Advert
Vedat Aydın’ın 2017 Ölüm Yıl Dönümü HDP ve Kılçdaroğlu Yürüyüşü
Emin Karakulak

Vedat Aydın’ın 2017 Ölüm Yıl Dönümü HDP ve Kılçdaroğlu Yürüyüşü

Advert

Vedat Aydın’ın 2017 Ölüm Yıl Dönümü HDP ve Kılçdaroğlu Yürüyüşü


1953'te Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Kürthacı köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kızıltepe ve Bismil'de tamamladı. 1979 yılında Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Sosyal bilgiler (coğrafya öğretmenliği) Bölümü'nden mezun oldu. KİP-DDKD davasından 12 Eylül askeri darbe döneminde tutuklanıp 4 yıl hapis yattı. 1990 yılında İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu'na seçildi. Çalışmaları nedeniyle defalarca gözaltına alındı. 28 Ekim 1990 tarihinde İHD Genel Kurulu’nda konuşmasını Kürtçe yaptığı için tutuklandı.

 

HEP ten bu yana DEP. HADEP. ÖZDEP. DEHAP. DTP. DBP ve HDP parti yöneticileri olarak ne de parti davalarında yargılandığı davalarında Kürtçe savunmaları hiçbir zaman yapmadılar.

Oysa Vedat AYDIN Duruşmalarında, Türkçe konuşmayı reddetti. Kendini savunmaktan ziyade Kürd ulusal davalarını Kürtçe yapan ve mahkemelerden hep Kürtçe tercüman isteyen bir humanist bir dava adamıydı. O süreçlerde tabuları yıkan, gerçektende devletin Kürd asimile ve realitesini inkar eden devletin siyasetini ve politikasını zorlayan davalarda yargılanan bir isimdi.


Birkaç ay sonra tahliyesinin akabinde Vedat Aydın, 1990 yılı sonlarında İHD Diyarbakır Şube Başkanlığı'na seçildi. 1991 yılı Mayıs ayında yapılan HEP Diyarbakır İl Kongresi’nde başkanlığa seçilen Aydın, o yılın Haziranın 29.da Batman’da Sıdık TAN’ın arabasında bomba patlatılmıştı. Vedat Batman’a gitmiş, orda artık faili meçhul sürecinin başladığını hissetmişti. Gelir gelmez hemen Diyarbakır HEP il binasında basına açık bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Ben de ülke muhabiri olarak o toplantıya katılmıştım. Vedat partililere aynen şunu söyledi Kürdlere karşı yeni bir konsept kurulmuş, Kürd siyasetçilerini faili meçhul saldırılarla imha süreci başladığını belirtip, Partililere ‘sizi evinizden dahi almaya geldikleri zaman gitmeyin direnin evinizde ölün sabahı bekleyin.” İkazında bulundu.


Maalesef 6 Temmuz gecesi kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce evinden almaya geldiklerinde Vedat direndi kapıyı açmamıştı, yarın sabah gelin o zaman gelirim demiş ama ne oldu da bir anda Vedat perdeyi araladı aşağıya baktı aşağıda bekleyen arabanın yanında volta atan şahısları gördü eşine kapıyı aç bunları ben tanıyorum hemen gelirim arada zaman geçmeden eşi partiyi tüm akrabalarını ve avukatlarını arayarak Vedat’ı aldılar.


Vedat’ın avukatları emniyetin tüm birimlerini arayarak bizde değil cevabını aldılar. Sabah oldu Emniyet, Jandarma biz böyle bir şahsı almadık dediler. Bu beyanlar vedat’ın eşi Şükran AYDIN, 7 Temmuz da yine il binasında biz cenaze töreni hazırlıkları yapıyorduk o zaman HEP genel başkanı Fehmi IŞIKLAR’dı yine ülke muhabiri olarak o anlatım ve ifadelere tanıktım. Zaten ben 12 Eylül’de önceleri yukarda saydıklarım kurumlardan HEP’e kadar Vedat’a en yakın ve onunla çalışan kişilerden biriydim. Aile fertlerinin gözleri önünde "emniyette ifadesi alınacağı" söylenerek gözaltına alındı. 8 Temmuz günü Elazığ'ın Maden ilçesi yakınlarında bir köprü altındaki menfezde işkence edilerek kolları ve bacakları kırılmış ve kurşunlanmış olarak cesedi bulundu. Ve “sahipsiz” adı altında Maden Mezarlığına defnedildi. Ailesinin bir gün sonra kimlik tespiti ile cenazesi büyük bir araç konvoyu ile Diyarbakır’a getirildi.


Cenazesinde bir Kürd isyanı, halk ayaklanması yaşandı. O zaman koalisyonlar hükümetiydi, Mesut Yılmaz Başbakandı. KILIÇDAROĞLU’nında partisi o faili meçhul dönemlerde Erdal İNÖNÜ’yü tasfiye ederek Murat KARAYALÇIN başa getirildi.

Koalisyona ortak oldu, Tansu ÇİLLER ve Mesut YILMAZ’la iktidar oldu. Kürdistan’da köy boşaltmalar ve faili meçhuller bombalamalar başladı ve o günkü iktidar cenaze töreninde özel tim HEP vekillerinin bulunduğu otobüse sis bombası atarak gözaltına almaya çalıştı. Sonradan Urfa’da faili meçhule kurban giden HEP Urfa İl Başkanı Muhsin MELİK tabancayla karşılık vererek vekilleri korudu. Cenaze töreninde yirmiye yakın kişi katledildi, kırka yakın kişi kayıp, bazılarının halen akıbetleri hakkında herhangi malumat yok. Ve cenaze töreni kanla bastırıldı.


HDP’liler Kürdlerin tarihinde asimile ve tarihte katliam geleneğinden gelen ve o yıllarda partisi iktidarda olan KIlIÇDAROĞLU’nun yürüşüne katılarak Vedat AYDIN’ın ölüm yıldönümünü anmadılar mezarı boş kaldı. Anma basın açıklamalarla diğer Kürdistani partilere kaldı.


Mehmet Emin KARAKULAK
Demokrat düşünce sahibi ve koordinatörü

www.demokratdusunce.com


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!