Advert
Advert
Mardin-Kızıltep'nin Kanayan Sorunlarını Kim Çözecek!.
Konuk Yazar

Mardin-Kızıltep'nin Kanayan Sorunlarını Kim Çözecek!.

Bu içerik 341 kez okundu.
Advert

Mardin-Kızıltep'nin Kanayan Sorunlarını Kim Çözecek!.

Türkiye’de En fazla sorun ve sıkıntılarla boğuşan illerin başında gelen Mardin Kızıltepe ’da seçim öncesinde milletvekili aday adayları Mardin’nın bu sorun ve sıkıntılarına çözüm bulup en büyük hizmetleri yapabilecekler mi..

24 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesinde Mardin’de milletvekilliği aday adaylığına başvuru oldukça yüksek. 200 üzerinden siyasetçi milletvekili olmak için kıyasıya bir mücadelenin içinde olacaklar.Ama gelin görün ki milletvekili aday adaylığı başvurusu o kadar yüksek olmasına rağmen en fazla sorun ve sıkıntıların oluştuğu ilçemiz Kızıltepe ’dır Seçilecek 6 vekilimize çağrımız var bu raporumuza—VARMISINIZ—

Yıllardır her zaman her yıl bu raporumuzu Yerel yönetimlere ilgililere ve yetkililere Vekillere yoluyoruz Basın yolu ile halkımızla da paylaşıyoruz geçen dönem ve şu anki vekillerden hiçbir faaliyet ve çalışma göremedik İlçemizin hiçbir sorunumuzu çözmediler Bizler Rötuş hizmetler değil kalıcı hizmetler istiyoruz.

Vekiller sorunları çözmüşüz deseler çıksın bu halka çalışma ve faliyetlerini anlatsınlar ben ve halkımız de bilelim İşte yeni aday olanlara çağrımız ne olur bu onurlu halkın haklı taleplerine çözüm için çalışmanızı diliyoruz ya gelecek bir erken seçimde yada beş yıl sonra seçimlerin de görüşmek dileğiyle Bu raporumuz o zaman gene sizlere hatırlatacağız ne olur şu anki ve geçen dönem Vekilleri konumuna düşmemenizi diliyoruz..


İŞTE İLÇEMİZİN ÖNCELİK TAŞIYAN KANAYAN İHMAL EDEN SORUNLAR.

1--Kızıltepe TEPE si niye korunmaya alınmıyor Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği  Çev-Gön olarak 10 yıldır bunu dile getiriyoruz sit alanı olsun Tepeyi İşgal etmeyin Belediyeye defalarca rapor sunduk sonra dan sit alanı yaptık dedi ama ne fayda tüm etrafı yüksek binalarla ruhsat verip yapıldı ondan sonra Sit alanı kararı verdi oda dayatmalarımızla  niye etrafı duvarlarla restore edilmiyor niye sit alanına yakışır şekilde yapılmıyor halen Tepe yutuluyor bu tarihi mirasa sahip çıkmalıyız Bu tarihi yeri işgal edip yüksek binalarla etrafı sarıldı sonra da sit alanı yapıldı yazık günah  gene geç değil bu Tepe ıslah edilmeli  bu ilçeye yakışır bir şekilde tanıtıma açılmalı bunu yapanlar da bu halktan da özür dilenmeli

2--DEDAŞ Elektrik sorunu yıllardır bu halkın çilesi. Mağduriyetini niye gidermiyor? Dedaş parasını alıyor kaçak kullananlara ceza verip parasını alıyor, halkı perişan eden günlerce Elektrik kesintisini yapan halkı çiftçileri, Esnafları, mağdur edip zarar ziyana sokan bu halkın mağduriyeti niye giderilmiyor? Üstelikte halkı hırsızlıkla, kaçak Elektrik kullanımı ile halkı suçluyor. Kaçak ve yük ağır olduğu için bu sorunlar çıkıyor deniliyor. Ey be insafsız Ankara’nın reklam ışıkları bizim Kızıltepe’nin Elektrik kullanımına eş değerdir. Orada yük ağır olmuyor da burada mı oluyor?  Ya senin yaptığın insanlık dışı uygulamaların ne olacak? 40-50 yılık trafolarla kalitesiz sigorta ve dayanaksız şartellerle ve eski tellerle bu işi geciktiriyorsun.  Hal böyle iken trafo da patlar arıza da olur  şimdi de  yer altına döşenen malzemenin dayanıklı olup olmadığını ilerdeki yıllarda göreceğiz Mardin ’da herkesin dilinden dökülen ulaşım, işsizlik, enerji Çevre yolu ve Gap sorunu oluyor. Türkiye’nin üçüncü büyük tarım şehri olan Mardin ’da enerji sorunu yıllardır kangren haline gelmiş durumda. Onca siyasi geldi, bürokrat geldi hata bakan bile geldi bir türlü çözüm bulamadı ve her yıl Mardin halkı elektrik dedaş sorunu yaşıyor. Özellikle çiftçilerde kanser haline gelen bu sorunun bu önümüzdeki milletvekili seçimlerinde çözülmesi bekleniliyor. 21. Yüzyılda hala bu sorunla boğuşan Mardin liler yeni gelecek milletvekillerin ve bakanların bu ve buna benzer sorunları kökten çözüme kavuşturmasını istiyorlar.

3--Bu 10 yıldır ZERGAN Deresi Islahı için çaba sarf ediyoruz. Bu 5-6 yıl evvel Zergan Deresi için ihale yapıldı. Ama halen Zergan ıslah edilmedi. Bu ihale nerede yapıldı? Kimin zamanında yapıldı? Müteahhit kim bu iş niye durdurulmuş halen bitmedi bunun akıbetini öğrenmek istiyoruz…

Yaz geldi sıcaklıklar başlasa o civarda yaşayan insanlar kokudan duramaz hale gelecek hastalıklara yol açacak. Dere içi lağım dolu Belediye ara sıra Temizleniyor ama bu yeterli değil dere ıslah edilmeli çalışma niye durmuş Müteahhit kim biz bu konuda Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığa  dilekçe verip davacı de oldum Tüm halkımızdan ricamız duyarlı olalım.

4--GAP projesi 50 yılla yakındır bitmedi, bitecek deniliyor; bende biliyorum ilerdeki yıllarda bitecek ya bu halkın kayıp olan yılların mağduriyeti ne olacak? Bu proje İstanbul, İzmir, Ankara ya da Antalya’da olsaydı kaç yılda biterdi? Bunu vicdanlarınıza ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

5—ÇEVRE YOLU halen bitmedi. Bitecek ben de biliyorum ilerde ki yıllarda bitecek. Ya bu halkın geçmiş mağduriyeti ne olacak, bu çalışma ve faaliyetler niye zamana yayılıyor? Bu metropol illerinde olsaydı kaç yılda bitecekti acaba bunun akıbeti de GAP Projesi gibi olmasın mı?

6--Kızıltepe BÜYÜK ULU CAMİ de İhalesi yapılmış bu ihale kimin zamanın da yapıldı bu kaç yıldır bu onarım çalışma restore halen bitmedi bu Müteahhit kim bunun akıbetini öğrenmek istiyoruz kamuoyuna açıklama yapılmasını diliyoruz bunun akıbeti de Zergan Deresi gibi oldu aman ha müteahhitler aynı olmasın mı?

7--Kızıltepe de bir KİLİSE var bu Kilisenin Tabelası yok! Tarihi Ekoloji bir yapının harabeye dönüşmesi hiçte hoş değildir buranın restoresini rica ediyoruz. Bu kilise Tepe Başı Mahallesinde Kilise Caddesinde.

8--Kızıltepe de ŞAHKULU BEY KUMPETİ var bu kümbet için yıllardır yetkililere durumu iletiyoruz halen kaderine terk edilmiştir bunlar niye onarıma alınmıyor niye restore edilmiyor niye tanıtma levhaları asılmıyor yıllardır bunu dile getiriyoruz ilçemizin Basını da bu konuda gereğini yapmıştır

9--Kızıltepe İlçemiz Türkiye den 43 ilden daha büyük 300 bine yakın Nüfusuyla halen bu ilçede bir YÜKSEK OKUL yok bir ÜNİVERSİTE yok bir FAKÜLTE yok bu ayıp değil mi niye şu ana kadar yapılmadı bu halkın mağduriyeti ne olacak Kızıltepe adına bir Yüksek okul yapılmış Tabelası Mardin İstasyon da görünüyor Geçmiş dönem ve şu anki vekillere sesleniyorum gaflet uykusuna dalmışsınız  Vicdanınız nasıl kabul ediliyor şu ana kadar uyudunuz şimdide seçim arifesi geldi uyandınız Eğer yanlış isem çıkın bu Kızıltepe için ne yapmışsınız çalışma ve faaliyetlerinizi bu halka anlatın bu raporumuz 32 maddeden ibarettir eğer bu maddelerden birisini yapmışsanız çıkın anlatın açıklama yapın ben de  elerinizi öpeceğim eğer yapmamışsanız sizleri halka ve Allaha havale ediyoruz.

10—Bu ilçede SINAVLAR yapılmıyordu-Kızıltepe İlçesi Cezalandırılmış Türkiye nin bazı yerlerinde kopya çekildi suçlu kim ise devlet gereken ceza verildi kim bu kopya sorununa dahil olmuşsa onlar yargılandı Ama bizim bu Kızıltepe ilçesine böyle bir ceza verildi ki bu ilçede bundan böyle Sınavlar yapılmayacak diye karar verildi buna ne dersiniz sayın uyuyan vekiller bu gençlerin bu halkın mağduriyetine niye kulak tıkıp sesiz kaldınız.Ve İlçemizin Federasyonları stk ları Muhtarlarımız Çiftçilerimiz ve onurlu halkımızın desteği ile bunu başardık 2018 bu ilçede inşallah Sınavlar yapılacaktır sakın ha ola Rektör yada vekiller bunu kendilerine  mal etmesin. Seçim döneminde referans göstermesin.

11—İlçemizdeki YER ALTI YER ÜSTÜ GEÇİTLER VE KAVŞAKLAR YOK.yer altı yer üstü geçitleri yok birkaç tane varsa o da yanlınız yayalar için yapılmış alt geçit arabalar için yapılmalı ki trafik kolaylaşsın insanların gidiş gelişleri sağlıklı olsun bu ilçede bunların olmaması her yıl onlarca vatandaşımız kaza kurbanı oluyorlar yazık günah bunun bir an evvel hayata geçirmesini diliyorum bu ilçeye 3 tane büyük yer altı yer üstü kavşakların olması gerek..

Bu ilçenin ÇARPIK KENTLEŞME ye giden icraatlarına son vermeliyız  VERİML TOPRAKLARI BETONLAŞTIRMAYALIM bu vahim bir durum gelecek nesiller için tehlike sinyalleri çalıyor Geçmişten bu yana İlçemizin YEŞİL ALAN payına düşen yüz ölçüm ne kadardır şimdi bakın yeşil alan payına bırakan yüz ölçümüne bakın akıl almaz kayı var bu kayıplar kim yada kimler buna göz yumdular araştırmalı hangi parti döneminde olursa olsun araştırmalı bence

12--İlçemiz 300 bine yakın nüfusuyla bu ilçeye bir BARINMA EVİ yapılması lazım İlçemizin çeşitli yerlerin de kimsesiz onurlu insanların dilencilik yapıldığını bazıları gece bile cadde ve sokaklarda konaklandığını görüyoruz bunlar bizden daha onurlu insanlardır kin nefret çıkar menfaat düşünmeyen şahsiyetlerdir bunlar Ekol insanlardır.

13--İlçemizde çok ENGELİ VE ÖZÜRLÜ baş tacı insanlarımız var bu insanlara yardım destek verilmeli iş alanları açılmalı geçim sıkıntıları hal edilmeli ulaşım sorunlarının giderilmesi iş alanların açılması Spor faaliyetlerine gereken katkı sunulmalıdır.

14--İlçemiz de son dönemler de artan MADDE BAĞIMLILIĞI bizi derinden üzüyor bu güzelim gençlerimize sahip çıkmalıyız bu insanlarımıza gereken rehabilitasyon merkezleri açılmalı bu yıllardır bunu dile getiriyoruz buna çözüm yolları bulunmalı bu konularda değerli Muhtarlarımıza stk lara Federasyonlarımıza Çiftçilerimize büyük görevler düşüyor..

15--Bu ilçe ye mutlaka BÜYÜK BİR KÜLTÜR MERKEZİ yapılması lazım içinde de büyük bir kütüphane bulunması lazım insanlarımız özelikle gençlerimiz burada zamanını geçirmelidir derslerini burada çalışmalı maddi durumu düşük olup Dershanelere gitmeyen gençlerimiz burada çalışırlar Kültür ve sanat büyük değer vermeliyiz.

16--Bu ilçeye BÜYÜK BİR HASTANE  yapılmalı içinde de bir yanık tedavi merkezi olunması lazım Park sorunu gündeme alınmalı ya da şu an bulunduğu Hastane Avlusunda ek bir 200 yataklı hastane yapılması ve altına da büyük bir oto parkın yapılması çok güzel bir proje olur bunu gündeme alınmasını diliyoruz.

17--Yıllardır bu İlçeye ilçe dışında bir büyük OTOGAR yapılacaktı halen ses seda yok yapılacak deniliyor ya bu kayıp olan yıllar niye zamana yayılıyor sebebi ne acaba buna anlam veremiyorum bu Otogarın bir an önce hayata geçirmesini diliyorum Devlet yeteri kadar para gönderiyor Bizler Rutuş hizmetler değil böyle kalıcı hizmetlerin yapılmasını diliyoruz.

18-Bu İlçede sayısız binlerce İŞSIZ İNSANLARIMIZ iş bekliyor iş alanları açılmalı Bu İlçede binlerce insanlarımız Yüksek Okul Üniversite bitirmiş atanmamış elerinde yüksek okul diplomaları var açıkta bir bakıyorsunuz

Suriyeli vatandaş işe alınmış ve her ay başı Banka kuyruğunda Suriyeliler para çekiyor bizim halkta onların konumuna düşüp dilencilik yapıyor çöp konteynır  de ekmek topluyor buna anlam veremiyorum çok insanlarımız Üniversite bitirmiş atanma bekliyorlar buna çözüm bulunmalı Bu insanlarımıza sahip çıkmalıyız iş adamlarımız Hayır sever insanlarımız buralara iş alanların yapılması için gereği yapılmalı özelikle bu konu da Müsiad a büyük görevler düşüyor rütuş hizmetler değil kalıcı hizmetler istiyoruz her yıl bu ilde binlerce insanlarımız metropollere gidip tarım işçisi olarak çalışıyor çocukları okulundan oluyorlar yolarda her yıl kazalar sonucu onlarca insanlarımız hayatını kayıp ediyorlar

19--Bu ilçede bir tarihi TARASSUT GÖZLEM KULESİ vardı

Rasathane gözlem evi adı veriliyordu bu kule 1949 yılında yıkıldı Tarih ve ekolojidir bunun için yıllar önce yetkililere özelikle Belediye ye ve çevre şehircilik bakanlığına rapor sunduk bu kulenin yeri yerleşim merkezi tespit edilmeli oraya sembolikte olsa bir kulenin yapılmasını önerdik halen cevap yok bu isteğimiz yerel ve ulusal basında da yer aldı bu isteğimizi de gündeme almanızı arz ediyoruz.

20--Mardin den Kızıltepe ye inen TEHLİKELİ YOLLAR virajlarının şu ana kadar çok insanlarımızın hayatına mal olmuştur bu defalarca Basın yolu ile haber yapıldı diğer Basın dostlarımız stk ları Federasyonlarımız Muhtarlarımız Çiftçilerimizi bunu gündeme taşıdılar ilgililere ilettik buna bir çözüm bulunmasını koruma için bir set duvarın yapılması ya da kazalara sebebiyet verilmemesi için virajın ıslahı için gereğinin yapılmasını arz ediyoruz.

21--Son dönemler de bazı kişiler bu ilçede TAZİYELER  de yemeklerin yapılmasına karşı olup bu yemeklerin yapılmaması için kampanyalar yapıldı. Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak bu gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmalıyız bunun yerine maddi durumu düşük olan insanlara Vakıf Belediye Kaymakamlık zengin hayır sever insanlar destek versin Feodal Ağalık tipi Taziye yemekleri kaksın

22—MARSU ’nun Beyaz Su konusu bazen oda Dedaş gibi sorun oluyor bu düşenen boruların gözden geçirilmesini diliyoruz ayrıca Su faturaların kabarık ve Faturada beyan edilen füzuli artışlar görünüyor yani Dedaş ve Marsu su faturaların bu artışı ilgililer gereği yapılmasını diliyoruz.Ayrıca Marsu Nusaybin Mardine Beyaz Su boruların Asbest boruların olduğunu iddia edenler var bunlar Kanser rıskı taşıyor İlimiz İlçemizde nereye bu borular döşenmişse kaldırılmalı gereği yapılmalı bence Sağlık Müdürlüğü ve Mardin TTB liği buna el atıp gereken numune alınmalı gereği yapılmalı insan hayatı o kadar ucuz değil.

23—SEMT PAZARLARI-İlçemiz Kızıltepe de her hafta bir semte bir mahallede hal Pazarı kuruluyor sağlıklı bir düzenleme olmadığını halk şikayet ediyor trafik çilesi oluyor o semte Zabıtalar görünmüyor yolu kapatan tablacılar dert ve sorun oluyor her hafta mutlaka kavgalar oluyor buna çözüm bulunmalı Trafik yolun kapatmasına izin verilmemeli gereği yapılmalı ve orada mutlaka görevli Zabıtaların olmasını diliyoruz hata bu sebze hal pazarların daha çağdaş olması için gereği yapılmalı üstü kapalı yerler yapılmalı ve de bu ilçede büyük bir hal sebzenin yapılmasını diliyoruz Belediye Başkanımıza çağrımız var bu sorunun giderilmesini arz ediyoruz.

24—TRAFİK IŞIKLARI  arızaların çok olduğunu bazen her üç ışık birden yandığını bu da trafik kazalara yol açıyor bunların düzeltilmesi gözden geçirilmesini diliyoruz.

25--İlçemizdeki başı boş gezen HAYVANLAR ıslahı için çevreye kötü bir görüntü verilmemesi ve bu hayvanları korumak için Belediyemiz bununla ilgili bir çalışma yapıp gereğinin yapılmasını köpeklerin tek kafeslere konmasına karşıyım özgür olmalarını büyük bir yer saha tahsis edilmeli gereği yapılmalı hayvanların özgür olması yaşanması için büyük dileğimdir

26--İlçemizdeki bazı yerlerde ŞEHİR İÇİ DURAKLARI bazıların kırık olup onarıma ihtiyaç duyulmakta bunların onarılmasını diliyoruz bazı yerlerde ise ihtiyaç duyulmakta bu gibi yerlerde ihtiyaç duyulan yerlerde yeni durak koruma yapılmasını diliyoruz.

27--Ayrıca bunlarla beraber ÇOP KONTEYNIR daha da artırılmasını Çöp toplayan işçilerin zamanında çöplerin toplanmasını diliyoruz. Her şeyi Belediyeden İşçilerden beklemekte olmuyor Bizler halk olarak İlçemize sahip çıkmalıyız her kapı ününü temizlenmeli çevremizi temiz tutalım yerlere çöp ve izmaritlerimizi atmamalıyız

28--İlçemiz de bulunan MEHMET SİNCAR PARKI onarımdan geçirilmesini diliyorum bir an önce faaliyete geçirilmesini sayın Belediye Başkanımızdan çağrımız var.ve sayın halkımız dan rica ediyoruz tüm parklarımıza sahip çıkalım yerlere çöp ve izmarit atmayalım parkta bulunan malzemelere zarar vermeyelim kırıp talan etmeyelim yazık günah orada çalışan işçilere zorluk çıkartmayalım yardımcı olalım..

29--Halkımızdan ricamız ANIZ YANGINLARI yakmayalım Canlı Hayvanları öldürmeyelim bununla ilgili hassasiyet göstermeliyiz bu Anız yangını çıkaranlara karşı Yetkililerden ilgililerde bu konu da gereken caydırıcı cezaların verilmesini diliyoruz Verimli Toprağımızı betonlaştırmayalım son yağan yağmurların oluşu tehlike sinyalleri geliyor Küresel ısınma EREZYONLA MÜCADELE EDELİM  çok dikkatlı olmalıyız

30—İlçemiz de SPOR FAALİYETLERİ ve çalışmalarına önem verelim hele son dönemlerde Köylerimiz deki Spor aşkı tüm civar köyleri kuşatmış bu insanlara Belediye ve Kaymakamlık gereken yardım ve destek verilmelidir Belediye tarafında takımlara yapılan yardım ve desteklerin eşit şekilde takımlara dağıtılmasını diliyoruz tüm iş adamlarımıza zengin kesim dostlara spor severlere çağrımız bu ilçemizin gençlerine yardım destek verelim onlara sahip çıkalım İlçemiz Şehir Statyumun oyuncular soyunma odaların haline bakın içler açıcı musluklar kapılar yok su akmıyor hepsi yıkık çökük badana ihtiyacı var gereken onarımın yapılmasını diliyoruz

31—ÖSYM-İlçemizin değerli gençlere sahip çıkalım her yıl yapılan Ösym Sınavlara İl dışına giden katılan maddi durum düşük olan bu gençlerin yol masrafların verilmesini bunu ya Belediyemiz ya da Kaymakamlığımızın Vakfı tarafından karşılanmasını diliyoruz Sayın Kaymakamımız ve Belediye Başkanımıza arz ediyoruz.

32—ÇALIŞMA VE FALİYETLER VAROŞ MAHALLELERDEN BAŞLANMALI-Belediye Başkanlarımıza yetkililere ilgililere çağrımız yıllardır tüm çalışmalar Şehir göbeğinde başlatılıyor gelen yıkıp yapıyor yeniliyor bundan böyle  çalışma ve faaliyetlerin dış varoşların yaşadığı mahallelerden başlayıp şehre doğru gelmesini diliyoruz.

33--Mardin de TARIM ARAZİLERİ oldu inşaat arazileri Mardin Türkiye’nin üçüncü büyük tarım şehri unvanını elinde bulundurmasına rağmen ileri yıllarda bu unvanı elinden kaybedebilir son yağan yağmurlar her kese göre hoş ama bence bu tehlike sinyalleri çalıyor bu mevsimde böyle yağmurların Küresel ısınma sinyalleri çalıyor.

Çünkü özellikle son yıllarda Mardin  kent merkezinde ve ilçelerinde verimli tarım arazileri imara açılarak betonlaştırılıyor  Bundan dolayı şimdiye kadar hiçbir çözüm bulunamayan bu soruna 24 Hazirandan sonra milletvekili olacak kişiler siyasiler buna bir çözüm bulup Mardin yı bu alanda rahatlata bilebilir mi.

34--OVA KÖYLERE ÇAĞRIMIZ suyumuzu boşa harcanmayalım Ağaç dikelim var olan ağaçlara sahip çıkalım küresel ısınmaya karşı duyarlı olalım Erezyonla mücadele edelim..

35—Hasas bir süreçten geçiyoruz toplum olarak duyarlı olmalıyız Dostça Kardeşçe Eşit bir dağılımla Özgür bir yaşam ile Demokrasi Demokratik bir uygulama ile Bu ülkede hepimize yetecek kadar aş iş varken öylese Doğu Batı Güney Kuzey ayrıt etmeden doğa gibi kardeşçe yaşamak için mücadele edelim.


Analiz-Menduh Çakar Mardin-Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı.


DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haziran'da Gündemde Seçimler ve Liderler Zirvesi Vardı
Haziran'da Gündemde Seçimler ve Liderler Zirvesi Vardı
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı