Advert
Ekmeğe Ve Ölüme Koşmak
Emin Karakulak

Ekmeğe Ve Ölüme Koşmak

Bu içerik 310 kez okundu.
Advert

EKMEĞE VE ÖLÜME KOŞMAK

ACIMIZ BÜYÜK.

Bu ne ilk nede son Bu gün Sakarya'nın Hendek İlçesinde Meydana Gelen kaza haberi ilçemizi derinden üzmüştür. 

Dün akşam itibariyle maalesef yaralılardan birinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayı sekize çıkmış durumda üçü ağır olmak üzere yaralıların sayısı dokuz

Evet canımız gitti. Alın teriyle Bir lokma ekmek kazanmak için her yıl ağustos ayında Kürt illerinden Karadeniz in illerine bir ay veya yirmi beş günlük iş için dramatik acıya katlanarak fındık toplamaya gidiyorlar. Kazanacakları cüzi paralarla önümüzdeki Kış  ayları için  nafaka almak ve okuyan çocuklarını işportadan giy indirmek.

Ne yazık ki insanlık dışı muameleyle karşılaşıyor. Hatta bazen ırkçı şöven ve faşist saldırlarla karşılaşmaktadırlar. Bu akşam ben yazıyı hazırlarken televizyon haberlerinde Kütahya da ekmeğin peşinde olan Kürd işçilere yinede faşist şöven ırkçı bir saldırı oldu. Ona rağmen yinede ekmeği için tüm bu badirelere katlamaktadırlar.

Bu muamele ile bir traktör Römorkuna istiflenmiş onlarca İnsanımızın da işçimizi emekçimizin acemi belki de ehliyetsiz bir şoför tarafından uçuruma Yuvarlandı 7 kişi hayatını kayederken ondan  fazla kişide yaralı.

Hayatlarını kaybeden ister Mardin, olsun ister Türkiye'nin her hangi bir ilin den olsun bu ülkenin insanları hepsi bizim emekçilerimiz. Batı Karadeniz, Ege, Akdeniz ve diğer bazı bölgelere mevsimlik işçi olarak gidenlerin hepsi Kürd coğrafyasından ve yüzde doksanı Kürd nüfusundan olmaktadır.. Bu emekçi işçileri.

Bu şekilde kamyon ve traktör kasalarında taşımak sosyal bir Devlette kabul edilir bir durum değil. Bu toplumsal, sosyal bir yaradır. Bu İnsanları bu duruma düşüren ve bu muameleyle mahkum eden edenleri ile sorumluları Devlet de dahil kim olursa olsun kınıyorum.

 Hani bir günlük işçi dahi olsa sigortasız çalıştırılmayacaktı tarım işçisinden tut bir günlük işçiye kadar ev işinde çalışan ve hata günü birlik işlerde iş yapan herkes sosyal güvencesiz çalışmayacak.

 Soruyorum bu yitik canlarımızın sosyal güvenceleri nasıl karşılanacak Yine İnancımızın gereği sadece İlahi takdiri buna kader deyip kaderden kaçınılmaz susmak kendimizi teselli etmek ve sinemize mi çekelim

Vefat edenlere yüce Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve metanet dilerim. Mekânları cennet olsun nurlar içinde yatsın İnşallah.

Mehmet Emin KARAKULAK

DEMOKRAT DÜŞÜNCE sahibi ve koordinatörü

www.demokratdüşünce.com

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.