Advert
24 Temmuz Basınla Dayanışma Bayramı
Emin Karakulak

24 Temmuz Basınla Dayanışma Bayramı

Advert

24 TEMMUZ BASINLA DAYANIŞMA BAYRAMI

Türk Basını'ndan sansürün kaldırılışı (!)

24 Temmuz…  Basın Bayramı.

 Basında sansürü kaldırılışının 109.yıldönümü.

Özgür basının önemi o günden 109 yıl önce anlaşılmış basında sansür kaldırılmış. 2.Meşrutiyetle birlikte Türk basınında sansüre karşı bazı düzenlemelere gidilmiştir. Nitekim o günden bu yana dünyada basının ününe hep yasal düzenlemeler basının ününe hep sansür baskı ve yargılanmalara açık hale getirmeye karşı karşı ya bırakılmıştır. 1821 yılındaki Yunan isyanını destekleyen Avrupa gazetelerine karşılık İzmir de Fransızca yayımlanan osmanlı taraftarı gazetelerin faydalarını gören Osmanlı yönetimi basının önemini 1820’lerde anlayarak Türkçe gazete için çalışmalara başladı.

1831 de Devlet eliyle ilk Türkçe gazete Takvim-i Vekayı basıldı. Ancak Takvim-i Vekayi yalnızca devletin çalışmalarını halkla paylaşma amacını taşıyordu.

Yani çıkarılan gazete de yeni yasalar ve resmi duyurulardan başka bir şey yoktu.

İlk Türkçe özel gazete ise 1860 yılının sonlarında yayımlanmaya başlanan Tercüman-ı Ahval gazetesi idi. Tercüman-ı Ahval gazetesi ziya paşanın eleştirel bir yazısı nedeniyle mayıs 1861 de iki 2 hafta süreyle kapatıldı. Bu Türk basının da açık açık ilk sansür ilk örnek oldu.

Türk basınında ilk defa 1876 da 10 Mayıs’ın da sansür yasayla uygulandı. Özel gazetelerin yer vermesi ve zaman zaman hükümete muhalif duruşlar sergilemesi yönetimin hoşuna gitmedi.

Bu sebeple sansür hakkındaki Ali kararname çıkarıldı böylelikle ilk defa bütün gazetelere sansür uygulanmış oldu.

32 yıl süren uygulama sonunda 24 Temmuz 1908 tarihinde sansür uygulamasına son verildi

2. Meşrutiyet’in ilanıyla gazetelerin yayım öncesi denetimi kaldırıldı

1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye’de ilk gazetenin çıkış tarihinde düzenlenecek bir basın günü oluşturmayı planladığında bir sorunla karşıladı. İlk gazete konusunda bazı kişiler Takvimi-ı Vekayi’nın yayınladığı tarihi kabul ediliyordu.

Cumhuriyet Döneminde 24 Temmuz tarihli Türk Basınında sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edildi.

Bugün Türkiye de basın özgürlüğü ciddi tehlike altında. Zaman 1908 öncesini hatırlatan ve geride bırakan uygulamalardan geçiliyor. Ancak bugün karşılaşılan bir başka sorun ise iş ve hürriyetini kaybetme konusundan düşündüğü ve yazmak istediği her şeyi yazamayan kendi kendini sansürleyen bir basının oluşma tehlikesidir.

Sansüre karşı mücadele yalnızca basının gazetecilerin görevi olmayıp herkese sorumluluk düşmektedir. Nitekim basının engellenmesi halkın haber alma özgürlüğünün engellemesi demektir.

Basın Bayramı basın çalışanlarını çalışma şartlarındaki zorlukları anlamak onlara saygı duymak amacı ile ortaya çıkan ve kutlanan bir gün. o yüzden 24 Temmuz simgesel önemini halen kaybetmedi.

Ancak bugün gazetecilerin düşüncelerinin baskı altına tutulmadığı, yakalanma ve şiddete  hatta katledilmelerle karşı karşıya kalmamaları her açıdan basınımıza gazetecilerimize sansürsüz bir Türkiye ve dünya istiyorum.

24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Basın çalışanlarının kararlı onurlu direnişi ile sansür 24 Temmuz 1908 tarihinde kalkmıştır. O gün basınla dayanışma bayramı kabul edilmiştir.

Bu süreçten bu yana Türkiye de ve Dünya da çoğu ülkelerde yapılan çeşitli yasal düzenleme sansürün ve baskıların önünü açmıştır. Yeniden gündeme gelmesi demokrasi ve hukuk devleti anlayışına ve ilkelerine zarar vermektedir.

Türkiye de görsel veya yazılı basın olsun yerel veya yaygın medya olsun tüm basın çalışanlarının sahada zor şartlarda çalışmaları dünyada çoğu ülkelerde baskı sansür şiddet ve tutuklamaların ve hata ceza almalarının önüne geçilemediğini, bundan sonra düşüncelerinden dolayı gazetecilerin sorgulanmadığı, tutuklanmadığı bir dünya ve Türkiye diliyorum.

24 Temmuz’u basının Dayanışma günü olan gazeteci meslektaşlarımın gününü kutluyorum.

Mehmet Emin KARAKULAK

Demokrat Düşünce sahibi ve koordinatörü

www.demokratdusunce.com

 


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!