Advert
Bugün Dünya Gazete Dağıtıcılar Günü
Emin Karakulak

Bugün Dünya Gazete Dağıtıcılar Günü

Bu içerik 368 kez okundu.
Advert

BUGÜN DÜNYA GAZETE DAĞITICILAR GÜNÜ

YAZIYOR YAZIYOR. Bugünün Dünya Gazete Dağıtıcıları Günü Olduğunu Yazıyor.

Bugün 11 Ekim Dünya Gazete Dağıtıcıları Günü. Onlar bizleri her sabah evimize ya da iş yerimize ulaştırdıkları gazetelerde yer alan haberler vasıtasıyla günün gelişmelerinden haberdar olmamızı sağlarlar. Çoğu zaman da gazetem gelmedi ya da geç geldi diye azarlarız onları. Ama bilmeyiz ki o gazeteyi bizlere hangi zorluklar içerisinde ulaştırırlar.

Kürd coğrafyasında 90 lı yıllarda çoğu Kürt dağıtıcılar kaybedildi, yakalanıp işkence edildi ve infaz edildiler basın halen o acıları yaşıyor.

Ve o acılar halen Kürd basınını beleklerinde taze bu süreçte ise kanun hükmünde kararnamelerle basının kapılarına kilit vurmaktadır. Sosyal medya, internet haberciliği iletişimini engellemektedir.

İşte böyle zorluklar içerisinde dağıtır dağıtıcı gazetesini. Öyle de olsa bugün onların günü

 “İletişim araçları çok çeşitlenerek yaygınlaşmış olsa da gazeteler hala eski önem ve değerinden bir şey kaybetmemiştir. Birçok gazete okuru abone olmak koşuluyla, işyeri ve ev rahatlığında gazete okumaktadır. Ama birçok kimse bu gazetelerinin hangi zorluklar da ellerine geçtiğini, kapısına gazetenin nasıl ulaştığını pek düşünmemektedir.

Yağmur çamur, kar tipi demeden sabahın erken saatlerinde, herkes yatağında uyurken, gazete dağıtıcıları iş başındadır. Sokak sokak, cadde cadde tüm kenti dolaşarak görevlerini en iyi şekilde yerlerine getirmeye çalışan gazete dağıtıcıları, gazeteyi çıkaranlar kadar önemlidir.

Gazete dağıtıcıları, yaptıkları işi, ekmek uğruna, aş uğruna her şeyi göze alarak yapıyorlar. Hatta, tanınmış tanınmamış birçok gazetecinin geçmişinde gazete dağıtıcılığı vardır. Çünkü, gazete dağıtıcılığı bir okul gibidir. Gazete basımından katlamasına, muhabirliğinden editörlüğüne kadar birçok şeyden ilk haberdar olanlar,  gazete dağıtıcılarıdır. Gazeteyi ilk okuyanlardır. Bisikletlerinin sepetlerine doldurdukları günlük taze haberlerle dolu gazeteleri, abonelerine yetiştirmeye çalışırlar.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte güne başlayan, yaşadığı şehrin birçok yerini her gün gezip gören, sabahları insanlara ‘günaydın’ diyerek, yaşamın her anına tanık olan gazete dağıtıcılar fedakâr ve cefakâr bütün gazete dağıtıcılarımıza.

11 Ekim Dünya Gazete Dağıtıcıları Günü’nü sosyal paylaşım sitesinden “Sabahın ilk ışıkları ile birlikte gazeteleri yağmur, çamur, kar, kış demeden dağıtımını yaparak, bizlere ulaştıran bütün gazete dağıtıcılarının 11 Ekim Dünyü Gazete Dağıtıcıları Gününü kutluyor, kendilerine sağlık ve kolaylıklar diliyorum.”

Mehmet Emin KARAKULA


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.