğrenci yerleştirildiği halde kayıt yaptıramamaktadır.)

- "Puanım kaybolmasın " anlayışı ile öğrencinin girmek istediği değil, puanının yettiği daha yüksek puanla öğrenci alan bir programı tercih etmesidir.

- Öğrencinin, programların puan türleri ile kendi puanlarını dikkate almaksızın tercih yapmasıdır. Bu tür ayrımların detaylı biçimde bilinmemesi tercih hatalarına yol açmaktadır.

 

TERCİHTE ŞEHİR Mİ, ÜNİVERSİTE Mİ ÖNEMLİ?

 Tercihler döneminde birçok adayın, yaşadığı ildeki üniversiteleri tercih etme eğilimi var. Hâlbuki öğrencinin kapasitesi ve yeteneği daha kaliteli bir üniversiteyi kazanmaya yeterli olabiliyor. Aynı ilde okuma, aile ve arkadaşlarıyla beraber olma düşüncesi, öğrenciyi bu seçiminden alıkoyuyor. Bu gibi durumlarda öğrenci, aile ve rehber öğretmenin ortak bir anlayışla karar vermeleri ve tercihlerde bulunmaları daha yararlı olacaktır. Bazı meslekler vardır ki, mezun olunan üniversitenin ismi, iş yaşamına geçildiğinde bir referans oluşturur. Bu yüzden öğrencinin, bulunduğu ilde okuma fikri, eğer çok özel bir neden yoksa vazgeçilmez bir amaç haline gelmemeli.

12 yıldır üniversite sınavına giren gençlerimiz için 'tercih danışmanlığı' hizmeti vermekteyiz , bu yıl da hizmetine devam ediyor. Daha önce İstanbul İzmir Adana Mersin Antalya Gaziantep Şanlıurfa Mardin Diyarbakir Elazığ vesaire  illerimizde  450 bin üniversite adayına ulaşan Profesyonel  Tercih Danışman hizmeti  değişik noktalarda hizmet verildii.bu yıl Kiziltepe  ilçemizde yer alan Dunaysir iş  Merkezin de gençlerimizin hizmetinde olacaz İlçemizde üniversite tercihi yapacak tüm gençlerimiz 18 Temmuz"dan 26 "â Temmuz kadar buradan hizmet alabilecek...

 

 

Randevu için irtibat numarası: 05383892782

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları