Advert
Şu ci.  Bu ci.  ve  Irkçı Söylemler Ülkenin Geleceğini Dinamitliyor.!
M.Şerif Öter

Şu ci. Bu ci. ve Irkçı Söylemler Ülkenin Geleceğini Dinamitliyor.!

Bu içerik 203 kez okundu.
Advert

ŞU Cİ.  BU Cİ.  VE  IRKÇI SÖYLEMLER ÜLKENİN GELECEĞİNİ DİNAMİTLİYOR.!


İki gün önce  Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayip Erdoğan Muhtarlarla 40’ncı toplantısını yaptı. Kırk bir kere maşallah diyelim.  Sayın Cumhurbaşkanımız sanırım başka bir kitle örgüt temsilcileriyle bu kadar çok sohbet toplantıları yapmamış. Muhtarlarımızla olan bu muhabbet daim olsun Nazar değmesin İnşallah   Dün 19 Ekim muhtarlarımızın günüydü.                  Bir kez daha muhtarlarımızın  günü kutlu olsun diyor ve yazıma başlıyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımız toplantıda ifade ettiği “Türkçülük ve Kürtçülük bölücülüktür” sözleri kesinlikle çok doğru bir tespittir.

Cumhuriyet tarihi boyunca bu Ülkede kutuplaşma, bloklaşma, eksik olmadı. Bunun temel nedeni bana göre  ırkçı söylemlerin ta kendisidir.

Birileri yıllarca ulusalcılık söylemiyle kendilerini Vatanın,Ulusun Cumhuriyetin  bekçileri,Ülkenin asil  sahipleri olduğunu ifade edip, muhafazakar,Dindar ve diğer kesimleri gericilikle,yobazlıkla,İrticacılıkla, şeriatçılıkla vs. suçlayıp, aşağıladılar  ve her türlü   özgür yaşam alanlarına müdahaleyle  bu kesimlere tabiri caiz ise yaşamı zehir ettiler. Bunlar siyaseten Kendilerini sosyalist olarak  tanıtan kesim. Ama maalesef Avrupa’daki sosyalist siyasetin hoş görü ve insancıl yaşam tarzının zerresi bunlarda yoktu.

Başka bir kesim milliyetçilik kisvesi altında Türkçülük yaparak herkesin kendi ırkını inkar edip, Türküm, mutluyum diyecek aksi halde Vatan hainidir gibi laflar.  Bunlara göre bu ülkede Kürt,Çerkez,Boşnak,Arap,Arnavut, Süryani,Ermeni, Vs. başka bir ırkın  kimliğiyle kendini tanıtma hakkı olamazmış. Oysa gerçek milliyetçi Ülkesinin birlik ve beraberliğinin korunması ve her alanda kalkınması için çalışır ve tüm farklı inanç ve kültürlere karşı hoş görülü,kucaklayıcı ve kabullenici bir yaklaşım içinde olur.

Başka bir kesim Din kisvesi altında insanların dini duygu ve değerlerini suiistimal ediyor. Bunlarda Dincidir. Oysa dinin amacı insanlara iyi ile kötüyü,doğru ile yanlışı,güzel ile çirkini bildirmektir,dünya ve ahret mutluluğuna kavuşturmaktır. Dini Kullanmak Allah katında büyük günahlardandır.

Kürdçülük yapan bir kesim de Türk sosyalist kanattan bir grup  ile hareket ederek  özellikle muhafazakar kürdler üzerinde zaman zaman baskıcı ve dışlayıcı olmaktadır.

Ne yazık ki bu ırkçı ve mağrur zihniyetler ülkenin her alanda hak ettiği kalkınma ve huzura kavuşmayı bu güne kadar hep engel olmuştur. Son otuz yıldır bu ülkede yaşanan her türlü ayrılıkçı ve yıkıcı örgütlerin, şiddettin, kavganın ve acının baş sorumlusu ırkçı zihniyettir.

Tüm bu yaşanan acı tecrübeler ve yukarıda saydığım sebepler herkes tarafından biliniyor. Sayın Cumhurbaşkanı tüm bunların farkında olduğu için Türkçülük ve Kürtçülük bölücülüktür demiş. Bende şunu ilave etmek isterim. Şu parti Lİ   bu parti Lİ   Din Cİ   bu Cİ  gibi söylemleri kasıtlı kullanan kim olursa olsun.Bölücüdür,Irkçıdır ve bu ülkeye en büyük kötülüğü yapandır.


Sayın Devlet Bahçeli Kürtçülüğü izah için Türkçülüğü örnek göstermek yanlış olduğunu söylemiş.

 Devletin birliğine vatanın,bölünmez bütünlüğüne inan ve bunun için gerekirse canını seve seve  feda edecek ve bu ülkeyi kendi tek vatanı bilen bir KÜRD yurttaş olarak sayın Bahçelinin bu ifadesinde Kürdlere aşağılayıcı bir üslup görüyorum. Daha önce Cumhuriyet Halk Partisi CHP’nin bir bayan millet vekili benzer bir üslup kullanarak Türkleri ve Kürdleri eş değer gördüremezsiniz diye  bir açıklama yapmıştı.

 Herkes bunu çok iyi bilsin ki Kürdlerin en az % 90 ı  Türkiye Cumhuriyeti Devletini kendi vatanı biliyor ve sahipleniyor. Kürdler diğer tüm yurttaşlar gibi ülkenin dört bir tarafına yerleşmiş,kız alıp kız vermiş bin yıldır bu coğrafyada yaşıyorlar.Hepimiz akraba olmuşuz,Tek vücut, damarla kan olmuşuz. Bu tür ırkçı söylemler  Ne kürd nede Türk siyasetçilerine orta ve uzun vadede bir şey kazandırmaz. Aksine kayıp ettirir. Belki   kısa süreli günü birlik siyaseti kurtarır ama Ülke bu söylemlerden büyük yara aldığı ve dinamitlendiği unutulmamalı.


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları