Advert
Yola Çıktım Mardine
M.Sait Ekinci

Yola Çıktım Mardine

Bu içerik 264 kez okundu.
Advert

YOLA ÇIKTIM MARDİN'E.                

  Tüm renkleri içine nakşetmiş  medeniyetler zincirinin son halkası, canlı mozaik, zaman tünelinde tarih müzesi, Mezopotamya incisi, Beş dilin ana kucağı gibi hoşgörü şehri, Türkiye minyatürüsün Mardin.     

 

Minare, kubbe, kemer ve taşına işli engin motiflerinle, mecz'i levhasın.

 

  Göğü delen doğal piramit gibi heybetli duruşunla, kartallara yuva, kaşiflere konu, dervişlere kuh'i ilhamsın. 

  Hilal gerdanlığınla ova denizinde yüzen kervanlara geceleri fener, gündüzleri ise pusulasın.

  Ovaya nazır seyranlık terasından, Suriye ve höyükleri avucundaymış gibi seyreder; paçalı güvercinlere takla attırıp, gam uçuransın.

  Ben, benim diyen şehirlere sertacsın. Gizemli yamacında yankılanan deyüzzaferanda çansın. 

Hikmet deryasında yüzen, Kasımiye, Hatuniye ve Zinciriyesin Mardin.

  Ezan, sela ve çan sesinin akustik yankısı, varyantlı sokaklardan Abbaraları aşıp mistik hanelerde armonik terenümsün.

  Ebu-l iz el cezeri'nin Kasımiye ilim meclisinde sibernetiği keşfeden, Sultan Şeyhmus'un İrfan dergahında lahuti aleme kanat çırpansın. 

  Halid Bin Velid, Selahaddin-i Eyyubi, Alpaslan ve Mor Petrus'un torunları, asırlardır huzur, güven ve hoşgörü kucağınla düşman  çatlatansın.

  Cana can katan arifan sohbeti gibi demli havanla hastalara şifasın. Akıp giden asimetrik ruhlara terapi, kadir bilmezlere ise mitolojide Şah-ı maransın. 

  Kalen gibi dik ve mağrur burcunda Al Bayrağın, tahtında Kırkızın sıcak nefesi, solunda Kal'ıt Maranın sana tav olmuş mest'u hayran bakışı ile sevdasın. 

  Bilene şiir, roman, kitap ve destan; dinleyene davudi Seda ile dört dilde yakılan, "Sabiha" veya "Yola Çıktım Mardine" türküsü gibi aramsın.   

  Dara'da tarih platosu. Diri sanatınla Telkari. Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'nde baştasın. Up'uzun kametinle cihanda teksin Sultan Kösen! Nobel Kimya dahisi "azmin öyküsü" Aziz Sancarsın. 

  Bereketli Zergan deresini doğuran  Yeşil Ğurs vadisinde, onlarca su değirmeni, Alipaşa pınar ağzında Dengız Gölü, üstünde şelalesin. 

  Kızıltepe havzasında, başak koçan bereketi ile tahıl anbarı, İbrahim Halil sofrasında ise birkaç kişinin kulplarından taşıdığı "devşirme etli bulgur dolu" bakırdan cifni, Güğümünde Mırra'sın. 

  Midyat'ta Gelüşke Hanı, Ulu cami, Deyrül Umur Manastırı gibi her yanınla tarihsin. Nusaybin'de beyaz su, pamuk rekoltesi, Zeynel Abidin ile Kamışlı'ye kardeşsın.  

  Tur Abidin Dargeçit'te Hes Barajı;  Ömerli'de Mazruna üzümü, pekmez, cevizli sucuk... Savur'da bağ, bahçe; tarih sarmalında sukunetsin. 

  Sin'u Seydoş, Dımıli diyarı Derik'te Halhal zeytini, Mazıdağ'da mazi meşe ormanı, Pir Hattab ereni, Fosfat madeninle odaksın. 

  Yeşilli'de kiraz festivali, Sürgücü, Şeyhan ve Zınnar Eteğinde incir, badem ile narsın... 

  Mutfağında sevgi ile pişen kaburga dolması, maklube, Irok... Vitrinleri süsleyen badem şekeri, Mahlep ile menengiçten kahvesin... 

  İlmik, ilmik, dokunmuş, kültürel, mimari ve otantik deseninle, nazargahı tamaşasın.  

  Engin evsafınla her türlü övgüyü hakeden, Kabe'ye dönük bağdaş kurmuş Mah yüzlüm. 

  Biliyorum; darda olan Kudüs, Bağdat, Şam ve Halep kardeşlerin için mahzunsun. 

  Binlerce yıldır zamana meydan okuyan şanlı ülke tarihinle mazlumlara  umutsun. 

  Bakışın mazidir, manadır, cezbedir.  Bağrında yaşamak tutkudur, sanat'tır, payedir. Sana aşık olmamak elde değil; Zira Ferhad'ın avazı Şirin. Mem'ın hülyası Zin. Günil tahtımda Mardinsin. 

  Ekinci, daha ne desem'ki bilmem, Elhasıl, lal'u güher, misk-i ambersin Mardin...

M. Said EKİNCİ.

 

Not; Biz insanlar! bazen yaşadığımız yörenin tüm nimetlerinden hoyratça istifade etmemize rağmen, taşıdığı değer armonisinden ise bihaberiz. Güzel memleketimiz için Farkındalık oluşturmak istedim. SELAM ile...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı