Advert
Aileler dikkat tercih dönemi başlıyor
İsa Batıhan

Aileler dikkat tercih dönemi başlıyor

Bu içerik 228 kez okundu.
Advert

Aileler dikkat tercih dönemi başlıyor

 

Sevgili anne babalar, hepiniz, hep söylediğiniz gibi farklısınız ve kuskusuz çocuğunuz için birbirine benzeyen ayni şeyleri yapmıyorsunuz.

Birçoğunuz öteki anne babalara göre çocuğunuz için çok daha "özverili " çok daha "İyi" ve çok olumlu birer örneksiniz.

Bunları biliyorum ..

Yine de çocuğunuzun tercih dönemine girdiği şu sıralarda birkaç önemli noktayı paylaşmakta yarar var...

Çocuğunuz sınavlardan geçiyor  ve işin kötüsü bu daha sonra da sürecek ;bu durumu değiştirme şansınız da yok.. Şimdi yapılacak ilk şeyin, bugün ulaştığı kendi ölçüsündeki başarıyı fark etmek olduğunu unutmayın ve bunu takdir ettiğinizi abartmadan ama yeri geldikçe içten olarak söylemeye çalışın..

 

Sonuç "sizin ölçülerinize göre " çok iyi olmayabilir, unutmayın ki ne O"nun üzerinden kendinizi kanıtlıyorsunuz, ne de o kendisini size yada başkalarına kanıtlamak zorunda....."Kanıtlama" çabası eğer söz konusu olan sınav başarısızlığı ise ,"inanın ondan çok daha büyük ve yaşamsal tehlikeler yaratabilir..

 

Elde edilen sonuç kotu olmayabilir, ama belirlediğiniz "hedef"le de örtüşmeyebilir ..bunun için kendinize de O"na da. Yasamı zehir etmeyin ve çocuğunuzu sonuç ne olursa olsun sevdiğinizi ve yanında olduğunuzu hissettirin..

Şimdi tercih dönemi başlıyor, iste size krizi fırsata dönüştürme şansı... Bu süreçte kaygı, öfke ve özellikle "iğneli dokundurmalar"dan uzak durun.. Hatta bu işi birlikte yaşanan eğlenceli ama ciddi bir sorun çözme oyununa dönüştürün. Göreceksiniz çok yararlı olacaktır!...

 

Neden yazıyorum bunları?...

Siz "zaten biliyor ve yapıyorsunuz "üstüne üstlük benim yazmama ne gerek var?

 Patti Davıs"in ( Ronald Reagen"ın kızı ) şu sözünü anımsadım da o nedenle:

"Babamı (annemi de diyebiliriz ) düşündüğüm zaman aklıma gelen ilk anıları politikayla ilgili değil, Bir çocuğun hayal gücünü teşvik eden iyi bir atçı olmayı ve düştüğüm zaman hep tekrar ata binmeyi öğreten bir adamla ilgilidir.)

Çocuğunuz sizi de neden  böyle animsamasin ?..?..???

 

12 yıldır üniversite sınavına giren gençlerimiz için 'tercih danışmanlığı' hizmeti vermekteyiz, bu yıl da hizmetine devam ediyoruz. Daha önce İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Elazığ vesaire illerimizde 450 bin üniversite adayına ulaşan Profesyonel Tercih Danışman hizmeti değişik noktalarda hizmet verildi. Bu yıl Kızıltepe ilçemizde yer alan Dunaysir iş Merkezin de gençlerimizin hizmetinde olacağız. İlçemizde üniversite tercihi yapacak tüm gençlerimize, TEOG öğrencileri 14_24 YGS_LYS öğrencileri 18 Temmuz"dan 26 Temmuz’a kadar hizmet alabilecek...

Randevu için irtibat numarası: 05383892782

 

Egitimci-Yazar, Aile Terapisti

 

İsa BATUHAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…