Advert
Bir Kardeşlik Köprüsü Projesi
Mehmet Halit Solhan

Bir Kardeşlik Köprüsü Projesi

Bu içerik 565 kez okundu.
Advert

Bir Kardeşlik Köprüsü Projesi

İçişleri Bakanlığı tarafından Hepimiz biriz, kardeşiz sloganı ile başlatılan, şehir ve bölge halklarının birbirini daha iyi tanıması ve anlaması için hazırlanan “Basın Mensupları Gönül Elçisi” projesi ile ülkede kardeşlik köprülerinin kurulması hedeflenen proje kapsamında 8 ilden gazeteci grubu ile Trabzon ve Rize gezisine katıldık.


Bölgeler ve şehirler arasındaki mesafeden dolayı birbirini tanımayan toplum arasında kulakları fısıldanan önyargıları kırması için hazırlanan projenin mimarı ise Mardin’in fahri hemşerisi olarak bilinen Ahmet Külekçi, Son yıllarda Kızıltepe ile Trabzon arasında kardeşlik köprüleri kurulması için iki kent arasında adete mekik dokuyan Külekçi’nin bu çabasın İçişleri bakanlığı tarafından Güneydoğu ile Karadeniz arasında hazırlanan proje ile taçlandırıldı. Ayrıca projenin değişik bölge ve şehirlerarasında yaygınlaştırılması bekleniyor.


Burada bu projeye ilham kaynağı olan Kızıltepe Trabzonspor taraftarları derneği başkanı İbrahim Aydın ve yönetiminin emeğini es geçmemek gerek. Bir Trabzonspor gönüllüsü olan Aydın tarafından 2010 yılında kurulan dernek sonrası 2013 yılında Mardin Toplumsal Dayanışma federasyonu başkanı M. Şerif Öter ve federasyon üyesi Kızıltepe Trabzonspor taraftarları derneği başkanı İbrahim Aydın’ın Trabzon ziyaretleri ile başlayan temas ve ziyaretlere Trabzon kanadından Ortahisar Belediye başkanı Av. Ahmet Metin Genç ile Ahmet Külekçi’nin karşılık vermesiyle Kızıltepe ve Trabzon arasında bir kardeş kent dayanışması yaşanmaya başladı.


Derik’e atanan Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün Trabzonlu olduğu bilgisini alan Dernek Başkanı Aydın’ın kendisini ziyaret etmesi sonrası alınan Mardin ilçelerinden bir grup gencin Trabzonspor maçını izlemesi üzere Trabzon iline götürülmesi kararının alınmasından sonra Kaymakam Safitürk’ün Şehit olması üzerine İçişleri bakanlığının bunu bir vasiyet kabul etmesi ile geçen yıl 3 otobüs dolusu Kızıltepeli, Derikli, Nusaybinli ve diğer ilçelerden Mardinli gençler Trabzon’da Gençlerbirliği maçını izleyip Trabzon şehri gezdirildi.


Devam eden ziyaretler 2017 yılının sonunda Trabzon Ortahisar ile Mardin Kızıltepe Belediyesi işbirliği ile Kızıltepe’de düzenlenen Hamsi şöleni ile pekiştirildi. Şölene Trabzon ve Mardin Milletvekilleri, Mardin Valisi, Ortahisar Belediye başkanı Kızıltepe kaymakamı-Belediye başkan vekili başta olmak üzere çok sayıda bürokrat ve yetkili katılırken Kızıltepe miting alanını 30 bin kişi doldurarak Kızıltepe Trabzon kardeşliğine dem vurup, birlikte halay çekip, horon teptiler, Trabzonspor bayraklarını sallayıp en büyük Trabzonspor sloganları atan kalabalıktan 50 kişi ise 15 gün önce yine Trabzon’da Fenerbahçe maçında Akyazı Trubününde yerini alıp Trabzon’a destek verdi. Şehir turu yaptı.


İşte yaşanan bütün bu gelişmelerin ardından diğer organizasyonlarında mimarı olan Kardeşlik köprüsü koordinatörü Ahmet Külekçi’nin çabası iki bölgeyi de bir araya getirdi. Trabzon Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde yapılan ve diğer bölgeler ile şehirlerarasında kardeşliği pekiştirecek projede kapsamında Trabzon’da dillerden düşmeyen ve övgüyle bahsedilen doğu misafirperverliğinden geri kalmayan bir misafirperverlik ile karşılaşan gazeteci dostlar memleketlerine memnun ve mutlu döndüler. Ben şaşırdım mı? Şaşırmadım çünkü Trabzonlu dostlarımızın misafirperverliğini dostluklarını Kızıltepe’ye geldiklerinde ve 15 gün önce gittiğim Trabzonspor-Fenerbahçe maçında görmüş yaşamıştım.


Proje kapsamında Trabzon ve Rize merkez ile bazı ilçelerinin doğal güzelliklerini gezmek, yemyeşil bitki örtüsü ile Karadeniz’i seyretmek, mahalli yemeklerini tadmak fırsatını yaşamak çok güzel olsa da asıl o bölge halkını tanımak sıcak yaklaşımını ilgisini görmek, orada kazanılan dostluk ve kardeşlikler tüm o güzelliklerin kat be kat üstünde olduğundan emin olun.


Ben burada iki bölge arasında kardeşlik köprülerinin inşa edilmesine öncülük eden Proje koordinatörü Sayın Ahmet Külekçi başta olmak üzere bizleri ziyaret etme ve ağırlama nezaketinde bulunan Trabzon valisi sayın Yücel Yavuz’a, Ortahisar Belediye başkanı Sayın Av.Ahmet Metin Genç ve Belediye başkan yardımcılarına, Çaykara Kaymakamı sayın İhsan Ayrancı’ya, Akçabat Belediye başkanı ve Başkan yardımcısına, Çay-Kur genel müdürü İmdat Sütlüoğluna ve tabiki ev sahipliği yapan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti başkanı sayın Yusuf Turgut, Başkan yardımcısı Nevzat Yılmaz, önceki başkanlardan Ergün Ata’ya Trabzon TSYD temsilcisi Murat Taşkın’a, Yönetim kurulu üyesi dostlarım İpek Cansel Şahin, Canan Kalaycı’ya, Kenan Sarı’ya, gazeteci kardeşlerim Özgür Özdemir, Ömer Altıntaş ile Aykan Kıyak ve Trabzonlu, Rizeli gazeteci arkadaşlara ilgi ve alakalarından dolayı kendim ve Kızıltepe Gazeteciler Cemiyeti adına çok teşekkür ederim..

15 Mart’ta projenin ikinci ayağında Şanlıurfa’da, Mardin’de Diyarbakır’da Tünceli’de görüşmek üzere Hoşçakalın…

15.Şubat 2018İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Yaşlı Nüfusu Son 5 Yılda Yüzde 16 Arttı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı
Restore edilen 815 Yıllık Camii ibadete açıldı