Advert
23 Mart Dünya Meteoroloji Günü
Konuk Yazar

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Bu içerik 209 kez okundu.
Advert

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

 

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü’nün 189 farklı üye ülkede kutlanmakta. Günümüzde iklim değişikliklerinin tahmin edilenden daha fazla oranda insan sağlığına etki etmeye başladı.

 

Dünyada yaşanan ve ülkemizde de zaman zaman görülen doğal afetlerin önlenmesi için bugün Meteoroloji Bilimi'ne her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Türkiye'de tüm sektörler için veri üreten ve bu istikamette hizmet veren meteoroloji teşkilatının büyük bir özen ve özveriyle çalışmalarını sürdürdüyor.

 

Gelecekteki ortalama sıcaklıklardaki yükselmelerin aşırı sıcaklık dalgalarına yol açacağı öngörülmektedir. Bu durum, ekolojik dengenin bozulmasına neden olacaktır. Deniz seviyesinin yükselmesiyle birçok alçak kıyıya sahip kara ve ada tehdit altında kalacaktır. Yaz aylarındaki sıcaklık artışıyla da, yaşlı nüfusta ölümle de sonuçlanabilecek üzücü sağlık sorunları ortaya çıkacaktır.

 

Gerek bu tablo karşısında gerekse dünyada yaşanan ve ülkemizde de zaman zaman görülen doğal afetlerin önlenmesi için bugün Meteoroloji Bilimi'ne her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Bugün adalet, arkeoloji, çevre, enerji, sağlık, sanat, savunma, spor, tarım, turizm ve ulaştırma sektörlerinde meteorolojik veriler ve tahminler oldukça yaygın şekilde kullanılmakta ve memnuniyetle geri dönüşleri alınmaktadır. Bu durum, meteoroloji çalışanlarının şevklerini artırmakta ve daha iyi hizmet vermenin imkanlarını araştırmaya sevk etmektedir.

Bu münasebetle, Dünya Meteoroloji Gününün ülkemize ve meteoroloji çalışanlarına hayırlı olmasını dilerim.

 

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları