Advert
Yazık Ediyoruz!
Diler Erbeyi

Yazık Ediyoruz!

Advert

YAZIK EDİYORUZ!

 

İnsan herkesle her şeyle baş edebilir ama şişe kendisine çevrilince bu çok zor olabiliyor.

 

Çünkü insanoğlu en çok kendine yenik düşüyor. Kendi nefsine, kendi heveslerine, kendi korkularına, öfkesine vs. vs. yani insan kendi ile baş etmeye çalıştığında güçsüz düşer.  Eğer karanlıktan korkuyorsan bu senin problemindir başkasının değil. Ya korkup üstesinden gelirsin yada onun seni alt etmesini izlersin. Pasaklılığın dağınık çalıştığın masan değildir o senin bir düzenindir. Herkes bunu idrak etmez olabilir. Yada saçlarını toplayış şeklin değildir seni tutsak eden.  Eğer ki bir gram mutluluktan pay almıyorsan sana verilmediğinden değil senin almadığındandır. Çünkü mutluluk verilen bir şey değildir.( İşte bu son cümleye inanmak duruma göre değişen bir şey tabi) siz birilerini yaralarsınız bir başkası sizi; siz birilerine dünyaları vaad edersiniz bir başkası size. Dünyanın döngüsünden kaynaklandığını düşünüyorum . Bir öküzün boynuzlarındaki tepsinin üstünde olduğumuzdan mıdır yoksa elip şeklindeki dünyanın müthiş yer çekimi dedikleri kavramla alakalı olarak elipsin üstünde oluşumuzda mıdır? Bilmiyorum. Ama iki döngüden birinin kurbanı olduğumuzu düşünüyorum. Siz birini yaralarsınız o da gider başka birini ama güç değil  bunlar. Bunlar ucunda sivri oklar olan EGO’lardır.

2-3-5-…10’a bölünen sadece ırklar veya mezhepler değil bir o kadar bölünen bir de  insani duygular.

Zaten bu noktalardan dolayı ayrışıyoruz. Sebebe sebebiyet  verende tam olarak bu.

Yazık ediyoruz!

 Kendimize ilk başta olmak üzere her şeye, herkese yazık ediyoruz. Dünya sadece bir kişi üzerine kurulu değil. Yani BEN kavramı üzerine kurulu değil.  Sen-O-Biz-Sizler- Onlar zamirleri olmazsa –Ben- zamirinin de hiçbir anlamı olmaz. Bunca zamirin içinden  egodan arındırılmış olan tek zamir ise –BİZ- ( En adil zamir.) Kötü isek biz kötüyüz. İyi isek biz iyiyiz. Ne isek biziz, hep beraberiz.  

Şimdi Biz kalkıp bütün varsayımlardan tek bir varsayım çıkarırsak, ardından kimin yok olduğunu önemsemediğimiz anlamına gelir. Neden- sonuç ilişkisi kutsanıyorsa o zaman problem yok demektir.

 ( Tabi gerçekler üzerine inşa edilirse.) 

Yaşam şeklimiz bizim yaptırımlarımızdan kaynaklanan bir durum. Biz ne isek, yani ‘’ne ekersek onu biçeriz.’’ Diyor ya Atalarımız işte ondan içmek lazım. İçelim ki kendimizden yola çıkarak onarmaya başlayalım. Bir avuç insanız. Zayıflıklarımız ve korkularımızla. Her kesin her Ben’in bir yarası vardır dokunamadığı, dokundurtmadığı. O zaman bu şeklin nedeni ne anlamış değiliz.

Herkes kendince mükemmel, herkes haksızlığa uğramış. Her kes iyi birer birey hisseder kendini ama tartmak lazım, ki tartılınca ortaya çıksın. Kafanızı yastığa koyarken empati kurun, doğru bana mı yakışıyor yoksa karşı tarafa mı? Diye. O zaman analarsınız, gerçek siz mi doğruyu taşıdınız  yoksa empati olduğunuz siz mi? Çok zor olmazsa gerek adil bir siz olunca.

Diler Erbeyi

21.12.2017


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!